iskandinav mitolojisi

en bilindik olanı savaş ve bilgelik tanrısı olan odin'dir. thor ise kendinden sonra gelen en güçlü tanrıdır. kuzey ülkelerinin bazılarında bu tanrıların felsefi anlayışları bir din olarak kabul edilip uygulanır. tarihteki diğer mitolojik tanrılardan ayıran en büyük özellikleri ölümlü olmalarıdır.
devamını gör...
yunan mitolojisine yer yer benzemekle birlikte henüz onun kadar ele ayağa düşmemiştir.
tüm simgesel ögeleri ve panteon kadrosuyla birgün detaylı bir tanım yazacağım. ancak o zamana dek kısaca ne olup bittiğini öğrenmek isteyenler şuraya göz atabilirler.
devamını gör...
bazen insanlar iskandinav mitleriyle ingiliz mitlerini birbirine karıştırabiliyor. gerçi, aralarında sıkı bir bağ olduğunu inkar etmeyeceğim. ancak genel itibariyle dünya'daki bir çok mit birbiriyle uyumlu bir bağ ve benzerlik gösterir.
devamını gör...
adı havalı kendisi çilekeş mitoloji. örneğin:
--- alıntı ---

ölmüşsün artık dinlenme yok mu ? elbette yok, çünkü öteki tarafta daha büyük bir savaş var.

--- alıntı ---

odin modin derken öldükten sonra da çileleri bitmiyor adamların.*
devamını gör...
çok enteresan hikayeleri barındırır. mesela thor’un üç yaşındaki oğlu thor’un bir devle kapışmasında kapana sıkıştığı vakitte devi bacaklarından tutarak epey bir metre yukarıya doğru fırlatır.

bahsedilen tanrıların peygamber olması büyük ihtimaldir. bir diğer önemli noktaysa iskandinav olarak adlandıralan kavmin orta asya’dan göç ettiğidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar