insanlara sosyal statüsüne göre değer verilmesi

insanlara insan olarak değŸer vermeyip, onları şŸerefli birer varlık olarak algılamayıp, onlara sahip oldukları statüye göre değŸer vermek demektir.
devamını gör...
düşündüm de; istisnalar hariç hepimizde var bu huy! yaşam standartları eşitlenmediği ve insanlar sınıflar halinde yaşamaya devam ettikleri sürece de varolacak düşüncesindeyim.
en basitinden bir ev sahibi ve kapıcı arasındaki sınıfsal farkı örnek vereyim.
ev sahibinin kendini bi bk sanıp kapıcıya tepeden bakması gibi, kapıcının kendinden aşağı gördüğü bulaşıkçıya tepeden bakması gibi...

lan yok yok... herkes kendi sosyal statüsüne göre bir diğerini aşağılıyor. kimse kimseye insan olduğu için değer vermiyor. ne biçim dünya!

-ay hayııııaaar! ben inşanlara karşı çok şevgi doluyum. fakir, jengin farketmej.önemli olan inşanlık.

yürü git çay koy!

yalan atıyorsunuz! külliyyen yalan, kuyruklu yalan, zinhar yalan...

bir insan da asıl ehemmiyet verilen şey hiç bir zaman insani vasıfları olmamıştır, olmayacak da! ne acı!

birine bir paye vermek için önce kılığına kıyafetine bakıyorsun, mahmutpaşadan mı giyiliyor, dolce&gabbana'dan mı? bu kişican etrafında popüler mi, evi, arabası, yatı, katı, diploması var mı? cüzdanı şişkin, ensesi kalın, bol elli bostan gönüllü mü?
çevresinde bir itibarı bir ismi var mı?

maalesef bunlar bir insana değer biçmek için zamane insanlarının baz aldığı en önemli şeyler...
eğer böyle olmasaydı fakirin yüzü soğuk olmazdı, eğer böyle olmasaydı her şeyini kaybetmiş insanları dostları da terk etmezdi...

çok yazık...
hiç dostumuz yok kendimizden başka..

mesudiyeli mesut geldi aklıma...
devamını gör...
çok üzücü. ama bizim insanımızın da içinde bulunduğu statüye çok fazla sahip çıkması bunu daha önemli kılıyor. mesela genç bir imamın yarış motoruyla camiye gitme durumunu kaldıramıyoruz. ya da eğitim durumu ilkokul olan birini kitap okurken göremiyoruz. çünkü o baştan kestirmiş atmış. 10 yaşında verdiği kararın hala arkasında. bir milletvekilini ekstrem spor yaparken de göremeyiz yaptığı işe göre hareket etmeli statüsünü hep korumalı. bu yüzden verdiğimiz tepkiler de hep aynı oluyor. insanları tek tek buz kalıplarına koyarak değerlendiriyoruz. asla taşmamalı ya da ondan bekleneneni mutlaka yerine getirmeli. bu da toplumun statüye karşı bir yargı oluşturmasını ona göre davranmasını gerektiriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar