intermittent fasting

aralıklı oruç metodu.
24 saat içinde genel olarak 16 saat açlık 8 saat beslenme olarak uygulanır. kilo verme, yemek yeme kontrolü, bazı sağlık nedenleri gerekçesiyle uygulanabilir. açlık ve yemek yeme zamanlaması kişilerin kendilerine uygun olarak seçtiği saat dilimleri arasında gerçekleşir. örneğin akşam 8 gece 2 saatleri arasında beslenebilir. sabah saatleri ya da öğle saatleri tercih edilebilir. açlık zamanında sıvı tüketiminde bir sıkıntı yoktur. bu beslenme metodu diyetisyen ve çeşitli para endeksli beslenme kuruluşlarını apıştırır. “kahvaltı günün en önemli öğünüdür!” algısının saçmalığını ispatlar niteliktedir. böyle bir şey yok bunları yemeyin yani. metabolizma böyle bir şey değil, böyle salak şeylere de takılmaz. ne zaman acıkırsan o zaman yersin. kilo verme amaçlı uygulanacaksa bu yöntem, hesapladıgınız kalori miktarı dışına çıkmamanız gerekmekte. (bkz: kalori açığı)
devamını gör...
benim hayat felsefem ama gel gör ki vücut kitle endeksine göre normal kilonun üstündeyim.
şöyle ki kahvaltı mefhumunu tanımıyorum, öğle yemeğine 2'de falan çıkıyorum, akşam yemeğine kadar hiçbir şey yemiyorum, aslına bakarsan tüm yeme içmemi 8 saatten az bir süreye sıkıştırıyorum lakin işe yaramıyor.
şimdi beslenme alışkanlığımı değiştirdim. deli gibi abur cubur ve meşrubat tüketirdim, bıraktım. pilav/makarna gibi en sevdiğim ve bana en çok kilo katan şeyleri yememeye veya az yemeye çalışıyorum (ki bu benim için harbiden işkence). bakalım 10 gün falan oldu, haftada 2 kez de egzersiz. işe yararsa tavsiye ederim.

not: kendimle barışığım ama fazla kilolarım kaynaklı reflü ve hareketsizlikten kaynaklı ağrılarım nedeniyle böyle bir karar aldım.
devamını gör...
6 aydır uyguladığım beslenme şekli. kahvaltı yı atlıyorum ilk yemeğimi 13:00 da yiyorum ara öğün yapmadan akşam yemeğimi de en geç 19:00 olacak şekilde yapıyorum . daha sonra çay kahve dışında hiç bir şey yiyiy içmiyorum. bu şekilde ilk uygulamaya başladığım 3 ayda 8 kilo verdim. tabi paketli gıda ve karbonhidrattan uzak durdum onun dışında normal beslenmeme devam ettim. diyet olarak görmemek lazım insan vücuduna en faydalı beslenme şekli.
devamını gör...
kilo vermek isteyenlerin birinci sıraya alması gerektiği beslenme düzeni.
ben bu yöntemle 4 ayda 15 kilo verdim. daha önce bahsetmiştim, şimdi sonuçlarını yazıyorum. (82.1'den 67.2'ye, bir kez aç tartıldığımda 64 okka çektim hatta)
evet yeterince hızlı değil ama hızlı olmasına gerek de yok, çünkü vücudu kilo verirken zorlamak daha ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

bakın geçen gün bir haber okudum, body buildingci bir adam ''all you can eat'' konsepti çalışan bir restoranı batırmış, restoran adama giriş yasağı koymuş.
haberde ara metinde, adamın, 20 saat aç kalma şeklinde bir intermittent fasting uyguladığı yazıyor.

ama tabii bu, mucize bir formül değil.
ben intermittent yaparken caanım abur cubura, gazlı içeceklere veda ettim. çok sıkıştığımda diyet bisküviler, o da haftada 1-2 kez maksimum, ya da kuruyemiş bar (tadımca you know) alıyorum.
hele en zoru makarna ve pilava hasret kaldım, ya çok nadir yedim ya da porsiyonları çok küçülttüm. dağ gibi pilavı gömen ben şimdi pirince garnitür muamelesi yapıyorum.

kilo vermekle iş bitmiyor, kilo korumak daha zor (şahsen benim için) bahsettiğim olayı yaşam felsefesi yapmanız gerekiyor.
devamını gör...
aralıklı oruç diyeti diye de bilinen bir beslenme uygulaması. amaç uzun süre aç kalıp daha az bir zaman dilimini yemek yeme için ayırmak. dünya genelinde popüler bir uygulama. hastalıklı hücreleri öldürurken kilo vermeyi de sağlıyor. bakın bu zaten bizim inancımızda var. oruç tutmak ve doymadan beslenmek. peygamberimizin sünnetidir iki öğün yemek. ayrıca su orucu ya da şifa orucu diye bilinen 36 saat açlık ve on güne kadar süren oruçlarla bedenin şifa bulmasını sağlayan tavsiyeleri olan aidin salih de bu tür açlıkların iyi geldiğinden bahsetmiş.
devamını gör...
kısaltması ıf olan aralıklı oruç tutma şeklinde uygulanan stratejik aç kalma diyetidir. gördüğüm kadarıyla genel olarak sloganları " spor yapmadan" kilo vermektir.

devamını gör...
aslında kilo vermekten ziyade sağlıklı bir yaşam için uygulanması gereken oruç. falan buldu diyorlar ama bu bildiğin ramazan orucu. tek farkı iftar ve sahur vakitlerini sen belirliyorsun ve su içmek serbest. en yaygın uygulaması bile 8 saat ye 16 saat aç kal şeklinde.

bu orucun özelliği 16 saat açlığın son 4 saatinde hücrelerde yaşanan otofaji ki bunu açıklayan bilim adamı nobel ödülü almış.

bugün itibarıyla başladım bakalım. öğlen 12 ile 20 arasını yemek zamanı olarak belirledim. özellikle karaciğer yağlanmasına diyabete ve kolestrole çok iyi geldiği söyleniyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar