ırk ile övünmek

Allah'ın seni yaratıp, dünyaya gelmeni sağladığı bölgeden kaynaklı dahil olduğun milletten kıvanç duyma eylemidir. ırkını sen seçemezsin ama kendi ırkını diğerlerinden üstün tutar ve bunu tarihteki savaşlara, düşmanlıklara dayandırırsın. oysa ki bilmez misin iki cihan serveri peygamber efendimiz (sav) ne buyurmuştur veda hutbesinde?

"ey insanlar! "rabbiniz birdir. babanız da birdir. hepiniz adem'in çocuklarısınız. adem ise topraktandır. arabın arab olmayana arab olmayanında arab üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. üstünlük ancak takvada, Allahtan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız ondan en çok korkanınızdır. "

müslüman ırkıyla övünmez, başka ırktan insanları hor görmez. insanları, tüm kainatı yaratan tek bir yaratıcı var. ve o yaratıcının nezdinde üstünlük sağlayacak olan ırkıyla değil, o'na yakınlığı ve bağlılığı ile sağlayacak.

ek: sırf tanımı ben yazdığım için eksiliyorsan sıkıntı yok. ancak buna hak vermediğin eksiliyorsan gerçekten hastasın, zihnin hastalıklı.
devamını gör...
burada kürtler misafiperverlikleriyle övünür alkışlanır, lazlar dobralığıyla övünür alkışlanır, araplar peygamber soyundan geldiğiyle övünür alkışlanır...

bir türk övünemez. sizin derdiniz ırk, millet falan değil; sizin derdiniz türk ve türklük.
devamını gör...
bir beis görmediğim mesele. övünmek değil de ırkının en üstün olduğunu sanmak yanlış. mesela bugün bir yahudinin ırkını üstün görüp, dünyayı kendilerine uşak sayması ayıptır, ama benim türk olduğumla gururlanmam bir sorun teşkil etmez kimse için. zira atalarım islam ın kılıcı olup, 3 kıtaya dini yaymışsa bununla övünmek en doğal hakkımdır. malazgirt zaferi ile mohaç zaferi ile gurur duymak en doğal hakkımdır.
devamını gör...
Allah gözünde ırk hiçbir önemi olmayan mevzudur. kürdü, türkü, çingenesi, yahudisi hepsi kuludur. mahşerde de bu açıdan yaklaşacak.

gerisi hikaye.

edit: eksi veren kardeş ver canın sağolsun ama ahiretteki hesapta "ama ben türküm" dersin yırtarsın artık. bak cübbeli hocamız da tarikatının ismini veren yırtar diyor. mezu oraya kadar gidiyor yani. yapılan amel esastır gerisi boş.
devamını gör...
ırkçılık ile arasında incecik bir çizgi bulunan durumdur. işin içine ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, hakir görme vb. girmediği sürece bir insanın mensubu olduğu milleti ile övünmesi gayetle doğal bir durumdur. bir insanın ırkı ile övünmesi için tarihi, tarihine ve kendilerine yön veren önderleri, bilimsel, yazınsal ve sanatsal gelişmeleri ile ülkesindeki eğitim, öğrenim ve kültürel seviyesinin yüksek olması gerekmektedir. eğer bunlar varsa o insanların da milletleri ile övünmeye hakkı pek tabii ki vardır. ha bunlar olmayıp da övünüyorsa o subjektif bir övünçtür. diğer milletler tarafından da onaylanması ve desteklenmesi için bu övüncün objektif olması lüzumludur.

ırkçılık denilen doktrinde ise soykırıma eğilim, acımasızlık, kan dökmek, asimilasyona uğratmak, ayrımcılık, ötekileştirme vb. görülmektedir. bunların birincil örneğini adolf hitler'de görebilirsiniz. kendisini sevmeyen insanların sayısı kendisini seven insanlardan çok daha fazla. bizim de millî övünç kaynağımız olarak gazi mustafa kemal atatürk ve fatih sultan mehmet vardır. keza çok büyük şairlerimiz de bilim insanlarımız da milletimiz ile övünmek için birer övünç kaynağıdır. örneğin edebiyatın bir dalı olan mizahta da kendimizi geliştirmişiz. tabii bu her şeyde küfredilen mizahları kastetmiyorum, yaratıcı ve doğaçlama yanlarımızla yaptığımız mizahı kastediyorum. sonra ise tarihimizin övünebileceğimiz yanları bulunmaktadır. eleştiri konusunda da standartların üzerine çıkabileceğimizin düşüncesinde ve inancındayım. keşke biraz da estetiğe önem verseydik de ülkemiz güzelleşseydi, şekillenseydi. bunun dışında tarihsel ve sanatsal yapıtlarımız gibi büyük önem arz eden değerlerimizi de yıkan vandal bir topluluk var ama oraya şimdi hiç girmeyeceğim.

örneğin yunan milletinden o kadar filozof, düşünür, büyük bilim insanları, fikir babaları, bilimsel ve sanatsal gelişmeler ile bugün dahi yediden yetmişe herkesin dilinde olan yunan mitolojisi çıkmış. şimdi bu adam ırkı ile neden övünmesin? hattâ bu "ırkı ile övünme"ye karşı çıkanlar yunan olsaydı görürdüm onları. ırkları ile bal gibi övünüp bunları ballandıra ballandıra anlatırlardı.

hasılıkelam, bir insanın ırkı ile övünebilmesi için üstteki satırlarda da dediğim gibi bu koşullara sahip olması gerekmektedir. bunun da değerlenmesi ve desteklenmesi için objektif olması gerekir. yoksa subjektif olarak ırkı ile övünmeyi herkes biliyor.
devamını gör...
aşağılık duygusunu ödünlemeye çalışan insan eylemi. tek başına var olmayı beceremeyenlerin kendilerini default olarak içinde buldukları ırkları içinde eriterek varoluşuna değer katmaya çalışmak gibi.

“en ucuz gurur milli gururdur. bu, kişinin gurur duyacağı ve başkalarıyla paylaşacağı hiçbir kişisel karakterinin olmadığını gösterir. kendi yetenekleriyle gurur duyabilen bir kişi ulusunun hatalarını açıkça görebilir."

arthur schopenhauer
devamını gör...
içinde bulunduğum durumdur. bizim kültürümüze ait olmayan ırkçılık tanımlarıyla bizi değerlendirmek son derece yanlıştır.

türk milletinin mazisi ortadadır. bu mazinin getirdiği sorumluluğu yaşadığımız çağda yerine getirebilir ve ilerletirsek pek tabi bu durum için şükür de edilebilir övünülebilir de. yalnız bu övünme karşıdakini aşağılayıcı şekilde değil, misyonun hakkını verebildiğimiz için olur.

müslüman doğmak gibidir bir anlamda. sadece doğmak yetmez sorumluluk çoktur ölene dek. bu sorumluluktan kaçanlar da dinğ anlamda da ırki anlamda da hür olabilirler. ama aptal aptal yaftalama hakları yoktur!

edit: yahudiler, naziler gibi topluluklar ve kemalizm gibi ideolojiler ırkçılığı anadan doğma tatbik etmişler. türkler öyle değil. türkler de, kürtler de, araplar da, farslar da zamanında türk ortak adıyla mücadele etmişler. bu bakımdan farklı bir noktada olduğumuz söylenebilir.
devamını gör...
bunun bir adı var herkesçe malum. yazmasam da olur. doğumla gelsin, seçeme, değiştireme sonra da övün. övünmekle de kalma senden olmayanları her fırsatta göm. işte bu!..
devamını gör...
övünülecek daha etkili bir şey bulamayan çevrelerce gelişen ve sürü psikolojisinin getirdiği bilinçsizlikle güçlenen, bu güçlü etkiyi farkeden diktatörlerce kullanılan, faşist bir hale evrildiğindeyse iyice çirkinleşen durum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar