işinden mutsuz olmak

şahsi fikrim; yaptığı işi pek çok kişi "dream job" olarak kabul etmez. ış yerindeki haksızlıklar göze batan durumlar ise, iş; insanın hayattaki yegane meşgalesi ve hemen hemen tek uğraşı olduğu zaman daha da zul hale geliyor.
her zaman savunduğum, iş benim için amaç değil kesinlikle bir araç olmalıdır. eldeki iş en makbul şekilde yapılmalı lakin bütün hayat ondan ibaretmiş gibi bir zan içerisine girilmemelidir. böyle olduğu zaman doyumsuzluk ile birlikte can sıkan hadiseler daha da can sıkan hadiseleri dönüşme potansiyeli taşıyor.
peki neden isinden mutsuz olunur? ana sebebi sivil hayatta o boşluğu dolduracak motivasyonunu kursunsuz benzin konmuş mercedes motoru kıvamına getirecek bir başka uğraşı olmamasındandır. bakınız tutkusu olan insanlar meslek hayatlarını gerçek tutkusu ve asıl motivasyon kaynağı olan meşgalesine finansal destek için kullanırlar. bu motivasyona destek ola n is yeri rahatsız edici olsa da aleminde her zaman "hey ben burdan kazandığım para ve tecrübe ile asıl sevdiğim uğrasimı devam ettirbiliyorum düşüncesi onun daha şevkle devam etmesini sağlıyor. ben her zaman bu şekilde gördüm bu şekilde meslek hayatını değerlendirdim ve yaptığım iş hayalim mesleğim olmadığı halde müthiş zevk aldım.
bence ana sorun mesleklerde değil kişinin kendini tatmin edecek başka uğraşları tutkuları olmaması diye naçizane düşünüyorum. aynı zamanda meslek hakkındaki beklentilerinizi düşürmek de buna katkı sağlar. her zaman yırtıcı olmak zaferin anahtarı değildir. ıtidal asıl anahtardir.
devamını gör...
halil cibran ermiş kitabında sevilmeden yapılan bir işin kendisinin de neticesinin de ne denli acı olduğunu şöyle vurgulamış:
iş, görünür kılınmış aşktır. eğer aşkla çalışamıyor ve çalışırken sadece hoşnutsuzluk duyuyorsanız, işinizi bırakıp tapınak kapısında oturmak ve sevinçle çalışanların sadakalarını almak yeğdir. çünkü gönülsüz pişirilen ekmek acı olur ve ancak yarısını giderir insanın açlığının. eğer üzümleri istemeye istemeye ezerseniz, gönülsüzlüğünüz şaraba zehir katar. eğer melekler gibi şarkı söyler ama şarkı söylemeyi sevmezseniz, insan kulağını günün ve gecenin seslerine kapatırsınız.
devamını gör...
şu an benım. isim gereği evde oturmak zorundayım. bu süreç daha ne kadar sürecek bilmiyorum evde durmak ve bundan dolayı maaş almak açıkcası beni rahatsız ediyor. hani kendi çalışmalarim vs yapıyorum ancak bunca maaş ama evde otur başkalari çalışırken açıkcası keyif alınacak şeyler değil.
devamını gör...
maaş günleri pek akla gelmeyendir.

insanlar önür boyu yapacağı işe bir yılda hatta fazla oldu bir ayda karar verdiği için beklenen bir şeydir. ilk cümleye tekrar dönelim. afiyet olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar