islam'da peçe yoktur

--- alıntı ---

"(ey peygamber!) mü’min kadınlara söyle: gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler ve ırzlarını (allah’ın haram kıldığı şeylerden) korusunlar.görünen kısmı müstesnâ olmak üzere, zînetlerini (yabancı erkeklere) göstermesinler. başörtülerini, (başlarından) göğüslerinin üzerine (kadar) örtsünler. kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları,erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi (mü’min) kadınları, ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden âilenin kadınına şehvet duymayan (başkalarının yardımına muhtaç olan saf kimseler gibi) tâbi kimseler veya henüz kadınların kadınlık hallerinin farkında olmayan (henüz şehvet duymayan) çocuklardan başkasına (gizli) zînetlerini göstermesinler. (yolda yürürken) gizlemekte oldukları zînetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar. ey mü’minler! (size emretmiş olduğu bu güzel sıfatlara ve övülen hasletlere) toptan Allah'a (itaat etmek sûretiyle) dönün (ve câhiliye toplumunun üzerinde bulunduğu kötü ahlâk ve sıfatları terkedin) ki (dünya ve âhirette) kurtuluşa eresiniz." (nur sûresi: 31).

bu âyet-i kerime, kadınların yabancı erkeklere karşı örtünmesinin farz olduğuna şu yönlerden delâlet etmektedir:

1. şüphesiz Allah teâlâ, mü’min kadınlara ırzlarını (edep yerlerini) korumalarını emretmiştir. ırzın korunmasını emretmek, aynı zamanda ona vesile olan hicabı da emretmektir. çünkü yüzü açmak, ırzın gitmesine neden olabilir. hiçbir akıl sahibi yüzü örtmenin, ırzın korunma yollarından birisi olduğu konusunda şüphe etmez. çünkü yüzü açmak, kadının yüzüne bakmaya, kadının güzelliğini düşünmeye ve bu bakışla ondan zevk almaya götürür. dolayısıyla bu durum, önce kadınla buluşmaya, ardından da onunla zinâ etmeye götürür.

nitekim rasûlullah -sallallau aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

"gözler zinâ eder, onların zinâsı bakmaktır. dudaklar zinâ eder, onların zinâsı öpmektir. eller zinâ eder, onların zinâsı dokunmaktır. ayaklar zinâ eder, onların zinâsı (o işe) yürümektir. ferc (uzuv) da bunu ya doğrular (tasdik eder), ya da yalanlar." (buhârî; hadis no: 6612. müslüm; hadis no: 2657).

bu sebeple yüzü örtmek, ırzı korumanın yollarından birisi olduğu için böyle yapmak emredilmiştir. çünkü sebeplerin maksatlara göre hükümleri vardır.

--- alıntı ---
devamını gör...
konu islam'da tesettür ise, buralar bize dar gelir. yok eğer peçe ise, uzun zamandır dinlemek istemediğim cübbeli'den jest babında bir okunmuş salavat kitapçığı alma vakti gelmiş demektir..

t: hoca haklı, islam'da peçe yoktur.
devamını gör...
islam adına herkesin konuştuğu konulardan birisidir.

aga işin bileni varsa delilleriyle anlatsın dinleyek.yoksa ortalama bir dünya sözlük yazarı kıvamında cübboş'dan bu işi öğrenecek değilik.
devamını gör...
yorum yapmaya haddim olmayan konu..kişisel gözlemim ise şu peçe olayı son beş on yılda belirgin biçimde arttı. bu artışta insanların kutsal topraklara gitme fırsatının artmış olmasının da etkili olduğu düşünüyorum. çünkü o kalabalıkda peçe kadın için gerçekten özgürlük sağlıyor sıcaktan koruma özelliği de ekstrası.özellikle genç kızlarımız bunu orada deneyimledikten sonra türkiye'de de buna devam etmek istiyor.buradaki sorunumuz belki de şu peçe kullanan bazı hanım kardeşlerimizin kullanmayanların tesettürünü eksik sayması kullanmayan hanımların ise peçeyi abartı görmesi..haddimiz olmayan konularda hüküm vermeyi çok seviyoruz..
devamını gör...
kuran'da örtünmenin nasıl olacağı anlatılıyor. "görünen kısımları müstesna olmak üzereden" yüz, el ve ayakların kastedildiğini anlıyorum. bunların görünüyor olmasında bir sakınca yok. ayrıca örtünmek bir bütündür. bu sadece dış görünüşte kalmamalı, öncelikle tavırlara yansımalı. burada maksat dikkat çekmemek ise tesettürün genel sınırlarına da uyuluyor ise kişi dilediği gibi örtünebilir. peçe takmak ya da takmamak kendi bileceği şey. ama takmayana birşey de denilemez.
devamını gör...
peçe işin takva kısmıdır.asgari şart kur'anda belirtilmiştir.he sen ben nefsimi yendim daha fazlasını yaparım dersen,ne mutlu sana.
devamını gör...
kadınların ne giyip ne giymeyeceğine, ne kadar giyip ne kadar giymeyeceğine erkeklerin ahkam kesmesini sadece benmi garipsiyorum? neden bir kadın çıkıpta size ne ülenn demezki. neyse, tanım: varmı yokmu bilmiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar