insanlara değer biçme

belli referans noktalarını baz alarak kişilerin kıymetlerini belirtmek işi.*

misal parayı değer biçme ölçütü olarak dikkate alırsak en kıymetli kişi en zengin olandır.
devamını gör...
benim açımdan en önde gelen kriterlerden biri zekadır. "ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır." tabiki değeri belirleyen tek başına zeka değildir. zekasını nasıl kullandığı benim için önemlidir. kendine gerekmediği halde zekasını iyi bir şey için kullanıyorsa mesela çıkarı olmadığı halde birine zaman ayırıp onun daha iyi bir duruma gelmesi için uğraşıyorsa o kişi benim için değerli oluyor. tabiki niyet okumuyoruz ama beden dili ister istemez bir fikir veriyor.
devamını gör...
insanları yargılamak ile karıştırıldığını düşündüğüm terim. evet kalbini yarıpta bakmadığımız için yargılayamayız. evet müslümana yakışan hüsnü zandır. ama size sürekli kötülük yapan insana da gül göndermezsiniz. elbette kötü dua da etmezsiniz ama bana ne düşünüyorsa karşına onu çıkar dersiniz. yani ben diyorum böyle insanlara. yüzüme gülüp arkamdan kulis kuran herkese böyle diyorum. beni yalanları ile kandırdığını sanan insanlara ise ancak gülüyorum. o kadar saf ki beni kandırdığını sanıyor.
devamını gör...
ınsan insan olduğu için değerlidir. bu anlamda kimse kimseden daha değerli olamaz. ınsanlar fakir diye savaştan kaçmış mülteci olmuş diye zenginler için yedek parça olarak kullanılmamalı.

daha bireysel bazda bakarsak şunu söyleyebiliriz. ınsanlar değerini kendi belirler. her insan saygıyı hak etmez. eğer kendisi saygı duyulacak biri değilse, kimse kusura bakmasın ben o adama saygı duymam. bana göre bir insanın değerini lafları değil eylemleri belirler. ben eylemlere değer bicerim. bu o insana da değer biçme anlamına gelir aslında.
devamını gör...
'artık kimseyi hayatında zorla tutamayacağımın, gitmek isteyenin bahanesi olduğu gibi kalmak isteyenin de bahane aradığının farkındayım.'

insanların gözlerinde gördüklerinizdir sizin değer teraziniz.

farkındalık bazen oldukça biçimsiz görünebilir!
devamını gör...
insanlara önyargıyla yaklaşmak, kafanızda onun hakkında yargılara varmadır. bu bazı durumlarda kurtarıcı olabilir ancak bazen de değerli bir insanı kazanma şansınızı kaybetmenize de yol açabilir. insanları iyi gözlemleyerek yargıya varmak daha yararlı olacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar