intihar

#özgürler 

islam dininin yasakladığŸı kendi yaşŸamına son verme olayı.kendi dinini her fırsatta kötülemişŸ,dini yabancı bir olgu gibi gören ve bu nedenle kendi hayatını anlamsızlaşŸtıran insanların başŸvurdukları bir eylemdir.oysa aradıkları çıkışŸ yolu aslında dindir.ã‡ünkü ölümü tek açıklayabilen en tutarlı müessesedir.
devamını gör...
islam dininin yasakladığı kendi yaşamına son verme olayı.kendi dinini her fırsatta kötülemiş,dini yabancı bir olgu gibi gören ve bu nedenle kendi hayatını anlamsızlaştıran insanların başvurdukları bir eylemdir.oysa aradıkları çıkış yolu aslında dindir.çünkü ölümü tek açıklayabilen en tutarlı müessesedir.
devamını gör...
bir hadã®s-i şerã®f`te şöyle buyurulur:
"kendini boğarak öldüren kimse, cehennem için boğmuş olur. kendini vuran kimse, cehennem için vurmuş olur."

sözüm akli dengesini kaybedenleri de içine almaz ama; ben bu ayetten anlıyorum ki, kalbinde imanın zerresini taşıyan biri intiharın yanına bile yaklaşmamalı.
devamını gör...
intihar eden bir kişinin akıl sağlığı yerinde değildir zaten. zevk için intihar ederse o başka tabiki ama zevk içinde intihar eden varmıdır? o sorgunmalı.
devamını gör...
intihar edecek kişinin haram olduğuna inanmadan intiharı gerçekleştirdigi takdirde ebedi olarak cehennemde kalmasına vesile olacak bir eylem türü...
devamını gör...
akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler zaten yaptıklarından sorumlu değiller, böyle olduğu halde peygamber efendimiz (s.a.v) intihar edenlerle ilgili "cehennem" gibi bir ifade kullanıyorsa bu işi sadece akli dengesi bozuk olanlar yapmıyor demektir.
devamını gör...
doğada bazı hayvanların yaptığı eylem. umutsuzluğa kapılan balina sürülerinin toplu intiharı akşam habaerlerinde çok yansır. mevcut hukuk sistemlerinde bir suç olarak görülmez, ancak intihara teşvik ve yardım etmek çeşitli yaptırımlara bağlanır. bu bağlamda ötenazi de pek çok ülkede yasaktır. kişinin kendi hayatı üzerinde tasarruf yetkisi olmadığını kabul eden inanç sistemlerinde* intihar yasaklanmıştır.
devamını gör...
hayatın üzerine iyi gitmeyen, hayata dar gelen elbise.
düş melekesinin uçarı, cesur ve isyankar pürüzleri.
vücudun yorulup kapsayıcı bir örtüye duyduğu sahte ihtiyaç.
abartılmış bir sıkıntının ve derdin bulanık kucağı.
zayıflık.

ve sezai karakoç'un dediği:
"intihar denen patronu da sınadık
ağzını aradık iş yok onda
kullanışsız ve antik bir şapka..."
devamını gör...
bir yakınım kendini kuyuyas amıştı. belki bu yüzden nilgün marmara, deniz başaran, kaam ince, soysal ekinci gibi intiharı yeğlemiş şairler dikkatimi çekti. Allah (cc) taksiratlarını affetsin.
devamını gör...
cesare pavese nin şu yazdıklarından sonra yaptığı eylemin adı.

gizlice en çok korkulan hep gerçekleşir sonunda.
yazıyorum: ey, sen, acı! peki sonra?
bütün gerekli olan biraz cesaret.
acı ne kadar ortaya çıkar ve kesinleşirse, yaşama içgüdüsü o kadar ağır basıyor ve intihar düşüncesi o kadar zayıflıyor.
kolay sanmıştım ilk düşündüğümde. zayıf kadınlar yapmıştı bu işi. alçakgönüllülük istiyor, kendini beğenmişlik değil.
tiksiniyorum bütün bunlardan.
sözler değil. eylem! artık yazmayacağımâ…
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar