iran kedisi

anlamakta güçlük çektiğim kedi. bir kedide hiç bir insana bu kadar benzeyen ve seni anladığını ima eden mimiklerle karşılaşmamıştım. 1 hafta içinde milyon tane kılını tüyünü yuttum ama, tatlı bir cins gerçekten.
devamını gör...
yüzümdeki gece yanığının kokusunu fondoten ve pudra altından alıp yaklaşık yirmi dakika yalamış ve haftasına iyileştirmiş hemşire kedi.koku alma ve dillerindeki iyileştirme özelliği bir çok kedide olmasına rağmen bu pamuk torbası keşfetmişti.burunlarının basık olması yüzünden göz akma sorunları vardır.ama yavruları pek şirindir.
devamını gör...
ev de beslenmeye en uygun olabilcek ve en çok tercih edilen kedi ırkıdır. ortalama ömürleri diğer kedilere oranla çok azdır en fazla 8 cok cok iyi bakılırsa 10 yıla kadar yaşabiliyorlar.
devamını gör...
miskin tüy yumakları. tek yetenekleri güzel olması.

http://www.evcilkediler.com...

--- alıntı ---

temel özellikleri
tartışmasız ilk tercih edilen ev kedisi olan persian, aileye ve dostluğa olan tüm düşkünlüğü ve zekası ile tanınır. ancak bakımı oldukça dikkat gerektirir.

görünüş ve vücut yapısı
yüzünün etkileyici geniş ve yuvarlak kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. gözler iri, yuvarlak ve kabarıktır.

uçları yuvarlak hafifçe öne eğik kulakları ufaktır ve alt tarafları fazla geniş değildir. kulaklarının alçak oturuşu kafasının yuvarlaklığını bozmaz.

bedeni alçak ve güçlü, asla kaba sayılmayacak bir tıknazlıktadır. kemikleri ve kütlesi ona bir armağan gibidir. kasları neredeyse abartıya kaçacak bir biçimde yapılıdır.

dört ayağı da kısa ve kalındır, ön ayakları düz iner. sırtı muntazamdır, iri patileri yuvarlak ve sıkıdır. parmakları birbirine yakındır. kuyruk uzun olmamakla beraber gövdenin uzunluğuna uygundur. uzun, sık ve canlı tüyleri gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık durur. omuzlar dahil tüm beden boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır. pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

tüy bakımı
her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir. yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. eğer şartlar başka türlüsünü gerektirmiyorsa mümkün olduğunca kuru şampuan kullanılması gerekir.

kökeni
iran kedilerinin uzun tüylü türk ankara kedilerinden geldiği sanılmaktadır. her iki cins de doğulu kediler olarak tanınır. eski iran kedilerinin ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardı.

iran kedileri avrupalılar tarafından tüylerinden ötürü beğenilerek yetiştirildiler ve tüm uzun tüylü kedi yarışmalarının vazgeçilmez galipleri oldular. iran kedisinin süregelen ısrarlı yetiştirilmesi sonucunda sarsılmaz yerleri olan ingiliz ve amerikan shorthair'ler bile kendi ana vatanlarında tahtlarını kaybettiler

--- alıntı ---
devamını gör...
iran kedileri muhteşem hayvanlardır asildirler nazlıdırlar ve çok temizdirler güzelliklerini yazmıyorum bile. bende bir iran kedisi sahibiyim garfield cinsidir hanımefendi. akşam benimle uyuyan her akşam kapıda karşıyalan ısırmayan tırmalamayan hayırdan anlayan tuvaletini yaptıktan sonra on dakika patisini kabına silip temizlemeye çalışan sofrada yanımdaki sandalyede oturup bana bön bön bakan çok sevimli bir ipektir.

bir dipnot yazayım bari.

kediler nankör derler sahibi ölse ağızlarını şapırdata şapırdata yerler filan söylemler yok öyle bir şey arkadaş. okyanusta botta aç kalıp birbirini yiyen insanlar var :) kedide yer köpekte insanda yer. fazla takılmayın alın eve bir iran kedisi sonra görün.

devamını gör...
sanılanının aksine aslında çok da fazla hareketsiz olmayan kedilerdir. sahiplerine oldukça bağı olurlar. ne olursa olsun, sahiplerine karşı herhangi bir saldırganlık göstermezler. (kendi canları yansa bile)

müthiş derece de güzel oyun oynarlar. sizi bile eğlendirirler o derece. dişilerde doğum çok zor geçer. bazı iran dişiler yavrularına bakmayabilir. siz bu gibi durumlarda yatırın onu yapıştırın yavruları memelerine emdirsin.

genellikle 1 yaşından sonra kızgınlık gösterirler. bu süreçleri hafif geçiren kedilerdir. diğer kedilere oranla absürd davranışları çok göstermezler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar