islam da çok eşliliği reddeden kadın

kafirdir...

islam'da erkeğe dört eşe kadar izdivaç hakkı verilmiştir, bu ayetle sabittir. allab'ın helal kıldığını reddeden, hafife alan, dalga geçen kadın veya erkek kim olursa olsun kafir ve mürted olur, islam devletinde bu kişinin hükmü ölümdür...

günümüzde muhafazakarlık adı altında islam'ın emir ve yasakları birer birer terk ediliyor, küfür karşısında insanlar dini küfre uydurmaya çabalıyor, bu mesele de onlardan biri. eğer bu kaideyi içinize sindiremiyorsanız müslüman değilsiniz demektir. bu din feminist şaklabanları tatmin etmek için değil, Allah'ın şeriatının dünyaya hakim olması için gönderildi. ya kabul eder ya da kafirlerden olursunuz, bunun ortası bulunmuyor...
devamını gör...
kur'an'ı literal yani motamot ele alan kişi veya kişilerin sanki bana peygambermişçesine sürekli o haram bu haram diye ortaya attığı bir durum. anlamadığım ise herhangi bir olayı değerlendirirken bu kadar yersiz ve sığ düşünmek. hayatı helal ve haram dairesi içine sokmak kadar itici ve zayıf düşüncelere itibar edenleri zaten anlamıyorum. rahmetli babamın sözleri gibi aynı. bir şey ha haktır ha batıldır demişti. ben de iki kere ikinin dört etmesi hak mıdır batıl mıdır diye sormuştum. rahmetli cevap veremedi tabi. ve sen sürekli haram hakkını elinde bulunduran kişi aslında kadının kur'an'daki bir ayeti insanın reddettiğini söyleyen kişi kadar mürted değil misin? basit algılarınla haram ya da helal hükmünü elinde bulundurman ne kadar doğru?
devamını gör...
kur'an'da belirtilen şekildeki çok eşliliğe haram veya yok vs diyorsa mürted olur herhalde. kur'an hükmünü reddetmek ney şirk değil mi tartışmaya bile gerek yok. ancak çok normal karşılamamanın şirk olduğunu düşünmüyorum. tabi ki din evrenseldir, tüm zamanları kapsar ama bu 4 eşin helal kılınmasının bir amacı var o dönem. günümüzde kim o amaçla 4 eşle evlenir?

he bunların dışında, sonuçta bir özgürlük tanınmış bu konuda. çok eşlilik zorunludur diye bir kaide yok. çok eşi olan kişiyle evlenmezsin olur biter.
devamını gör...
hükmü ben değil, Allah koyuyor yahu, ne saçmalıyorsunuz siz? sanki benim fikrimin şeriatta bir kıymeti harbiyesi varmış şahsıma saldırıyor...

kur'an'da geçen hükümleri motamot ele almamak lazım denmiş. bu kişiler ne şeriatı, ne de kur'an'ı ne de hadisleri kabul ederler. bunlar, o kişiler için yorumlarına meşruiyet katma amaçlarına hizmet eden şeylerden ibarettir, kendilerine uyanı olduğu gibi alıp, uymayanı türlü tevillerle reddederler. zina için dört şahit getirilmesi hakkında olan ayette, şahitlerin "adenin, timin, guanin, sitozin" olduğunu iddia eden dahi gördüm, bu sapkınlığın sınırı yok. ancak islam'ın sınırları bellidir. 1400 sene evvel dört eş caiz iken bugün değişmiş değildir, aksini iddia eden delil getirmekle yükümlüdür...

sığ ve cahil olanlar islam'ı olduğu gibi kabul edenler değil, kendi nefislerine tapan zavallılardır...
devamını gör...
etrafımızda bolca görebileceğimiz kadındır.

bazi erkekler ayettekinin sadece bir ruhsat olduğunu,çok esliligin farz olmadığını idrak edebilse ve bazı kadınlar da ayeti inkar etmemeyi ogrenebilse tartışmaların çıkmayacağı kanaatindeyim.
devamını gör...
erkekler bütün farzları dört dörtlük uygulamışlar gibi islam'da dört kadına odaklandıklarından; bu fikri ortaya atmış kadındır efendim. önce evlendiği bir tane hanımına hakkıyla kocalık yapsa erkekler, belki o zaman kadınlar da susacaktır.
devamını gör...
dördüne de adaletli davranabileceksen, ayrım yapmayacaksan al denildiğini bilen kadındır.
belki de erkeğin adaletli davranamayacağını düşünüyordur.


vahiley en ufak bir tereddütte bile elinizdekiyle yetinin önerisini yapılmıştır.

vahiy, bazı uygulamaları bir anda yok etmeyi değil, yolunu göstererek zamana yayarak azaltıp yok olmasını amaçlamıştır.

burada da, vahyin indiği dönemde dörttten fazlası da olmak üzere çok eşlilik olduğundan kur’an ilgili ayetle dört ile sınırı çizmiş adaleti sağlama şartı getirmiş ve tek eşliliğe, elindekiyle yetinmeye teşvik etmiştir.

yani öyle islamda var diyerek hemen 4 tane kadın nikahlayayım. yok öyle bir şey. şarta uyabileceğinden emin olmalı, adalet üzerine bu konuda ince bir sorguya çekileceğini unutmamalıdır.
devamını gör...
hüküm ile ruhsat arasındaki farkı bilemeyenlerce kafir ilan edilmiş kadındır.. müslüman erkeklerin üzerine farz olan bir hüküm değildir çok eşlilik.. kur'an'ın o dönemde indiği arap toplumuna bakıldığında çok eşlilik o zamanda normaldi ve ahlaki açıdan da sıkıntılı bir durum oluşturmadığından kaldırılmadı, yani kur'an indiğinde gelenek ve göreneklerde kökten bir düzenleme yoluna gitmedi, sadece ıslahat yoluyla belirli sapkın adetleri ortadan kaldırdı.. yani o günün arap geleneğinde bu durum normal olduğu için kaldırılmadı sadece.. kökten bir düzenleme getirilip bundan böyle erkekler dört eş alma hakkına sahiptir filan demedi yani.. kur'an'da bahsedilen her konu hüküm değildir.. ilginçtir ki nedense kimi erkekler bu konuya verdikleri önem kadar mesela infak mevzusuna ehemmiyet vermezler, o kadar ciddiye almazlar.. bu durumda da insan "kur'an'ı kendi nefislerine alet ediyor olmasınlar" diye düşünmeden alamıyor kendini..
devamını gör...
(bkz: sizi gidi çılgınlar)
islamın erkeğe çok eşlilik ehliyeti verdiğini inkar etmek değil de, kendisinin bunu kabul etmeyeceğini belirtmek isteyip yanlış anlaşılan bayandır muhtemelen.
birden çok bayanla evlenebilir bir erkek, evet. net-bilgi-kuran-referanslı-sorgulamayın.

sorgulanması gereken "dini neresinden tutsam uçkuruma yarar yheaaa" diye düşünen zihniyetin bu ehliyeti getirdiği hal. bakan da zannedecek ki dinimiz kadınları ikinci üçüncü dördüncü eş olmaya zorluyor. böyle bi mantık olabilir mi arkadaşım? hangi beyin hücrene sığdırabildin bunu? "arkadaşlar arkayı dörtleyelim" kadar basit bi şey mi lan bu. adamın asabını bozmayın, modlar yeşilimi yakmasın.
devamını gör...
Allah'ın böyle bir hükmü olduğuna inanmayan, he inansa bile bu hükmü doğru bulmuyorum arkadaş diyip karşı çıkan kadın olabilir. hoş bir durum değil bu bahsedilen, reddedilmesi esas normal olan. bence.
devamını gör...
islamda çok eşliliği reddeden kadınla evliliğinde çok eşliliği reddeden kadın aynı değildir. islamda çok eşliliği reddeden kadın Allahın hükmünü reddetmiş olur sıkıntıdadır. evliliğinde çok eşliliği reddeden kadın ise hakkını kullanmıştır normaldir.
devamını gör...
islamda erkek açısından çok eşliliğin olmadığını iddia eden kişiyi (kadın-erkek fark etmez) ciddiye almamak gerekir. islamın bizzat en temel kaynağı olan kuran buna izin vermektedir. farklı şekilde tevil edilemeyecek kadar açık bir hüküm var ortada. islama iman etsin etmesin her akıl sahibi bu gerçeği görür
ben böyle dine inanmam diyorsa o kendi tercihidir. rab olan Allah, siz değilsiniz.
devamını gör...
hani bir laf vardır yalnız eşini kıskanmayan hayvan domuzdur diye. zoolog değilim lakin kabul gören bir bakıştır bu. eşini bir başka kadınla yatakta ya da evde olduğunu düşünmek ya da bilmek bunu normal karşılamak sizce ne kadar normal? hanı erkeğin 1 nefsi varsa kadının 9 nefsi vardı? bir erkek bu konuda yorum yapmadan önce tüm bunları kendi için düşünsün. eşim dediğin insan 4 erkekle daha beraber. gururuna nefsine yedirebiliyorsa öyle konuşsun. ben buna dini reddederek karşı çıkanı görmedim. ama dini uçkur sevdasına alet ederek bak şu kadını alırım ha diye evdeki karısına baskı yapan erkek gördüm. kadın karşı çıkınca da dinsiz oluyor bu adamların gözünde haliyle. her yeriniz libido her yanınız para olsa kaç yazar. eninde sonunda yetemeyeceksin. çok eşlilik neyine?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar