http://mobile.twitter.com/f...

ne oluyor lan diye izlediğim şaşırdığım
cumhurbaşkanımızın beyanı...
geçmiş olsun ihh...

ihh da satışa geldi...

anlaşıldı erdoğan paraleller eline geçirmiş. hoca efendi çizgisine gelmiş yaff.

edit:videonun evveli ve sonrası gözukmuyor.baska manada söylemiş olabilir mi diye düşünüyorum. videonun öncesi ve sonrası konulursa daha sağlıklı bir değerlendirme yapılır. ama görünen kısmı hakikaten iç sıkıcı.
devamını gör...
ulan azıcık bir itibar bırak ülkede be adam dediğim. harbiden bu videodan tornistan nedir diye ders konusu olur.
devamını gör...
6 sene tam 6 sene sonra söylenmiş enteresan bir cümle. hakikaten anladığımız şekilde söylenmiş ise bunu söyleyenin dünyada harcayamayacağı hiç kimse yoktur.
devamını gör...
benim anlamadığım bana mı sordunuz neden demedi. o zaman kimdi başbakan... başkası mıydı... yanlış mı hatırlıyoruz...
hemen videoya atlamak istemiyorum ama videonun bir iki dk öncesi ve sonrası da lâzım...
yani muhalif fikirli olabilirim ama bu kadarını da bilemiyorum ve doğru değildir diye umuyorum. yoksa siz bu kadarını da bekliyormusunuz.
devamını gör...
sayet oncesi ve sonrasi dusunulen minvalde ise yaziklar olsun.
siyaset tamam. yeri gelir hak, sahibine iade edilir. tazminat ozur buna dahil. amma bu soz olmaz.
devamını gör...
ilgili videoya ait konuşmaların kapsamlı hali. her ne kadar cb böyle olmadıgını iddia etsede ciddi anlamda değişen şeyler olmuş.

--- alıntı ---

''biliyorsunuz, israil’le de malum gemi saldırısından sonra da sorunlu olan ilişkilerimizi düzeltmede önemli adımlar attık.
değerli kardeşlerim, türkiye olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım bu adım bilinmelidir ki her zaman karşılıklı milletlerin kazanımına dayalı bir adımdır. hiçbir zaman hiçbir adımı tek taraflı düşünmedik. kazan kazan esasına dayalı olarak bu adımları astmışızdır. türkiye de kazanmalı rusya da kazanmalı, israil de kazanmalı. hassasiyetimiz olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. fakat israil ile ilgili olayları bazıları farklı şekilde kaşıyorlar. biz ilişkilerimizi niye kesmiştik. peki, duruşumuzda o günden bu güne herhangi bir değişiklik oldu mu olmadı. şimdi obama’nın araya girmesiyle başlayan yeni süreç 3 başlık talebimiz vardı, özürdü bir tanesi, özür olayını bizzat obama’nın yanında israil başbakanı ifade ettiler. o günden bugüne üç yıl içerisinde israil tarafıyla görüşmeler oldu.

niye anlatıyorum bunları? hedef saptıranlar var. duymayıp uyduranlar var. vatandaşlarımız bunları bilsin istiyorum, olayı yaşayan benim. sen neyi duydun, neyi gördün, neyi bildin? söylemediğim şeyleri söylemiş gibi gösterenler var, akşam başka sabah başka konuşur çünkü bunlar. ikinci madde neydi? dedik ki tazminat.

görüşmeler yapıldı, 20 milyon dolar 10 şehidimiz için tazminat belirlendi. siz daha fazlasına layıksınız diyorlar, kanın rakamı olur mu? böyle bir tazminata karar verilmiş, alır veya almaz biz burada uluslarası bazda bir adım atıyoruz. türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için dönemin başbakanına mı sordunuz? biz zaten yardımı yaptık, yapıyoruz. bunları da yaparken, gövde gösterisi olsun diye mi yapıyoruz? edebi adabı içinde yaptık yapıyoruz.''

--- alıntı ---

kaynak: http://rotahaber.com
devamını gör...
peki şirin şey sen neden adamları paket yapıp tersane önünde sattın denilesi.
devamını gör...
bu video da yine mavi marmara meselesi üzerine erdogan ın söylemlerini içeriyor.

not: video tarihini bilmiyorum ama yayınlanma tarihi ekim 2015.

yıllardır el freni çekerim, böyle dönüş görmedim.
devamını gör...
büyük reis erdoğan'ın tepkisel ve bir o kadar da manevra içeren açıklaması. cümle kızgınlık içermektedir.

kime söylemiş? bir sivil toplum kuruluşu olan ihh'ya. peki niye soracaktı ki? maksat direnç kırmak ise ihh bunu kısmen başardı. daha doğrusu mavi marmara.. bu bir kazanımdır.

diğer yandan ihh'lı bazı yetkililerin son 3 gündür yaptığı açıklamaları ibretle takip ediyorum. kızgınlık ile topa çok sert girdiler. 3 cümleyi paylaştım ve bunlar çok sertti. demek ki aynıoranda erdoğan buna çok kızdı. ve bana mı sordunuz seviyesine ulaştı. acaba öyle mi?

son tahlilde türkiye pozisyon güncellemesi yapıyor ve manevra kabiliyetini artırmayı hedefliyor. bunun herşeyle alakası var. ab 'nin yeni durumundan tutun da suriye'nin kangren olmasına kadar bir sürü durum, çıkmaz vs. bu yeni duruma ayak uyduramayanlar arada kaynayacak. abd kasım seçimlerine kadar süre var, yeni başkanı çok fazla sorun bekliyor.
devamını gör...
dönemin başbakanı demiş ama kimden bahsetmiş? belki de israil başbakanını kast ediyordur... insan kendinden bahsederken böyle konuşur mu ya? vallahi sizin erdoğan nefretinden gözünüz dönmüşasdfgdcsadfgvc. mesela ben kendi yaptığım bir işlemi kast ederken dönemin moderatörü der miyim? demem. bu açıdan gireceksiniz. neyse.

(bkz: tevil hard)
devamını gör...
aslında abdurrahman dilipak a sorulsa kafi idi. nasıl da mübarek kaçırdı keramet gösterdi...

sahi neden binmedi bilen var mı
devamını gör...
ünlü düşünür uğur ışılakın da cumhurbaşkanı'mız için yazdığı mübarek dombıra ezgili milli marşımızda da söylediği gibi göründüğü gibi olan gücünü milletten alan recep tayyip erdoğan.

bunlar nasıl da apaçık döneklik kokan beyanlar böyle değerli kardeşlerim.
devamını gör...
ihh'nın ,israil ile olan anlaşma için '' hükümeti ve anlaşmayı tanımıyoruz'' çıkışı nasıl doğru değil yanlış ise http://c.başkanı'nın da bu çıkışı hoş olmayan , yanlış ve kusurlu bir ifadedir. konuşması sırasında '' hiçbir zaman tek taraflı düşünmedik '' demiş fakat ihh hakkında ifadeler kullanırken tek taraflı düşünmüş gibi duruyor.

bülent yıldırım, süreci biraz daha sağduyu ile eleştirebilirdi. dernek yönetmek ile devlet yönetmek arasındaki farkı gözardı etmiş duygusal çıkışlarda bulunmuştu. anlaşma yetmez ,daha güçlü ve daha fazla sonuca gitmeliyiz demek yerine hükümeti hedef göstermesi doğru olmamıştı. e tabi erdoğan bu ,adam zaten agresif ! gidere gider yapmış. ama doğru olmamıştır.
devamını gör...
( #5527742 ) tam olarak 13:40 da mavi marmara insani yardım izni ile alakalı''otorite türkiye de biz isek, biz zaten izini verdik'' diyerek bugün söylediklerinin yalan olduğunu beyan etmiş cb. ya da o gün söylediklerini. sonuçta kocaman bir yalan var ortada.
devamını gör...
dokuz kusurlu harekettir..
penaltıdır..
gazze'yi ve gazzelileri gunahı kadar sevmeyenler hatta onlara terorist diyenler ihh çadırların aranması..
ihh tırlarıyla ışide silah tasıdılar diyenler kadar kusurludur..
ama mesele gazzedir..
gazzeden bagımsız ihh'cılarla tayyipin kavgasıdır..
chp nin izin verdiginiz gemiler soylemine karsı bir önlem gibi dusunulse de kusurludur..
devamını gör...
ızlemeyenler icin yakbenivatankurtulsun nickli kardeşin videosuna bakılırsa... pensilvanya otoriteden izin alınmalıydı diyor.otorite biz miyiz israil mi.. biz isek otorite...biz izin verdik... beyanlari var cumhurreisin...

Allah kolaylık versin...çıkın işin içinden...


devamını gör...
bir telefon ile milletvekillerini ilgili gemiden indiren dönemin başbakanının, cumhurbaşkanı iken yaptığı beyanattır. britanya'nın yeniden imparatorluk siyaseti güttüğü şu günlerde britanya'ya yönelik bir çıkıştır. milletin uranyum, bor, elmas, altın kaldırdığı coğrafyalarda üç-beş fakire göz ameliyatı yaptı diye dünya siyasetini kontrol ettiğini zanneden küçük grupların üzerine alınmaması gerekir. tarih ingiliz-yahudi medeniyeti ile türkleri tekrar karşı karşıya getiriyor.
devamını gör...
sayın reis-i cumhurumuz ben izin vermedim, benim haberim yoktu diyorsa öyledir. ümmetin koca lideri, mazlumların sesi, kimsesizlerin kimsesi yalan mı söylüyor yani velev ki ortada bir kandırılma olsa bile ümmetin felahı için kandırılmışlardır. reisimizin israil'i çökertme stratejisinin bir parçasıdır. sonra kandırmışsa bizi kandırmış. aldatıyor ama iyi çalışıyor. şimdi oyumuzu kılıçtar'a verelim de kuran kurslarını ahır mı yapsın demek istiyon sen ? geçti o devirler..yedirtmeyiz büyük ustayı..ona satıcı dediler, doğru sattı ama anamızı sattı..
devamını gör...
tek erdoğan iki farklı söylem. adam gerçekten akli dengesini kaybetmiş dönemin başbakanı derken kimden bahsettiğini bilmiyor o kadar uzak ki diğer erdoğan a hiç öyle biri olmamış hiç yaşamamış gibi.devamını gör...
bilmiyorum farkında mısınız ama ak parti ilk başa geldiği dönemde ömür billah bir araya gelmez denilen gruplar bile akparti ile buluşmuş ve desteklemişti. dönemin alevi dernekleri başkanı, hdp çizgisindeki dengir mir mehmet fırat, milliyeti kökenli kürşat tüzmen kimler kimler ya akpartiye katılıyor, ya tayyip erdoğan hakkında güzellemeler düzüyorlardı... sonra yavaş yavaş iktidarını sağlamlaştırıp, gücün tadını alınca etrafında kim varsa tasfiye etmeye başladı. alevileri, ermeniler, ismail ağacılar, cemaat, hdpliler, anaplılar, omuz omuza yola çıktıkları, onun için ateşten gömleği giymeyi göze almış abdullah gül gibi isimler bile tasfiye edildi. geriye sadece eroğan'ı en çok öven ve en çok sadakat gösterenler kaldı. hatta onlara da güvenmedi ki bizzat ailesinden, kan bağı olan insanlarla kuşattı etrafını. vakfının başında oğlu, kabinede damadı, savunma sanayisinde ve inşaat sektörüne yön veren şirketlerden birinde diğer damadı... ihh ve mavi marmarada hayatlarını kaybedenler bu tasfiyenin son kurbanı sanırım.

edit: önce ihh başlatmış...
devamını gör...
yardım kuruluşları vs devlet gibi hareket edemez. ayrıca konjonktür denen bir şey var.
devamını gör...
bırakın yüzyılı, bin yılın satışı sıralamasında ilk 3 e girecek söz.
devamını gör...
beyler, akplilerle , resiçilerle, atanamamış tuğçe kazaz'larla dalaştık. güldük, eğlendik yeter. bildiğiniz üzere türkiye-israil devletleri arasında 6 yıldır süren mavi marmara menşeili uyuşmazlık dün yapılan anlaşmayla çözülür gibi oldu. bu resmi olmayan açıklamalara göre mavi marmara mağdurlarına 20 milyon dolar tazminat ödenecek. şimdi ben bu çıkışın o paranın da malum bir zatın paranın üzerine çöreklenmek için yapıldığını düşünüyorum. ayrıca ihh ve mavi marmara gemisi'nin bir ido gemisinin hibe edilmesiyle hazırlanıldığı , içinde mersin limanına kadar akp'li bazı vekillerin bulunduğunu söyleyebilirim. ama esas söylemek istediğim geçen kış israil asıllı bir vatandaşla tanıştım. isteyenlere ismini de verebilirim. kendisini facebook'tan ekleyip, arkadaş olabilir, diledikleri soruyu sorabilirler. kendisi bir siyonisttir. türkçe'yi de ana dili gibi bilir. mavi marmara ekibinden gözaltına alınıp israil'e götürülenlerin sorgusunda tercümanlık yapmış..orada ihhcılar açıkça kendilerini gönderenin rte olduğunu söylemişler.
devamını gör...
şartlara göre konuşuyor reis haliyle böyle demesi normal. ihh'yı göklere çıkaran kesim yüzünden bu kadar tepki topladığı da ortada. ihh kim? gözümde zerre miktar değeri olmayan sahte yardım vakfı. şu durumda ihh desteklemektense erdoğan desteklerim daha iyi. zira ihh'dan gram fayda görmedim bugüne kadar. gördüğüm ihh'cı insaların da çoğu havalı, riyakar ve gösteriş düşkünü budala tiplerdi. devletin çıkarları söz konusu ise beş kuruş etmez vakıflar harcanabilir bu minvalde. zamanında fetö harcandı şimdi de onlar harcansın. kaldı ki araştırsalar ihh'nın da fetö'den çok farklı olacağını sanmıyorum. kendi devletini kurmuş onlar da yardım kisvesi altında.

soru.
devamını gör...
ortada bir dönüş var bunu açık açık kabul etmek gerek.

dönüş şu yönden hatalıdır. erdoğan yıllarca mavi marmara üzerinden siyasi ekmek yedi ve şimdi birçok akpli kendini aldatılmış hissediyor.

olaya rasyonel olarak baktığımızda ise bülent yıldırım koskoca ülkenin daha ne yapmasını bekliyor acaba? savaşa mı girelim? bu tür olaylar daha büyük zararları önlemek için devletler arasında özür tazminat vs. şekillerde çözülür gayet doğaldır. israil kendince haklı olduğu bir konuda özür dilemiş tazminat ödemek zorunda kalmış olayın merkezi olan gazze konusunda kazanımlar olmuş. bunların üzerine bu kadar sert eleştiriyi sen hangi sıfatla koskoca türkiye cumhuriyeti devletine yapabiliyorsun?

ülke olarak son rus olayından sonra çok sıkışmıştık bir açılım artık mecburiyet haline gelmişti.

ben bu ülkede yaşayan bir insan olarak başka bir topluluk için ki onlarda memnun aslında, ülkemin daha fazla yalnızlaşmasına gönlüm razı olmaz.

erdoğan evet u dönüşü yaptı
evet kıvırdı
evet dün söylediklerini inkar etti
evet siyasi bedeli olan bir davranışta bulundu

ancak son tahlilde ülke menfaati neyi gerektiriyorsa onu yaptı. tabiki bunu yapmak zorunda kalması yine kendi hatası.

devamını gör...
180 derecelik açıya eşit nitelikte olsbilecek bir açıklamadır.
devamını gör...
şimdi tam yol tornistanı da bir kenara bırakacak olursak, yani keskin u dönüşünü ortada ayrıca bir de yalan var.

yani mavi marmara gemisinin hareketinden kendisinin bilgisi ve tasvibinin olmadığı yalanı. bunu tevil edebilecek bir vazifeli var mı bilmiyorum.

edit :imla
devamını gör...
inşallah gaf yapmıştır diye hüsni zanda bulunmak zorunda bırakan söylem.

yarın aralarında görüşüp helallesirler, sorun kalmaz. siyasette bu tip gaflar olur, önemli olan niyetler halis olsun.
devamını gör...
bunu da yumusatip, sirinleyip isin icinden cikti ya ak troller. daha da bir sey demiyorum. adamlarda kirmizi cizgi diye bir sey yok. bu kadar omurgasiz olunmaz. tugce kazaz bunlarin ortalamasi.
devamını gör...
genel olarak bülent yıldırım'ın son dönemde yaptığı açıklamalar, ve son basın açıklaması reis'i kızdırmış.

bana göre reis kızmakta haklı. ama tepkisi ölçüsüz olmuş.

reis aslında biz izin vermemiştik demiyor.
ihh'nın "en çok bana soracaksınız" tavrına karşılık reis "sen bana mı soruyorsun?" demiştir.

bu talihsiz açıklama ihh'ya destek verenlerin ihh'ya bakış açım değiştirmez. benim için ihh mazluma, yetime kol kanat geren bir dertliler ordusudur. dün destekledim, yarın da desteklerim. ama ihh başkanının milli görüş reflekslerini hiç onaylamadım. önemli olan kimin neyi, nasıl algıladığı değil yapılan işin kendisidir.

meseleye "satış" olarak bakanlar önümüzdeki günlerde ,muhtemelen ,bülent yıldırım'ın açıklamaları ve reis'in ihh'ya desteğini devam ettirmesiyle hayal kırıklığı yaşayabilir.


devamını gör...
siyaset işte böyle bir şey.
devletin menfaatleri ne doğrultuda ise o şekilde davranmak siyasetin işidir.

rte'nin kızdığı ihh'nın sürece tepkisidir. kendisinin bu süreçte ihh'ya sahip çıktığı kadar ihh'nın da bu sürece sahip çıkmasını bekliyor.
siyasette kin yoktur, taktik vardır, menfaat vardır.

neticede ülkeler yıllarca savaş yapar, sonra hiç bir şey olmamış gibi aynı masada barış antlaşmaları yaparlar.

diğer taraftan hem rusya, hem de israil ile yumuşama sürecinin sebep ve sonuçları için değerlendirme yapmak için biraz erken.
bekleyip göreceğimiz bir süreç. siyasi meselelerin detayları bugün değil önemi kalmadığında açığa çıkarlar.
devamını gör...
şaşırtmamıştır. bir siyasetçiden beklenen kaypaklıktır.

asıl sorulması gereken şunlar:
- stk'lar, tarikatler, nur cemaatleri bir siyasetçiye nasıl güvendi? cemaat nasıl emin olup arkasını dönebildi bir siyasetçiye? ihh ne cesaretle kalkıp başka bir ülkenin karasularına girmeye çalıştı?
- yine stk'lar, tarikatler, nur cemaatleri bir siyasetçiye nasıl güveniyor? ekseriyet itibariyle nur cemaatleri "şeytan işi" olan siyasetle uğraşan birine nasıl güvenip tam biat edebiliyor? mesela risalelerin basım hakkını bir siyasetçiye nasıl teslim ediyor? yine tam biat etmiş olan tarikatler (örn: menzilciler) daha önce kendi arkadaşlarından kaç kişiyi (gül, arınç ve davutoğlu dahil) satmış bir adama nasıl bel bağlayabiliyorlar?

aslında bunların tek cevabı şu: gücü, imkanları, rızkı Allah'tan değil kuldan, yani rte'den bilmek.
devamını gör...
başakşehir'de bir ayakkabı atölyesinde çalışan 10 yaşındaki suriyeli çocuk işçinin, asansörde sıkışarak can vermesine oturup bağıra çağıra dövünmek , cumhurbaşkanının pragmatist akıl oyunlarına laf yetiştirmekten daha reel bi durum benim için. dün dündür bugün bugündür felsefesi devletin belaası filan ...lan nese. siz soktunuz siz çıkarın. hadi bağalım.
devamını gör...
dehşetle okuduğum açıklama. ihh 3 gün önce bir açıklama yaparak devletin israil'le anlaşmasını doğru bulmadığını, mağdurların haklarını aramaya devam edeceğini ve abluka kalkana kadar mücadelelerinin devam edeceğini açıkladı. ihh, tayyip erdoğan'ın israil dış politikasına bir engel haline geldi. olay budur.
gelinen noktada eğer erdoğan işi bir inatlaşmaya çevirir ve ihh gibi bir kurumu harcamaya kalkarsa kendisine yazık eder. erdoğan'ı da, akp'yi de seven ve destekleyen biri olarak bu savaşta ihh'nın yanında olduğumu beyan ediyorum.
bu zıtlaşma erdoğan'ı bitirir.
devamını gör...
basliktaki entryleri eksilemekten sıkıldığım icin iki kelam edeyim en iyisi. herkesle arasinin kotu olmasini goze alarak mavi marmarayi koruyan tayyib e ihh nin yaptigi serefsizlik affedilemez. ınsanlarin kudüs hassasiyetini kasiyarak yaptigi goygoy da yeter.
devamını gör...
facebookta enteresan paylaşımlara neden olan söz.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan dönemin başbakanı recep tayyip erdoğan'a fena yüklendi.ayrıntılar birazdan...

kendini kendi söylemleri ile yiyip bitirmek sanırım böyle bir şey.
devamını gör...
bir atasözü var, çok konuşan çok yanılır diye.
bu durum zaman bağlamında tarihin akışkanlığı ve değişkenliği için biçilmiş kaftan.
mutlak doğrular iman hadiseleri dışında pek nadirdir insan hayatı için.
hele ki sözler, kişinin imanını da karakterini de başarısını da belirleyen en temel faktördür.
adem ile havva sözü bozmuşlardır, museviler için tanrı ve sözünü tutma mevzusu geniş yer tutar, incil ''başlangıçta söz vardı'' diye başlar, islamiyet zaten peygamberin sözleriyle müminlere yol gösterir, söz ola kese savaşı söz ola kestire başı misali ise farklı kavimlerin hep dikkat çektiği hususlardan biridir.

konumuz ise sayın cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan; vaatleriyle, söylemleriyle, çıkışlarıyla, mitingleriyle, hitabetiyle velhasıl sözleriyle hep gündem olan ve hep konuştuğu kadar yükselen adam. bir süredir görüyoruz ki tersine bir süreç başlamış gibi, söylediklerinden imtihan oluyor, ne söylese önüne geliyor, tutarsızlık açıları peyda oluyor. ihh hakkındaki sözleri epey keskin, öyle ki camiada müthiş bir suskunluk hakim. hem vakıf hem parti tabanına yakın olan kimseler şaşkın ve düşünceli, saf belirlemek değil dertleri ama anlayamadıkları noktalar olduğu aşikar.
efendiler! işte bu siyasettir, politikadır, diyalektiktir, demagojidir, mukabeledir. maalesef talihsiz bir açıklama olmuş reis-i cumhur adına, öyle ki hakkaniyet ve basiret sahibi kimseler dışında bilhassa twitter ve facebook üzerinde durumun aldığı vehamet ve devlet perspektifinin gergin atmosferini anlamak yerine saçma sapan intikam ve alay çığlıkları dolanıyor. keşke yapıcı muhalefet ve akılcı eleştiri ve sağlam durum tespiti ve ince nükteler görsek konuya dair. yazık!!! insandan bahsediyoruz. işin ruhunda tükürdüğünü yalamak da var, pilavdan dönmeyip kaşığının kırılması da...
devamını gör...
yıllar boyu rte nin bu tip kıvırmalarını izledik alıştık. sabah dediğine akşam yalan dediği de oldu.
ama sözlüktekilere anlam veremiyorum ortada kocaman bir yalan var hala bu yalanı doğrulama peşindeler.

siyasette olurmuş böyle şeyler bak savunmaya bak!!! siyasette yeri gelir anlaşmalar bozulur, dost düşman değişir hatta ideolojiler bile değişir ama yalan farklı bir şey manevra başka bir şey.

şimdi bu yalanı savunanlara karısı/kocası/sevgilisi, kız kardeşi/erkek kardeşi/anası/babası yalan söylese taş üstünde taş bırakmaz gelmiş burada yalana güzellemeler düzüyorlar.

sizin ben karakterinizi, omurganızı, haysiyetinizi...

akp destekçilerinden bazıları çok dürüstçe yazmış ve eleştirmiş. onları bu yorumlarımdan muaf tutuyorum helal olsun onlara aka ak, karaya kara demişlerdir.
devamını gör...
bir bomba da kalbimizde patlattı bu sözler...

sadece reis-i cumhur'un kelamları değil ihh yöneticilerinin kelamlarıda aynı tesirde...

galiba susmak lazım...

yada mutezile ashabı gibi olmak lazım hani peygamber-i ekber'in vefatından sonra ellerine kur'an alıp dünya ya tebliğe gidenler gibi o siyasi mülahazalara girmekten çekinnenlerin yaptığını mı yapmalı...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar