isimlerin herkesin zihninde çağrıştırdığı olumlu veya olumsuz bir algı vardır. bunun önemli nedenlerinden birisi önceden tanışılmış insanların sizde bıraktığı izlenimlerdir. okunan kitaplardaki veya izlenen filmlerdeki karakterler de böyle bir algı oluşturabilir.

mesela elif ismi. çocukken mahallemizde yaşıtım olan elif diye bi kız vardı. hayal gücü zorlandığında bir insan ne kadar itici olabilirse o kadar iticiydi. hatta çoğu insanın hayalleri bile yetişemeyebilir. işte bu şahıs benim yıllar boyunca elif'lere istemsiz bir şekilde olumsuz önyargıyla yaklaşmamın sebebidir. ama tabi bu algıyı 180 derece değiştirebilecek insanlarla tanışmak da mümkün. elif dedim.

edit: başlık çok kasıntı olmuş ama bahsettiğim basit bi şey.
devamını gör...
genel olarak değerlendirildiğinde, ön yargıdır. tanıştığınız birkaç ebru'nun fettan çıkmasının, yeni tanıştığınız ebru'ya olan bakışınızı etkileyeceği düşüncesine dayanır. bende emel isminin kötü bir anısı var mesela... orta okulda ve lisede benzer şekilde aşırı despot olan iki hocamın da adı emel'di. ne zaman emel adını duysam içim çekilir.
devamını gör...
var olandır.
insan bi gerilmiyor değil. tabi elin mehmet’i şerefsizlik yaptı diye ülkedeki er kişilerinin yarısını gözden çıkarmak da biraz yürek ister.
bundan bir on sene sonra mehmet’in yerini de “emir” ismi alacak ya neyse.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar