#edebiyat 

kendini pek çok harikulade yazardan mahrum etmesidir. alacağı tepkiden çekinerek bunu yapabilir. üniversitede bir arkadaş vardı, ruh adam'ı gizli gizli okumuştu, ne gereksiz. Yine görüyorum belli görüşteki insanlar birbirlerine yalnız belli şairlerin şiirleriyle sesleniyor. Tamam "mutlak seveceksin beni bundan kaçamazsın"* demek güzel ama neden "hoş geldin kadınım benim hoş geldin/ayağını bastın odama/kırk yıllık beton çayır çimen şimdi"* de demesin? hepsi benim canlarım sözlük bana şiir okusana biraz.
devamını gör...
bir süre sonra körler sağırlar birbirini ağırlara dönecek durumdur.
at gözlüklerimi getir nebahat!
devamını gör...
karşıt görüş kavranmadan insanın kendi görüşünün altını doldurması pek de kolay değil. bu nedenle de büyük bir yanlış.

konuya güzel bir örnek;

--- alıntı ---

sosyal psikoloji derslerimde toplumsal benlik konusunu işlerken tahtaya marx’ın kapital’inden bir cümle ve altına bir hadis yazıyordum. bu cümleleri öğrencilerimin tartışmasına açtığımda, dindar öğrencilerim hadisin çağlar ötesi mahiyetinden uzun uzun söz ederken sol görüşlü öğrencilerim marx’ın dehasını övmekle bitiremiyorlardı. dersin sonunda öğrencilerimden özür dileyip “hadisle marx’ın sözünü yanlışlıkla ters yazmışım” dediğimde sınıfta çıt yoktu. sadece bir öğrencim, “hocam, ama bizi günaha sokuyorsunuz” demişti.

--- alıntı --- *
devamını gör...
en basitini anlatayım.

lise ihl... çantamdaki kitaplardan biri komünist manifesto... merak etmişim okuyup anlamaya çalışıyorum. hatta felsefi terimler sözlüğü var yanında..tabi yakalandık müdür yardımcısına..

ne dinsizliğim kaldı ne kafirliğim.. herif iki dakikada cehenneme attı beni. şeytana uymuşum, tövbe etmeliymişim vs vs..

bir şekilde elinden kurtuldum ama hadiseyi herkes öğrendi. lise boyunca ve hatta hala okul arkadaşlarım tarafından komünist olmakla suçlandım. pederle aram bozuldu o yıllarda..

tabi insanlar ne der korkusu bir süre sonra yok oldu bende.. istediğim her şeyi okudum, istemediğim hiçbir şeye de elimi sürmedim.. bağnazlık hastalığını zar zor sildim aklımdan..
devamını gör...
itiraf: ben-dim.

okulda pek fazla arkadaşım yoktur gidip kütüphanede saatler geçiririm. havalar güzel kampüs hafif rüzgarlı ve güneşli.
kitabımı alıp çimlere sarılmışım. hektar hektar bir kampüs. isteyen futbolunu isteyen beyzbolunu oynuyor. isteyen de kitabını okuyor. tabi tek kitap okuyan benim.
sonra görüş hizama göre tam çapraz ağacın gölgesine karşı cins biri oturdu. açtı kitabını okuyor.
tabi şaşkınım kütüphanede raflar tozlu.
bakayım ne okuyor dedim. ideolojik olarak çok karşıt olduğum bir yazarı okuyor. o zaman önyargılı davranmıştım. aynı gün mescit kapısında saçları uzun, küpeli falan bir beyi gördüm.
ve dedim ki, dostum sanki sen gidip evrimle ilgili şeyler okumadın. neden önyargılısın gülüm?
o günden sonra karar kıldım hepsi okunacak diye.
okudukça çoğaldım. okudukça kırıldım önyargılardan.
kırılalım sözlük: gülmekten, önyargılardan...
devamını gör...
insanın kendisine yaptığı kötülükler arasında sayılmalı. bu durum maalesef soldan ziyade sağ kesimde görülür. karşıt düşüncelerin kendisinin aklını çeleceğini, düşüncelerinin veya inancının safiyetini bozacağı korkusu taşır. oysa ben birçok ateist gördüm ki, sırf kafasındaki tereddütleri gidermek veya açık bulmak için kuran'ı didik didik okuyan, araştıran. bizse deve kuşu gibi kafamızı kendi kumumuza gömmeyi marifet gösteriyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar