intihar etmek

sevdiklerine yapabileceğin en büyük kötülüktür..işin islami boyutu söylemeye ne hacet.....edit; sevdiklerini kimse takmıyor .. işin islami boyutunu yazayım. haramdır.
devamını gör...
gerçekleşmesi için ölümle neticelenmesi gereken eylemdir. ölüm gerçekleşmemişse intihara teşebbüs olur.

teşebbüs aşamasında kalınırsa ölümden daha ciddi trajediye sebep olur. sakat kalınabilir, yatalak olunabilir, felç olunabilir, bitkisel hayatla sonuçlanabilir bu teşebbüs. bileklerde ikişer çizik bir ömür gezilir.
devamını gör...
genellikle intihar eden kimseler, bir başkasına zarar vermekten kaçınan, içine kapanık, kendi halinde insanlardır. bu yönüyle bana hep sempatik gelmişlerdir. tabi bu eylemin dini açıdan hükmü konusunda konuşmak bana düşmez. ama şöyle de bir durum var. insanların hakkını yiyerek onursuzca yaşamak mı, yoksa içinden çıkılamayacak bir noktaya kadar gelindiğinde hayatına son verip en azından kimseye zarar vermemek mi daha ahlakidir?
devamını gör...
(bkz: sıkar)
insanın kendi canına kast etmesidir. cezası sonsuz cehennem ızdırabıdır. ancak her intihar bilinçli değildir. sonuçta ölen insana "neden intihar ettin?" diye soramayız. kişi o anda aşırı buhranlara gelmiş ve bilincini kaybetmiş olabilir. her intihar edeni de bu yüzden arkasından kötü anmamak gerekir. yani bilinçsiz yapılan intihar intihar değildir. ecel ile ölmektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar