irlanda'daki patates kıtlığı

#haber 

irlandalılar için patates hayati bir öneme sahiptir , bizde ekmek neyse irlanda da patates o dur hatta daha önemlidir.ülkede adam gibi yetişŸen sebzelerin başŸında gelir patates.irlanda-patates ilişŸkisinden bahsettikten sonra asıl konumuz olan kıtlık 1845-1847 yılları arasında gerçekleşŸmişŸtir.kıtlığŸın olmasının en büyük etkenleri , amerika ile yapılan ticaret ve ingiliz yönetiminin acımasızlığŸıdır.amerika gemileri ile gelen salgın virüs patatesleri telef etmişŸtir ayrıca ülkede tifus-kolera deli gibi yayılmışŸtır , o zamanlar ingiltere işŸgali altında bulunan irlanda bir darbe de burdan yemişŸtir , zaten ülkenin büyük tarım ürünlerini yok pahasına hortumlayan ingiltere herhangibir yardımda bulunmayarak ülkeyi sefillik , açlık ve toplu ölümlere sürüklemişŸtir ancak osmanlı yönetimi çok zor durumda olmasına rağŸmen irlanda ya hatırı sayılır bir patates yardımında bulunmuşŸtur (bkz: sultan abdulmecit) tabi ki bunda osmanlı nın düşŸmanı olan ingiltere nin karşŸısında bulunan irlanda ya yapılan politik bir yardım olarak da değŸerlendirilebilir.sonuç olarak 1845 başŸlarında 7 milyon olan irlanda nüfusu 1847 yılında 4 milyona düşŸmüşŸtür , 7 milyonun 2 milyonu çeşŸitli ülkelere göç etmişŸ ve 1 milyonu da açlıktan ölmüşŸtür.
devamını gör...
irlanda tarihinde, irlanda halkının günümüz karakteristik yönelimlerinde ve hatta amerikan toplumu ve ekonomisi üzerinde dahi etkileri olan olay , büyük kıtlık olarak da anılır, büyük britanyanın bir kolonisi olarak yönetilen irlanda'da 1845'de başlar , amerikadan geldiği düşünülen phytophthora infestans adlı , bizde patates mildiyösü olarak bilinir, bir tür mantarın sebep olduğu hastalık ilk yıl ürünlerin yarısını takip eden yıllarda ise ürünlerin dörtte üçünü mahveder.

katolik irlanda çiftçisinin neredeyse tek besin kaynağı olan patatesin tükenmesi irlanda halki için yıkıcı bir felaket olur.
en az bir milyon irlandalının kıtlıktan ölmesi, ilk dönem bir milyondan fazla nüfusun 1900'lere kadar ise 6 milyon nüfusun amerika ve kanadaya göç etmesine neden olur. bu büyük olay amerika demografisini de değiştirir.
bugün amerika kıtasında, ailesinin irlandadan göçtüğünü söyleyen biri ile karşılaşırsanız bilin ki kıtlık dönemi göç edenlerdendir.
devamını gör...
büyük kıtlık zamanı osmanlı'nın gönderdiği erzak gemilerinin çoğuna ingilizler el koymuştur.

kıtlığın felakete dönüşmesine ingilizler göz yummuştur. bunlar isyan çıkartıyor , şöyle böyle diyerek milyonlarca kişinin açlıktan ölmesine milyonlarca kişinin ülke dışına kaçmasına sebep olmuşlardır. hatta felaketin yaralarını henüz yeni yeni sarmaya başladılar.

diğer yandan bunun öğrettiği başka bir şey de var. tek tip ürün ekmenin doğaya aşırı zarar verişi. tek bir kıran giriyor patateslere ve tüm patatesleri yok ediyor. söylenen ve bilim adamlarınca doğrulanan da odur ki ; eğer sadece patates ekilmese idi bu felaket yaşanmayacaktı. tek tipçilik her zaman felakettir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar