insanın bir evladı olmalı

son 3 gündür daha bir katıldığım.. şöyle ki ablanin çocuğu bile o kadar seviliyorsa o kadar değerli oluyorsa insanin evladı ona karşı duyguları sevgisi çok farklı olur.. aşırı güzel bir duygu.. rabbim herkese nasip etsin..
devamını gör...
cok bencilce ama cok da guclu bir istek. anliyorum anliyorum... sifirdan bir canliyi var etmek. ona verilen fitrati yogurmak ve sekil vermek. kendinden yeni bir can uretmek. nereden bakarsan bak gurur duyulasi. insan daha ne kadar asik olabilirki?
devamını gör...
37 yaşındayım üç evladım var. nasıl hakkaniyetle yetiştiririm kaygısı yaşıyorum günde üç ana, üç ara öğün olmak suretiyle. her insanın bir evladı olmalı mı bilemiyorum ama her birimizin "insan evladı" olma zorunluluğu olduğunu biliyorum.
devamını gör...
bence bu süper bir duygudur ya,o küçücük bir damlayken annesinin karnında büyüyüp olgunlaşıyor,büyümesi bile bir mucize gibi.yine küçük bir halde dünyaya geliyor. zamanında incitirim diye yanında yatırmaya korktuğun bebek kocaman birer erkek/kadın oluyor. hepsi senin gözünün önünde,sevdiğinden ve kendinden bir parça,allah'ın bir emaneti bir lütfu evlat,iyi bakmalı,iyi yetiştirmeli.rabbim isteyen ve hakeden herkese nasip etsin,neler görüyoruz koklamaya kıyamayacağımız bebekleri çöplerin yanına bırakıp gidenler var...
devamını gör...
modern dünyada hiçbir karşılığı olmayan cümle.
bu cümleyi kurmak bile tepki görmenize yol açabilir.
başka hangi cümleyi kurmak tepki görmenize yol açar söyleyim, zor durumda kalmayın;
çocuk düşünmüyor musunuz?
bu soru cümlesi de oldukça tehlikeli, bizim buralarda başkasının hayatına burnunu sokmak gündelik bir pratik.
lakin az ötelerde yaşayan modern bir kadına şunu sorsanız ağzınızın payını verir size.
-mali -meli yok
devamını gör...
senin evladın olur ama sahibi olmazsın.. sana ait değildir; sen aidiyet duygusunu yaşarsın.. bir limana demir atmak ve o geminin artık oradan hiç kalkmayacağını bilmek gibi.. evladındır ama farklısınızdır.. belki biraz biraz benzeşirsiniz ama kendine has tır.. becerebilirsen güzel yoğurursun ve büyüyüp olgunlaştıkça gerçek manada bir insan oldukça gururlanırsın; hayır kibir değil.. mayası da iyi derler ama senin de katkılarınla..
devamını gör...
kendi adıma hep “insanoğlu ölmeden bir aile sahibi olmalı” diye düşünmüşümdür. çocuk sahibi olmak omu yetiştirmek anne-babayı da olgunlaştıran bi şey. bir yönüyle çok sevimli ama bir yönüyle de çok zor bir şey çocuk sahibi olmak. hayatınızı tamamen büküyor bir noktadan sonra o sevimli canlılara göre yaşıyorsunuz. zor tabi kolay demedim ama biz müslümanların iyi insan yetiştirmek gibi de bir görevi vardır. bu da en iyi çocuk yetiştirerek olur.
devamını gör...


dünya popülasyonunun fazlalığı, ülkenin mevcut ekonomik ve sosyal durumu, sürekli çıkan salgınlar ve diğer çeşitli acı verici ölümlere yol açan hastalıklar, yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkacak küresel açlığın ülkemize vuruşu ve bu küresel açlığın dünyanın 10'da 9u açlıktan ölmeden bitmeyeceği bilgisine bağlı olarak önermem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar