insanları evlilikten soğutan nedenler

bunların başında yüksek boşanma oranları gelmektedir. kimsenin eline kalem kağıt alıp istatistiksel hesaplama yaptığını düşünmüyorum ama çevresinde evlilik sürecine uzaktan da olsa dahil olduğu insanları görmüş kişiler , çok mutlu başlayan ilişkilerin zamanla nerelere gittiğini gördüklerinde kendi geleceklerini de kurguluyorlar.

(bkz: anne babanın boşanması)
devamını gör...
evde meyve sıkacağının olmaması. evlilikten beklentim meyve sıkacağı. ve katı meyve sıkacağı.
ben limon sıkacağında portakal sıkmaktan bıktım. evlenmeliyim.
devamını gör...
aldatılma en başı çekiyor bence. artık cok az tahammülü olan insan bulmak. en ufak zorlukta, bir taraf başkasının kollarında arıyor mutluluğu.
devamını gör...
evlenme prosedürü. arkadaşlar, gelenek adı altında inek gibi sağılıyoruz. ben buna karşı olduğum için evlenmiyorum. tek başıma eylem yapıyorum. benimle misiniz?
devamını gör...
maddeye tapan ve tek gayesi kendi kıçının rahatı olan müslüman kızlar.

ilgi gösterilip, ümitlendirilip gidip söyleyince ya da isteyince reddedilmek. dünyanın başınıza yıkılması.

çevredeki problemli evlilikler. *
devamını gör...
tanışma ile nikaha kadar geçen süre. korkutucu. bu sürede aileler de işin içine girdiğinde sorunsuz bir birliktelik bulmak ve süreç geçirmek çok zor sanırım, gözlemlerim bu şekilde. yeni bir insan, ikiden bir olmaya çalışmak, yeni aile, kültür çatışması, bir sürü yerine getirilecek formalite, cevap verilecek insanlar... direkt evlenilmiş olsa hani bir nebze daha korkutuculuğu azalabilir.
devamını gör...
her iki cinsiyet için geçerli olan evliliği yanlış yorumlamak. bir tarafın yanlışına diğerinin doğru bakması ve süregelen doğru-yanlış ikilemleri. evliliği maddi açıdan yüklenme zorunluluğunu gelenek adı altında tek bir tarafa yığmak ve bunun yıllardır kabul görmesi.
genel olarak kişiler için bu sebepler ağırlıkta.
devamını gör...
evlenme prosedürü olmamalıdır. yaygın kanaatin aksine, evlilik aşamasına kadar toplumun ugulayageldiği bütün merasimler bekar bir insanın evli bir insana dönüşüm sürecinde yaşayacağı olası psikolojik hasarları asgariye indirme gayesi güder.

toplum, ertesi sabah yanında başka bir kimseyle uyanacak bireyi bu yeni duruma hazırlar. adeta iki farklı mekanı birbirinden ayıran bir sınır, bir eşik gibidir bütün bu merasimler. zamane hanımkızlarının angarya olarak gördüğü kına gecesinde mesela, sembolik olarak ağlatılan kıza baba evinden artık ayrılıyor olduğu ve başka bir adamla yeni bir hayata başlayacağı belletilir.

toplum bütün bu evlilik sürecinde, belki de artık bilinçsiz şekilde, büyük bir yükü omuzlayarak genç bireylere adeta psikolojik bir terapi uygulamaktadır.
devamını gör...
bence şöyle de bir gerçek var ki başkasını elde etmek de çok kolay eskiden evli insanın bir ağırlığı vardı diğer insanlar evli bu hanım/bey diyerek daha farklı davranırdı şimdi ise evliyse ne olmuş ben aşığım modundalar bu durumda evli insan için rahatsizlık vermiyorsa zaten ortaya hekesi iğrendirecek sebepler çıkıyor.
devamını gör...
kadındır. dertleri bitmiyor. sorun çıkarmak için yaratılmışlar. mızmız ve kapris damarlarına işlemiş. erkeklerle arasını bozuyor, yalnızlaştırıyor ve iliğini kurutuyorlar. kadınlarla birlikte yaşayıp mutlu olan adam görmedim. hepsi çoluk çocuğa karışıp don gömlek oturuyor evinde. sosyal hayat sıfır. hem üstelik evlilik pek müşterek değilmiş gibi sanki. bütün masrafı sen yapıyorsun, yetmiyormuş gibi yapmaya da devam ediyorsun. bu süre zarfında kadın kısmının ortaya koyduğu tek bir kuruş yok. varsa yoksa iki dantel, iki de masa örtüsü. 2 bacağın fiyatı bu kadar pahalı olmamalı.
devamını gör...
erkekler için genellikle güzel kız bulamamaktır. çünkü güzel kız kendisi için bir çok şeye katlanılandır.
öbür türlü yukarıdaki tanımlardan da belli ki beğenmediği kadının en ufak talebi, hatası erkeğin gözüne batıyor.
aynısını güzel kız yapsa tabi aşgum diye dolanırız.
devamını gör...
sanırım gelinin kız kardeşinin makyajı. aga nedir o makyaj allasen. bunun yanında oturması bir ayrı kalkması bir ayrı. aksilik çıktığında "oraya değil buraya getirin sandalyeleri" demeleri falan. yine bi tuhaf oldum.
devamını gör...
en iyi eş yalnızlıktır. düşünmenize, kendinizi bulmanıza, dünyaya ne için geldiğinizi anlamanıza en büyük yardımcı yalnızlıktır.
geçmişteydi o ruh bazlı evlilikler. kurt binici ne güzel söylemiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar