insanlar neden dinden uzaklaşıyor

bilim ilerlese bile bilim açıklayamadığı olaylar daima var olacak, dolayısıyla din de daima var olacak, öte yandan bilim ne kadar açıklarsa açıklasın dünyanın düz olduğuna inananlar da var olacak, her neyse bunun bilimin ilerlemesinden dolayı olduğunu düşünmüyorum. çoğu dinin ritüelinde hakikaten toplumun kendi motivasyonuyla yapamayacağı işlevsel eylemler vardır, fakat zamanla bu eylemler işlevselliğini yitirir, dinde bozulma başlar.
ilk çözüm dini kurallar dahilinde bozarak, hem güncel olana ayak uydurmak, hem de toplumun ortak değerini gözden çıkarmamaktır, ama insanlar buna direnir dini değiştirmeye çalışanları görünce eski kurallara daha da bağlanır, ikinci çözüm bu güncel olmayan dini, kanunen yasaklamaktır, artık toplumun ruhuna zarar vermeye başlamış dini gözden çıkarırsın, ama bunun sonu öncekinden bile daha kötüdür, insanın varlığına bir şekilde anlam kazandıran dini kaldırmaya çalıştığınız takdirde, insanlar dinsizliğin getirdiği anlamsızlığı hayal ettiği taktirde, içindeki boşluğu doldurmak için kullandığı dine, kanuna aykırı olsa bile dört elle sarılır. yani önünüzde böyle yenilmez bir yapı olmasına rağmen insanlar neden dinden uzaklaşıyor.
esasında zamana ayak uydurdukça dindarlar yukarıda yazdığım çözüm arayan insana dönüşüyor, insanlar artık dini kullanarak kendi egolarını dayatanlara tahammül etmek istemiyor. dindarlar televizyonda çıplak kadın gördükleri için değil, etrafında dindar gördükleri için dinden soğuyor. din adı altında egolarına tapanları gördükçe dinden soğuyor, kimse ağzından tükürükler saçarak nefret yayan biriyle aynı tarafta olmak istemez, kimse kendiyle aynı tarafta olmadığı için açıkça kendini aşağılayan biriyle aynı tarafta olmak istemez, kimse düşüncelerini temellendirmeyen bir akıl hastasıyla aynı tarafta olmak istemez, kimse asla kabul edilmeyeceğini insanların yanında olmak istemez. yani din, dış güçler veya masonlar yüzünden bitmeyecek, bizzat dindarlar yüzünden bitecek, eğer hakikaten muhafazakarlığı bitirmek için kurulmuş kurumlar varsa dünyada, tek yapmaları gereken beklemek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar