insanların dış görünüşüne bakıp yargılamak

bir insana yaklaşmadan önce ister istemez uyguladığımız ön eleme safhasıdır.

he ben de yapmıyor muyum bu haltı? yapıyorum ne yazık ki. kendimi de aynı şekilde tespit edip gerekli ayarı veriyorum.
devamını gör...
chp linin örtülü hanfendiye yaptığı muamele ile örtülü hanfendinin chp li (sözüm ona) sosyeteye yaptığı yargılama şeklidir.
devamını gör...
yanlış anlamlar çıkarttıran cümledir zira hilkate bakılarak ön yagılanmaz insanlar aksi halde görünüşler dünya mantığını, iş kolunu ve alanını veya yaşayıç biçimine dair küçük olsada tiyolar erecektir.
devamını gör...
nefret ettiğim bir davranış şekli. insan önce kendine bakıp, dışarıdan nasıl göründüğünü düşünmeli ve ona göre diğerlerini yargılamalı. bu yargılama elbette maddesel, inançsal olmamalı.
devamını gör...
herkes eleştirir bunu ve herkes yapar..peygamberimiz de yapmisti..insana ait bise..hep goze hos gelsin..gerisini salla..

edit: peygamberimiz elbette kilik kiyafete gore bi tercihte bulunmazdi insanlar arasinda..ama o esnada nufuzlu bi adamla konusuyordu...ve ona tebligde bulunmanin daha etkili olacagini dusunmus nispeten düşkün durumdaki kisinin sozlerini duymazliktan gelmisti...ve alemlerin rabbi uyarmisti onu...insallah dogru hatirliyorum...
devamını gör...
en büyük yanılgılarımızdan... ancak bu önyargıyı kullanmayan çok az insan var. biraz flashback yapsan sen de bişeyler hatırlarsın eminim sözlükçüm, evet evet o, bak düşününce iğneler batıyor zihnine yavaş yavaş..
devamını gör...
birinci grup, kapalılar cahil yobaz.
ikinci grup, açıklar dinsiz maneviyatsız.

birinci gruptan çekeni çok gördüm, tecrübe ettim.
ikinci gruba çevremde denk gelmedim. Allahta denk getirmesin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar