insanın ruhunun sıkılması

büyüklere göre ''sıkı can iyidir cabuk cıkmaz'' şeklinde yorumlansa da, nedeninin Allah yolundaki insan topluluklarından uzaklaşmak olarak görüyorum. ne zaman ki kalp biraz boş kalsın, ruh sıkılır. kalbi Allah sevgisiyle doldurmak gerekir.
Allah yolunda insanlarla birliktelik de yalnızlık hissini uzaklaştırır ki, şeytan kalbe sığınmasın.
devamını gör...
kocaman bedeninin küçücük bir kutuya sıkıştırılması ve buradan kurtulmaya çalışırken verilen her uğraşın o alanı daha da küçültmesi hissi gibi. manevi açlık belki de sebebi.
devamını gör...
ruhu sıkan nefistir.
nefsi güçlü eden ihtiraslarıdır.
kılınmayan her namaz, tutulmayan her oruç, ağızdan çıkan her sövüntü kalbi karartan; nefsi daha da güçlendiren eylemlerdir.
ibadet ile ruhu güçlendiren, nefsin başına tokmağı çakar!
nefsini ezene de kalp huzuru verilir. kalp huzuru da zikrullah ile olur.
kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur ayeti kerimesi her şeyi açıklıyor zaten...
devamını gör...
verdiğim sözü tutamadığım zaman(benden kaynaklanmayan durumlar) ortaya çıkan durum.

iş yoğunluğundan şikayetim olmaz. lakin belli bir sıraya koyuyorum arayan insanların işlerini. birisi planladığım tarhini dışına çıktı mı zinciri koparıyor. hadi ayıkla pirincin taşını. ya gece gündüz çalışma, ya arayıp dert anlatma..
bir de çalıştırdığın adam senin verdiğin usûllere uygun davranmadı mı o zaman ben çıldırıyorum. belli başlı bir takım yönergeleri var. kullandığımız malzemeler pahalı. ekseriya yurt dışından geliyor. yerlisi de ucuz değil zaten. boşa gidecek, milli servet diye elim ayağım titriyor. hayır parası benim cebimden çıkmasa da emanet edilmiş bir eşya muamelesi yapmak benim borcum. bu borcu ödemezsem, adam akıllı yapmazsam işimi ruhum daralır.

bir de çalışmadım mı çok sıkılırım. ben pazar günü tatili pek bilmem. yaz tatilini hele en son küçük oğlan 3 yaşındayken mi yaptıydık? öyle bir şey.
çalışmak çalışmak çalışmak. hayatımın anlamı ve merkezi çalışmak.
devamını gör...
dinle neyden kim hikâyet itmede
ayrılıklardan şikâyet itmede

diye başlar mevlana mesneviye. mevzu zaten ayrılık değil mi? bedene hapsolmuş bir ruh var ortada. ve ta elest bezminde bir söz vermişti rabbine. sonra kopmuştu ya vatanından.

ruh gerçeğinden ayrı diye olmasın bu sıkılganlık?
devamını gör...
--- alıntı ---

neyden sıkıldığını bilmezsin bazen ama sıkılırsın, ruhun daralır ya da biri canını sıkmıştır. bazen benim diyenin yapamayacağını yapıp engelleri bir bir aşarsın ama biri gelir püüf der yıkılırsın. çıkış bulamazsın ve çareler ararsın. merhametliyi merhametsize şikayet ederiz. aslında tam da bura kilit noktadır. burada gösterilen sabır kaderin yazıldığı noktadır ama başarabilene aşkolsundur. o sebeple dili hep peygamberimiz sav dualarına alıştırmak lazımdır. zihinde yazılı ise o an hemen diline dökülür. sıkılmış, üzgün kalp ile dile dökülen ise sihirlidir.

aşağıdaki dua kâinatın efendisi resûlullah aleyhissalatu vesselam efendimizin, taif dönüşü mübarek vücudundan kanları akarken ettiği bir dua. rabbine arz ettiği dilekçesi. yani bizler içinde bir örnektir. bizde dilekçeleri rabbimize arz edebilsek keşke.

taif dönüşü

sabır, teslimiyet, dua ve rıza

" allah'ım

güçsüz kaldığımı, çaremin tükendiğini, insanların beni hor görmesini sana şikâyet ediyorum.

ey merhamet edenlerin en merhametlisi,

sen gerçekten erhamu’r-râhimînsin.
beni kime bıraktın?
beni bir yabancının eline mi ittin? yoksa bana zulmedecek bir düşmanın eline mi saldın beni Allah’ım! ama ey rabbim, senden bana bir gazap gelmesin de ben bu başıma gelenlere razıyım. yine de sen bana afiyet verir, beni bu dertlerden kurtarırsan bunu da çok hoş karşılarım.

ey rabbim, görevimi yapamadım diye senden bana bir gazap inecek, başıma bir felaket gelecek olursa ben yine senin dünyayı ve ahireti aydınlatan yüzünün nuruna sığınırım.

beni himaye edeceksen sen edeceksin Allah’ım.

ey rabbim! sen bu görüntüden hoşnut isen benim hiçbir şikâyetim yok. zaten senden başka da hiçbir güç ve kuvvetim yok Allah’ım."


dikkat ediniz, şikâyet etmiyor. rabbiyle konuşuyor, serseri çocuklar tarafından taşlanmasını gündemine almıyor da şayet rabbi razıysa kendisinin de razı olduğunu söylüyor.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar