iran

islam'ın en yanlış şekilde yaşandığı ülkelerden biridir.

aslında ülkeleri böyle saçma bi kriterle değerlendirmek çok yanlış ama devam etmek gerekirse; iran islam devriminde ali şeriatiler gibi kahramanlar yetiştirmiş ama sonra o evlatlarını hapislerde çürütmüş ve sürgünlerde şehit etmiş statükocu sahte şeyhler yünüden, dünyanın islam'ı yanlış tanımasına sebebiyet vermiş ülkedir. (tanıma gel)

kurumsallaşmış din, din üzeirnden bezirganlık yapan adilerin statükosudur. nokta.
devamını gör...
sahabeye ve 4 halifeye küfreden bir milletin yaşadığı tarihi devlet. tarihin hiçbir döneminde, hiçbir hıristiyan ya da yahudi ile savaşmamış olup, avrupa'nın içlerine kadar ilerleyip din-i islamı yayan osmanlı'yı arkadan hep dürtmüş, tehdit etmiş, hiç bir zaman rahat vermemiş, kurduğu sapık fırkalarla osmanlıyı içten parçalamayı görev edinmiştir. Allah sonlarını hayır etsin.
devamını gör...
hiçbir zaman onun gibi olamayacağımız ülkedir. bizde kendini aydın zanneden kişiler oldukça ne onlar kadar dinimizi yaşayabiliriz ne onlar kadar gelişmiş bir ülke olabiliriz ne de dünya ülkelerine karşı onlar kadar dik durabiliriz.
böyle devam...
devamını gör...
insanları ve inanışları hakkında bir yorum yapamasam da mesleğim gereği yapılaşmasına, alt yapısına, şehir planlamasına ve sanatsal yapılarına bakarak dünyanın saklı yalancı cenneti diyebilirim. daha biz onları anlayamamışken, dünyanın bu devleti anladığına inanmak aptallık olur.
bağdat gibi, beyrut gibi dünyanın sanatsal kentleri bugün yerle bir iken, amerika ve israil'in iran gibi bir ülkeyi taş devrine yollama çabaları, sırf iran'ın değil, dünyanın kültür mirasına yapılmış bir saldırı olacaktır.
devamını gör...
kuran'ı biraz bile uygulamanın ne kadar onurlu bir duruş verdiğini göstermesi bakımından iyi örnek olsada çok övülmemesi gerekir...

çünkü iran tarihe bakıldığında müslümanları genelde arkadan vurmayı sevmiş ve işbirliğinden hep kaçınmıştır. araplar ve türkleri ümmetin bir parçası olmaktan ziyade bir rakip olarak görmüş ve her batı seferinde de yalnız bırakmıştır müslüman kardeşlerini...

elbette islami hayat tarzının verdiği güzel şeyler olabilir; güven duyabilir, abd'ye karşı olması ile gururda duyabiliriz ama güven duyma konusunda temkinli yaklaşmalı bu ülkeye...

islami bir devlete sahip olamasak bile, türkiye'de(anadolu'da) islamın iran'dan daha samimi yaşandığına inanıyorum...
devamını gör...
cinayetten idam ettikleri bir kişinin, cinayet sırasında göz altında olmasıyla adalet sisteminin gücü görülen muhteşem ülkedir. din, ifade ve bilimum özgürlüklerin olmadığı mao çini kadar baskıcı, islamın gerçekten yaşandığı devlet.
devamını gör...
çok güçlü görünse de dışardan; o kadar güçlü olmadığı gerçeği..
işbirliklerine, karşı tarafın daha fazla kazanacağını düşünerek, yanaşmayan..
çok bilinmeyeni olan bir ülke: iran
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar