ırkçılığı kötü bir şey sanan süt oğlanı

irkciligin manasini bilmeyen oğŸlanlar tarafindan elestirilen sut cocuklaridir.

once bi irkciligi ogrenelim, sonra bu ise karsi olanlari hep beraber lanetliyelim, ama once ne yapiyormusuz once og-re-ni-yor-mu-suz.
devamını gör...
benim, ağzım süt kokuyormu bilmiyorum artık orasını ama bildiğim şu var ki ırk, sınıf üstünlüğü vesaire hede hödö diye birşeyin olmayışı, Allah katında bu konuda bi torpilimin olmayışı, arapın arap olmayana, arap olmayanın arap olana bi üstünlüğünün olmayışı, afro-amerikan malcolm x'in yada arap hasan el benna'nın, yada boşnak aliya'nın ben türkünden kat kat üstün olduğu...
devamını gör...
irkcilik, kendi irkinin renk ve sekil esas alinarak baska irklardan ustun olduguna inanmadir.
siyasal spekturumde kendisini asiri sagda ifade edip, fasizim ile ortaya cikan bir dusunce bicimidr.
kendini diger irklardan ustun goren anlayis bunu mutlaka pratikte sergiler.baskasini otekilestirir, yabanci dusmanligini acik veya gizli (ama mutlaka) sergiler.
iktidara gelmis her irkci anlayis mutlaka toplumun sosyal yapisini ve dokusunu bozmus,acidan baska bir sey vermemis tarihe kara sayfalar birakarak, yine tarihin cop sepetine gitmistir.
asiri eyleme donusmeyen, kendi degerlerini savunan gibi zart zort ifadelerin terazisi yoktur.
yasaklanmasi, hatta agir sekilde cezalandirilmasi gereken bir suctur irkcilik.
pratikten kopuk, sadece duygu boyutunda yasanan irkcilara ise sutoglani irkci denir ki, troll kalintisindan baska bir agirliklari da olmaz hayatta.
devamını gör...
kendisine derhal ırkçılığın ne kadar erdemli bir şey olduğu derhal ama derhal anlatılması gereken kişidir. ilerleyen derslerde kendi ırkının üstünlükleri, başka ırkları nasıl aşağılayacağı, onlarla bir arada yaşamasının imkansızlığı anlatılabilir. üstelik sadece bir ırk için değil bütün ırklar için geçerli bir uygulamadır.

ağzındaki süt kokusunun yerini kesif bir koku alır.
devamını gör...
kötü bir şey sanmıyorum.

kötü bir şeydir. kesin inanıyorum.

rengi, teni, memleketi, doğduğu yer, bunları ben seçmiyorum. seçmediğim bir şeyin övgüsünü neden yapayım?

ama müslümanlığı seçiyorum. bununla övünürüm. çünki seçtim. ve rengi, teni, doğduğu yer ne olursa olsun farklı ama müslüman olan insanla ben aynıyım.

müslümanlık bir ırk değildir ama değerleri vardır. bu değerleri ben, sen, o, bu, şu koymamıştır. hepimizin üzerindeki kudret koymuştur. ve insanları kabile kabile yaratmasının hikmetini de kur'anında söylemiştir.

ey insanlar! bakın, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık, ve sizi kavimler ve kabileler haline getirdik ki birbirinizi tanıyabilesiniz. åžüphesiz, Allah katında en üstün olanınız, o'na karşı derin bir sorumluluk bilincine sahip olanınızdır. Allah her şeyi bilendir, her şeyden haberdar olandır.(hucurat suresi 13. ayetin meali)

yani, "her birinizi bir anne ve babadan yarattık" (zemahşerã®, râzã®, beydâvã®) -biyolojik orijindeki bu eşitliğin bütün insanlar için geçerli olan insan onurundaki eşitliğe yansıdığına işaret.

yani, hepinizin birbiriniz üzerinde hiçbir kalıtımsal üstünlüğe sahip olmadan tek bir insanlık ailesine mensup olduğunuzu bilesiniz (zemahşerã®). bu, önceki iki ayette geçen, insanların birbirlerinin onurunu koruma ve gözetmeleri tavsiyesi ile bağlantılıdır. başka bir deyişle, insanların "kavimler ve kabileler"e dönüşmesi, görünürdeki farklılıklarının ardındaki temel insanã® birliği/birlikteliği anlama ve takdir etme eğilimini azaltmayı değil, tersine bu eğilimi arttırmayı amaçlamaktadır. ve bunun karşılığında da bütün ırkçı, milliyetçi/kavmiyetçi veya kabilevã® önyargılar (â‘asabiyye) kınanmıştır. kur'an'da zımnen, hz. peygamber tarafından ise daha açık bir şekilde kınanmıştır (bkz. 28:,5, not 15'in ikinci bölümü). ayrıca, hz. peygamber, insanların kavmã® veya kabilevã® geçmişlerini yüceltmeleri konusunda şunları söylemiştir: "bakınız, Allah, atalarını yüceltmeye dayanan cahiliyye şirkinin kibrini sizden uzaklaştırdı. insan, ya Allah'a karşı sorumluluğunun bilincinde olan bir mümin, yahut çaresiz bir günahkardır. bütün insanlar hz. âdem'in evlatlarıdır ve hz. âdem balçıktan yaratılmıştır" (ebã» hureyre'nin rivayetiyle tirmizã® ve ebã» dâvã»d'da nakledilen hadisin bir bölümü


devamını gör...
ırkçılığı kötü bişey sanan kişi süt oğlanı değil gerçekten müslümandır.

"arabın arap olmayana, arap olmayanın da arap olana bir üstünlüğü yoktur."

veda hutbesinden..
devamını gör...
ırkçılığı iyi bir şey sanan mağara kaçkınından iyidir. ırkçılık iyi bir şey olsaydı adolf hitler şuan ülkesinde nefretle anılmazdı. muhafazakar bir sözlüğe daha çok uyacak şekilde açıklama yapacak olursak Allah ırkçılığa insanları teşvik ederdi. teşvik yok bilakis uzaklaştırma var o zaman kötü bir şey olduğu açıktır. he sen dersen ki benim ailem bütün ailelerden, benim mahallem bütün mahallelerden, benim şehrim bütün şehirlerden, benim ülkemin insanı bütün insanlardan daha önemlidir, bunun adı ırkçılık değil milliyetçiliktir ki bunun bile aşırısından kaçınmak gerekir.

"åžüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır." (hucurat suresi, 13)
devamını gör...
(bkz: bir troll gördüm sanki)

burada kendi değerlerine sahip çıkmakla; biyolojik farklılıkların, kültürel ve bireysel üstünlüğe dönüştürülmeye çalışılması gibi bir karışıklık ya da bilgisizlik mevcuttur. değer denilince akla gelen ilk şey, ırk mı olmalıdır. bugün sahip olduğumuz değerlerin hangilerini ırkımıza borçluyuz. hangi ahlaki kural, dini inanç, külütrel miras, medeniyet değerleri, sadece bir ırka has ya da onun üretimi neticesinde ortaya çıkmıştır?

evet insanlar toplu halde yaşarlar. toplu halde hayırda yarışmaları emredilmiştir ama yarışmaya eşit şartlarda başlayamıyor olmak Allah'ın adaletinde bir eksiklik olmayacak mıdır? ırkçı görünmemek neden hemen kendisini başkalarına peşkeş çektirmek olarak anlaşılmaktadır? üstünlük kavramı insanlar arasında onların takdirine göre belirlenemez. üstünlüğe inanan, piramitlerde yaşar alttaki herkes tepedeki firavunun kölesidir. halbuki islamda herkes aynı saftadır, aynı hizadadır. piramite benzer hiçbir kurum, anlayış, ahlaki değer yoktur.

birde neden kendisi gibi düşünmeyenleri süt oğlanı gibi küçümsemeye çalışır biçimde nitelemek ihtiyacı hissedilmiştir. kendisini başkalarının ezikliğiyle var etmeye çalışan, önce onları yok etmeye, küçümsmeye çalışan zihin, kendi fikirlerine güvenmemektedir. fikirlerini savunmanın serbest olduğu bir ortamda insanların dikkatini çekmeye çalışmak böylece insanları gaza getirmek amaçlanıyorsa bu önce savunulan düşünceye zarar verecektir.

(bkz: yoksa çok mu ciddiye alıyorum)
devamını gör...
(bkz: enderun vakia)
(bkz: imhotep geri döndü)

feci halde benzerlik görmekteyim.
biri fesatlık mı dedi?

bunu geçersek:
ırkçılığı iyi bir şey sananlara tedavi olarak veda hutbesi şiddetle önerilir.
sabah akşam birer kez okur ve hatta ezber etmeye çalışırsa,allah'ın izniyle 10 güne hiç bir şeyi kalmaz.
devamını gör...
psikoseksüel gelişim dönemlerinde ana sütü de dahil hiçbir besin almamış/alamamış, bu nedenle de nörolojik ilerlemesi kısıtlı olmuş insanların savunduğu sav.
bunlar evrelerinde normal olarak süt ile beslenmiş adamlara ''süt oğlanı'' diye mimlerler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar