interstellar

#özgürler 

uzun bir film. yer yer tempo düşse de kendini izletiyor. görsel efekt bakımından çok abartıya kaçmayıp gerçekçilik üzerine eğilmişler. benzer bir konuya eğilen gravity bu konuda daha etkileyiciydi. matt damon'un kısa ama önemli bir rolü var.
devamını gör...
dün akşam 6 arkadaş izlediğimiz film.
bu 6 kişi film çıkışında on üzerinden üçten ona kadar farklı notlar verdi. yani anlayacağınız kimisine çok güzel gelirken kimisi ise hiç beğenmedi.
filmi beğenenler olarak filmden çıktığımızda oldukça memnunduk, her şey çok güzeldi. filme dokuz mu yoksa on mu versem diye düşünüyordum. lakin oturup hep beraber film hakkında konuşmaya başladıktan sonra filmin bir çok açığını bulmaya başladık, konuştukça da filmin bendeki puanı düşmeye başladı. böyle olunca film hakkında konuşmayı bırakıp filmin bizim için güzel bir anı olarak kalmasına karar verdik.
yine de bence edge of tomorrow'dan daha güzel ve bu film için kullandığım yılın en güzel filmi ünvanını interstellar'a geçiriyorum.
özetle tavsiye ederim. ama imdb'de şu anda 9 olan puanı zaten konuyu bildiği ve ilgili olduğu için sinemaya gidip izleyenler tarafından verildiği için bu kadar yüksek. yify reyiz filmi torrent'e verip bu yüksek puanı gören herkesin filmi izlemesine sebep olunca filmin puanı seçim başlarında yüksek çıkan akp oy oranı gibi oylar geldikçe düşecek ve benim tahminim 8,4-8,6 bandına yerleşecektir.

--! spoiler !--

ama filmin sonunda kahramanımız kızının, torunlarının ve cümle sülalenin yanına geliyor ama bunca adam "vay dedemiz gelmiş" deyip kahramanımızın eline sarılmayı bir kenara bırak yüzüne bile bakmıyorlar ya işte orada dedim ki bizim eleman insanlığı kurtarmak için çaba sarfetti ama insanlık ölmüş arkadaş *

--! spoiler !--
devamını gör...
çok uzun film yahu. 6'da girdik, 9 buçuğa gelirken anca çıkıyorduk. reklamı falan çıksan da uzun. ayrıca öyle bilim kurgu, popüler bilim falan sevmiyorsanız sizi saracak bir film de değil. çok sevmedim filmi açıkçası.
devamını gör...
epik bir film değil. bir kere onu söyleyeyim. dram yönü gayet hoş, duygulandırıcı. yani küçük bir kızım olduğu için mi öyle geldi bana bilmiyorum. bilimkurgu yönü ise robotlar dışında pek etkileyici gelmedi bana. robotların daha insancıl konuşmaları falan çok hoş. jüpiter'e başarısız güneş derler. ben nolan filmlerini biraz böyle görüyorum. devasa bir gaz kütlesi, başarısız güneş.

edit: filmle ilgili bir yanılgı var. herkes diyor ki adam gelmiş yok kızının çocukları dönüp bakmamış, kimse sevgi gösterisi yapmamış diye. arkadaş adamın yaptıklarını kızından ve tars'tan başka bilen yok ki. zaten kızı da diyor herşeyi ben yaptım zannediyorlar diye. la filmi nası izliyonuz anlamıyom ki.
devamını gör...
karadelik, uzay-zaman bükülmesi,solucan delikleri gibi popülerleşmiş fizik temaları üzerine klasik hollywood dramlarından biri olmuş bir filmdir. iyi bir hollywood filminden beklenenleri verdiğini, 3 saate varan süresine rağmen sürükleyiciliğini kaybetmediğini söyleyelim.

devamını gör...
öyle bir etki bıraktı ki; bundan sonra geçmişte izlediğim ve ileride izleyeceğim bazı filmlerin analizini kendi çapımda sözlüğe aktarmaya karar verdim. bunun ilk halkası da bu duruma vesile olan interstellar olacak.

muhtemelen uzunca tanımlar çıkacak meydana ve çoğu kimse okumayacak.
olsun, herkes okusun diye yazacak olsam saçma sapan bkz'lar bırakırdım zaten!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar