en az doğduğu şehir üzerinden eleştirilmesi, aşağılanması kadar aptalca bir olay. her yerin iyisi kötüsü vardır. twitter'da trabzonlu kızla evlenmek diye bir hashtag gündem olmuş. kimler kimleri gömmüş kimler kimleri övmüş diye girip bir bakayım dedim. şununla karşılaştım ve söylenenleri kendi özelliklerime göre yeniden yazdım. keşke şu altı boş özgüvenden biraz bende de olsa. neyse buyurun;liderlik özelliğim yoktur, bu özellik nadir kişilere bahşedilmiş bir yetenektir. birçok korkum vardır, yaşadıklarımdan ve yaşayacaklarımdan deli gibi korkuyorum. çok nadir insana karşı dobra sayılırım. söyleyeceklerim bir işe yaramayacaksa susarım. çekingen bir yapım vardır. pek çok konuda beceriksizimdir. yaşama karşı içinde bulunduğum sonsuz acemilik o zaman da kendini gösterir ve muhtemelen güçsüz bir anne olurum. fanatik değilim, takım tutmuyorum. şehrime bağlı sayılmam, kendisine hapsedildiğimi düşünüyorum. eşim yok ancak bu kısım doğru sanırım, olsa bağlı olurdum. "bu işi nasıl yapacağım beceremem ki" deyip yardım ister ve dahi yapamayacağımı bildiğim şeyi yapmayı denemem bile. ezebileceğini zanneden muhtemelen ezer, ben kimseyle savaş verecek güçte, tahammülde ve sabırda değilim.

yapılmış müthiş genellemeler az gerçekçilikle çürümüş oldu böylece. aa ama öyle demeyeyim değil mi, trabzon kızıyım ben! biraz kemençe dinleyip özümü fark etmeye gidiyorum...
devamını gör...
övünecek pek fazla vasfı olmadığını fark eden kimselerin bir süre sonra yaşadığı yerle, çevresindeki insanlarla yahut yaptığı basit uğraşlarla övünmeye başladığını görürüz. her insanın kendince kazandığı önemli başarılar için içsel bir takdir mekanizması olması gerekli elbette. sonuçta, başkalarından takdir bekleyerek hayatımızı sürdüremeyiz. ve lakin sosyal medya üzerindeki beğenilme arzusu öyle noktalara geliyor ki, sırf birkaç kişiden övgü alabilmek için saçma sapan durumlara oldukça yüksek değerler atfediliyor. gerçekleşmeyen hadiseler gerçekmiş gibi sunuluyor ya da abartılıyor.

velhasıl çok da kızmamak, hor görmemek lazım çünkü bu bir rahatsızlık. çocukluğunda alamadığı onayın-takdirin bir tür telafisi belki de.
devamını gör...
genellemeler durduk yere ortaya çıkmaz. birisinin ben şurada doğdum diye övünmesi anlamsızdır tabii ki. ancak bölgelerin oluşturmuş olduğu bir kültür vardır. bu bölgede yetişen insanlar da bu kültür içerisindeki karakteristik özelliklerden etkilenirler.

insan beyni genelleme yapmaya eğilimlidir. çünkü genelleme yapmak insan hayatta kalmasını sağlayan özelliklerden biridir. insan bu şekilde öğrenir mesela bir çocuk sobaya dokunur eli yanar bir daha dokunur yine eli yanar. daha sonra soba şeklindeki eşyalara dokunmaktan kaçınır.

memleket genellemesine dönecek olursak günümüzde politik doğrucular bunu kabul etmeyecektir ancak her yörenin her memleketin kendine has davranış şekilleri vardır. mesela ben bir esnafsam x memleketli bir esnafla iş yapmam dediğim zaman bunun tarihi dataya dayanan bir mantığı vardır ancak günümüzde bu ırkçılık olarak yorumlanır. halbuki o memleketli esnaf bir esnaf kültürü içinde yetişmiştir belli başlı davranış şekilleri vardır ve insanlar da bu davranış şeklini göre göre genelleme yaparlar. ve bu ticarette başarı için de gereklidir. aynı husus insan ilişkileri için de geçerlidir. tabii ki istisnalar olacaktır. ancak atalarımızın dediği gibi istisnalar kaideyi bozmazz.
devamını gör...
insanın çalışıp çabalayarak, gayret göstererek elde etmediği herhangi bir şey üzerinden kendini övmesini her zaman saçma bulurum. bu doğduğu yer için de, milleti için de öyle, ülkesi için de öyle ve hatta bazılarına abes gelecek ama dini için bile öyle benim için. elbette bir müslüman olarak islamın bir şeref olduğunu kabul ediyorum ama bu benim çalışıp çaba göstererek elde ettiğim bir şey değil, en fazla bahşedilmiş bir lütuf olur, en fazla bunun minnettarlığı altında mahcubiyetle ezilir insan, övünmez. zira eğer bu topraklarda müslüman bir anne-babanın evladı olarak dünyaya gelmeseydim aklımla, yaşantımla sorgulayarak islamı bulabilir miydim, bunun garantisini kimse veremez.

varoluşunda, gerçekleşmesinde hiçbir katkısının olmadığı şeylerle övünmek maalesef toplumsal bir hastalık bizim için. askerde nöbetten kaçan adamın, çanakkalede 17-18 yaşında delikanlıların edebiyatını yapması(bir de klişe savunma olarak o farklı, savaşta olsa biz de yaparız, şimdki askeriye ile o gün bir mi diye bir başlarlar...), iki satır akademik tarih okuması yapmamış adamın, sanki savaşlarda bizzat bulunmuş gibi istanbul'un fethini anlatması ve bununla övünmesi en basit haliyle itici geliyor.
devamını gör...
bayburtlular somurtuk.
mahalleden bozma sonradan şehir olan memleketliler ne yapsın? bayburt u haritadan göster desen adamın yine eli istanbul a kayıyor bulamıyor bile. hata bayburtlu da değil hata ne akla hizmet bayburt u şehir yapma da?!!!
devamını gör...
yeminle bıktım böyle tespitlerden. millet anam babam dese artık onu da ırkçılık deyip çubukla öte beri çekiştirecekler. berlin doğumluyum ama resmi bilgilerde sorulduğu zaman kalkıp da berlin'de doğdum hehe diye kişnemedim. yurtdışı deyip geçiştirdim. bana kalsa herhangi bir köyde ya da tarlada doğsaydım da ama vatanımda dünyaya gelseydim daha iyiydi. ama böyle takdir olmuş yapacak bişi yok. adam memleketini seviyorsa bırakın sevsin, doğduğu yerle övünsün. vatanını seviyorsa övünsün, tarihini seviyorsa övünsün. ama kibirlenmesin ya da bundan yola çıkıp zulmetmesin kimseye. iş öyle bir yokuşa sürülüyor ki biri ben türküm dese kafasına dalacaklar. ofluyum dese hadi lan oradan diyecekler. ne diyecez sizi memnun etmek için? ademoğlu deyip efendi çocuk edasıyla halı desenlerine mi yumulacagiz? ya bırak Allah'ını seversen. rabbimin bana nasip ettiğini niye saklayayım?
devamını gör...
hayır venedik'te doğarsın, floransa'da doğarsın, kudüs'te doğarsın, istanbul'da/suriçi'nde falan doğarsın da, esenyurt'da doğup da övünmek de ne bileyim biraz şey gibi...
devamını gör...
şehir yalova ise çok normal bir hamledir. yalova da yaşayan insanlar 81 vilayetten bu nadide memlekete gelmiş, yurt edinmiş bu milletin insanlarıdır. bu millet necip millettir. zira yeni türkiye'nin payitahtıdır yalova. bu haseble yalovalı olduğu için insan elbette övünebilir bunda bir mahzur yoktur, bil akis yalova yı yüceltme durumu söz konusudur. hüsn-i latife yapılmaktadır.

diğer illeri bilemiyorum. diğer iller muallak olabilir, ama yalova ile övünmek mutlaktır.

(bkz: yalova)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar