iq testi

insanların zekalarının seviyesini ölçmeye yarayan, kimisi tarafından zekayla alakası olmadığŸı savunulan test.
devamını gör...
son derece subjektitir. ben bu testlerin yanlış olduğunu düşünüyorum misal; bir sayı serisi olsun, 5, 4, 6, 6, 5, x.
c yerine ne gelecek? 4 de olabilir 7 de. *e bunun cevabı hangisi? adamın hangi cevaba göre zeki ve ya az zeki? sorunun mantığından başka bir mantık bulduysan yanlış işaretlersin ve az zeki olursun. yani burda önemli olan soruyu hazırlayanın zeka seviyesidir. amaç da onun düşündüğü gibi düşünmektir. sonuçta, hazırlayan kişiye göre ne kadar düşünebildiğini bulursun.
devamını gör...
can sıkıntısında başvurulabilecek eğlenceli bir testtir.. zihninizin bazı labirentlerinin tozunu almakta birebirdir ayrıca.. hep bulmaca hep bulmaca nereye kadar?!

hele bir de sonuç 140'ın üstündeyse; iki kahve yapıp egonuzla karşılıklı içebilir, keyfinize keyif katabilirsiniz..
devamını gör...
zeka ölçtüğünü iddia eden test.

-çocuğunuzun testi çok kötü.
+öyle mi? aslında benim çocuğum zeki ama çalışmıyor işte.
-hanfendi bu testte çalışması gerekmiyor zaten. zeka testi diyorum.
+olur mu öyle şey? bizim çocuğumuz zeki bi kere. çalışmıyor sadece.
-öyle olsun ne yapalım.


devamını gör...
--- alıntı ---
yeni zelanda’daki otago üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre kadınlar, iq testlerinde son 100 yıldır ilk kez erkekleri geçti.
zekâ ve iq testleri konusunda dünyanın sayılı otoritelerinden kabul edilen james flynn bunun nedenini ise şöyle açıkladı: “kadınlar artık hem kariyer yapıyor hem de evin sorumluluğunu üstleniyor. kısacası çok fazla işi bir arada yaptıkları için beyinleri daha iyi çalışıyor. bu karmaşa zekâyı daha iyi yönde etkiliyor.” flynn, iq puanlarını ise açıklamadı.
--- alıntı ---
devamını gör...
yap boz testlerinden oluşan bir bölümde örnek şekli istenilen sürenin altında tamamlamanız beklenir. okulda başarılı olamayınca acaba bu çocuk geri zekalı mı diye sokmuşlardı oradan biliyorum. aslında bireyin hayatta ki başarısını etkileyen faktörlerden sadece biridir zeka. belki en önemlisi olduğu tartışılabilir ama sadece biridir. nitekim üzerinize mermiler yağarken tutukluk yapan bir tüfeği 1 dakikanın altında söküp takmak nesnelerin birbiriyle olan ilişkilerini kavramaktan çok soğukkanlı olmakla ilgilidir ve tabi ki eğitim.
devamını gör...
her topluma göre farklı hazırlanmalıdır. yoksa geçerliliği düşer.
devamını gör...
tony buzan'nın saçma görünse de etkili olabilecek testlerini yıllar önce uygulayan biri olarak 1000 üzerinden 850 üzeri alan biri olarak cidden sıkıntı çıkardığım testlerdir... emrehan halıcı' nın bulmacalarını çözmek zevkli de bunlar cidden merakı olmayan için can sıkıcı... izmir fen' de olimpiyatlara hazırlacaklar içi yeterli zekam belki yoktu fizik ve kimya olimpiyat takımına seçilmeleri için kopya verdim... aslında bir sağlık sorunu yüzünden zihnimin %40 gibi bir oranında enerjiyi kullanabiliyordum... pişman değilim... sevgilime lisansta iken master deneylerine yapmasına yardımcı oldum... boşlukta idim... elektrokimya deneyleri boktan... piksel ölçmek bile can sıkıcı... master tezinin referans listesini bile ben hazırladım... kapakta hocaların altında ismim geçiyor... ben dünyanın n tane sıkıntısı ile boğuşurken iq nedir ki... bu arada odtü kimya sevgilimin bölümü... psikolojik destek beni bitirdi... çok yönlü zekanın lanetini çekiyorum... yapacak bir şey yok... akıldır, ömer el-faruk(ra) gibi doğruyuyu yanlıştan ayırmak ve adaleti sağlamak... daha fazla yazmama gerek yok...
devamını gör...
entelektüel zeka oranının (intelligence quotient) düzeyini belirleyen test.

"iq deyimi almanca intelligenzquotient olarak alman psikolog wilhelm stern tarafından 1912 yılında alfred binet ve theodore simon'un tasarladığı gibi zekayı değerlendirmek için ortaya koyduğu bir yöntemdir"

iq su yüksek olan nice arkadaşlar var. gerçekten pratik zekaları ve algılama,kavrama kabiliyetleri çok ileri seviyede. ancak maalesef yüksek iq tek başına bu hayatta başarılı olmanın garantisi değil. bunun yanında duygusal zeka (emotional quotient) ve sosyal zeka (social intelligence) gibi diğer meziyetlere de sahip olmak gerekiyor komple başarılı bir figür için.

bizim kültürümüzde bu tüm zeka türlerini makul ya da ileri seviyede bünyesinde toplayan insana akıl sahibi denir. hatta doğuştan sahip olunan bazı meziyetlere, tecrübeler ve bunlardan dersler çıkarabilme yetilerinin de katkıda bulunması lazım tam manada akıl sahibi olunabilmesi için.

velhasıl kelam akıllı olamadıkları için hayatta silinip giden çok zeki insanlar var.

tabi burada diyebilirsiniz ki başarı, mutluluk ya da zelil olma kriterleri nedir? belki bize göre silinip giden arkadaş, başka bir bakış açısına göre silinmemiştir.

bilinmez.
devamını gör...
50 soruluk bir iq sınavında 14 doğru 37 yanlış yapmam sebebiyle izlemeye alındım. o gündür ne terfi alabiliyorum , ne bölüm değiştirebiliyorum. Allah kimsenin başına vermesin.. görüpte söyleyememek, insanlar bilirken öyle kalakalmak çok zor. doktorlar badem , beyin , protein almamı söyledi. oysa ki her gün 7 dilim beyaz ekmek ve kafam kadar teneke beyaz peynir yiyordum. potasyum yüzünden 8 gün boyunca hergün 3 cm uzadığım anlar bile olmuştu. lakin kafaya gitmemiş.. iq testisi sınav yolunda kırılır diye dalga geçen doktorlarla muhatap olmak , 5 çocuğumun ortaokul matematik ödevlerine dahi yardımcı olamamak nasıl bir his anlatamam. hayatımda en büyük başarım hadi yine iyisin, iyisin iyisin adlı melodiyi flütle çalmak galiba. duygusal zekam yüksek zaten her sabah kalktığımda ilk işim ağlamak.

elin oğlu , elin kızı nasa'ya astronot gönderirken ben ekrandan onları izleyip kesin ip var diyorum. siz siz olun iq testeleriyle falan zaman harcamayın. dün mesela fırsat ayağıma geldi. bir google reklamında 10 tl'nizi 1000 tl yapmak ister misiniz diye sordular. bir link çıktı "dolar mı euro mu?" dedi euro dedim. kazandınız maili geldi. parayı almam için 100 euro kapora yatırılması gerekiyormuş. yatırdım hemen ama bugün o site açılmıyor..
devamını gör...
şahsen asla yaptırmayacağım testtir, geri zekalı çıkmaktan korkuyom, hem ben heyecanlanırım bildiğim şeyleri unuturum, ayrıca kaydırma da yaparım, hocam istediğimiz sorudan başlaya.... neyse konu dağıldı.
devamını gör...
internette herhangi bir siteden yapıp, yok artık bu kadar değildir , dediğim test. internettekiler bence biraz artı puan katıyor. demedi demeyin.
devamını gör...
az önce yaptım rakamsal değerli sorularla dolu olan soruları ve garip garip geometrik şekilli sorular çözdüm, son iki soruyu zamandan ötürü çözemedim ve skor tabelasına elim titreyerek tıkladım, sonuç 110 küsurlu bir rakamdı, rahat nefes aldım çünkü 105 ortalama zekaymış, olsun dedim rahatladım. sonra gaza gelip kişilik testi yaptım, yardımsever, doğa sever, hayvansever gibi yuvarlak laflarla her insana söyenen sonuçtan ibaretti. sonra bir zeka testine daha katıldım, tam yarım saat sürdü, güzelde geçti aslında ama zeka skorunu gösteren butonu tıkladığımda, cep telefonunuzdan şuraya mesaj gönderin yazısını görünce beynimden aşağı kaynar sular döküldü, geçen zamanın telafisi yoktu sonuçta.
devamını gör...
internette ücretsiz olarak kullanabileceğimiz en doğru testi merak ettiğimdir.


doğru dürüst test yapacak yok mu. bakın androitte uygulaması vardı yaptım nette birkaç farklı sitede yaptım. len ben bu kadar zekiydim de siemens'in staj için gönderdiği zeka testi sonunda niye staja kabul edilmedim.

hayır ayıptır söylemesi puanlarım 158-160 arası değişiyor. en son yaptığımda hepsi doğruymuş. maşallah deyün la

ya şaka bir yana harbi bunlar doğru değildir. merak etmiyor değilim şayet doğruysa yüce ben çekeceğim. içinizde hiç mi psikolog yok. o kadar felsefik takılmayı biliyorsunuz iq testi göndersenize sevabına. illa pere mi vereceğiz . ayıp be.
devamını gör...
--- neticetung ---

iq testi esnasında "hocam dört yanlış bir doğruyu götürüyor mu ?" diye soran genç sınav salonundan dışarı çıkarıldı.

--- neticetung ---
devamını gör...
genel yetenek sınavlarının aslında bilgiden daha arındırılmış hâlidir.
devamını gör...
hiç bir zaman gerek duymadım. zira ne zaman yanlış bir iş yapsam, anamın (bkz: salak)demesi her şeyi kanıtlıyor.
devamını gör...
bir kere bitirebildiğim test...o zaman 130 çıkmıştı ayküm...

ne zaman bu teste bir göz atsam hep yarıda bırakıyorum..çok sıkıcı aga...
devamını gör...
internettekilere güvenmemek lazım. yoksa benim gibi pekte zeki olmayan biri dahi çıkabilir.
devamını gör...
http://www.zekatestimerkezi...

yarım saatlik bir test, normalde böyle şeylere zaman ayırmam ama gaza gelip 20 küsür dakikamı ayırdım ve zeka puanım 130 çıktı. kategorisi de 'çok yüksek zeka' mış.
yani bilmiyorum harcanmışım yazık olmuş bana. bu ülkede beyin göçü engellenmeli.
devamını gör...
inandırıcı bulmadığımı eklemek istiyorum. çünkü bu tip sınırlamaları kabul etmiyorum.


tanım: birkaç done ve 30-40 soru ile "zeka" gibi bir kavramı çözdüğünü, sonucunu ortaya koyduğunu, ölçtüğünü söyleyen test. bir takım kırıntıar vardır o ayrı konu ama tam manasıyla bir aklın ederi budur demek gülünç.
devamını gör...
ıq testi bazen kişinin o testi yaptırmayacak kadar zeki olmadığını da gösterir. bu bağlamda güzel bir söz var.

bazıları vasat doğar, bazıları vasatlığa ulaşır, bazılarına vasatlık dayatılır.

yukarıdaki söz sanırım oldukça açıklayıcı.
devamını gör...
bugüne kadar hiç yaptırmadığım test çeşidi.
sebebi ise gerizekâlı çıkmaktan korktuğum içindir.
devamını gör...
iq nun bir linkle ulaşılabilecek kadar basit ve kolay ölçülebilir yapıda olabileceğine inananlar için; kapsamlısına ihtiyaç duyduğum test türü.
devamını gör...
eğlencesine yaptığım test. normal zeka çıktım. vallahi ben daha düşük bekliyordum. annemden iki ay süt emmişim, 6 yaşına kadar emsem ne çıkardı test sonucu merak ediyorum.
devamını gör...
genelde 160 civarı sonuç aldığım testlerdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar