iran ırak savaşı

sünnilerle şiilerin savaşıydı.
araplarla farslıların savaşıydı.
emperyalist ve komünist güçlerin desteklediği savaştı.

kısaca islam mensubu ülkelerin savaşıydı.
devamını gör...
şahı deviren mollaların kurduğu "iran islam cumhuriyeti"nin, iran'ı yeniden yapılanmaya yöneltmesi yüzünden ülkede oluşan siyasi ve askeri boşluğu kendi çıkarları ölçüsünde değerlendirme gayretindeki saddam hüseyin'in, dış güçlerin desteğiyle başlattığı savaştı.

saddam'ın beklediğinden güçlü bir direnişi görmesi yüzünden de kitle imha silahları'nı kullanmaktan çekinmediği savaş olmuştu. bu savaşta sadece kitle imha silahlarıyla yüzbinlerce kayıp vermesine rağmen, iran en zor anında bile bu tür silahlara başvurmamış ve müslümanca davranış göstermişdir.
devamını gör...
bu savaş sayesinde abd ırak'a, s.s.c.b. de iran'a hem ellerinden çıkaramadıkları hangi dandik silah varsa satıp depolarını boşalttı, hem de karşılığında her iki büyük güç, bu ülkelerde büyük petrol kuyularına sahip oldu. yani bu savaş, bu iki büyük güç için tam olarak kazan-kazan'dı.
abd ile rusya hiçbir zaman birbiriyle savaşmaz. aynen iran-ırak savaşı veya soğuk savaş döneminde olduğu gibi danışıklı dövüş yapılır ve karşılığında dünya paylaşılır. müslümanın müslümanı, afrikalının afrikalıyı, asyalının asyalıyı, latin amerikanın latin amerikalıyı öldürerek yapılan savaşların sonuçlarına göre kazananlar her zaman batılılar kaybedenler ise her koşulda savaşan taraflar olmuşlardır.
bugün aynı tiyatro suriye'de sergilenmektedir. bizler bugün bile obama'nın ağzından çıkacak iki çift lafa kitlenecek kadar aciz durumdayken, abd-rusya daha esat'ın türkiye günleri'nde suriye'yi kendilerince paylaşmıştır.
devamını gör...
--- alıntı ---

1980 yılının ortalarında, ordudaki yüksek rütbeli subayların tasfiye edilmesi ve rehineler olayıyla amerika birleşik devletleri'nin düşmanlığını çekmesi dolayısıyla, iran'ın güçsüz durumda olduğu izlenimi uyanmıştı. iran'ın iki ülke arasında anlaşmazlık konusu olan bölgeden askerlerini çekmeyi reddetmesi üzerine 22 eylül 1980'de irak ordusu sınırı geçti.

--- alıntı ---
devamını gör...
bubiyan diye üzerinde yerleşim olmayan bir ada yüzünden çıkmıştır bizim halim ağanın tarlası kadar anca bi yer...

basra sığ bir körfez olduğundan orta ve yüksek tonajlı gemiler giremez çıkamaz...

o bölgede bulunan başka adalarda olduğu gibi iran ve ırak petrolünü bu adadan yükler vs vs vs...
devamını gör...
humeyninin devrimi ile amerikanın kaşıntı tutup ırağı iranın üzerine salma politikasıdır. yemedi tabi kendisi. ama helal olsun irana onca sıkıntıya rağmen amerikaya temiz bir tokat attı. saddamın da pohpohlanmaya başladığı ilk yıllardır.
devamını gör...
1980da bugün başlamış. ırak devrim komuta konseyi’nin 22 eylül 1980’de iran’a savaş ilan ettiğini bildirmesi ve tahran’ın mehrabad havaalanı dahil 7 iran hava alanını bombalaması üzerine, ortadoğu’da savaş başladı. iran’ın 23 eylül’de bağdat’ı bombalamasından sonra, ırak birlikleri iran’da 10 kilometre ilerledi.
devamını gör...
humeyninin islamcı hükümetinin bugün varlığını sürdürebiliyor oluşunun bir sebebidir. çok radikal bir devrim olan iran islam devrimi halkın büyük bir kısmı tarafından tepkiyle karşılanmıştı, bu savaş halkı bir düşman etrafında birleştirmeye sebep oldu. halk şahtan kalan düzenin düzelmesi için acı çekmeye göz yummayacakken, siz de onlar gibisiniz diyecekken hedef tahtasına saddam oturulunca insanlar ne toprak devrimine bir şey diyebildi ne de asayiş sağlansın diye sokaklarda dolanan ahlak bekçilerine. o gün sesini çıkaramayanlar bugün yavaş yavaş çıkarmaya başladı, islamcı iranın seküler halkının yükselişi hiç de hükümet tarafından kolay kolay engellenemeyecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar