islam dininde 9 yaşındaki sübyana nikah düşmesi

makaslanmaması gereken bir mevzu. detayları, şartları incelenmeli. islamiyete buradan saldırmaktan vazgeçin. niye yaşça daha büyük ve dul bir hanımla yapılan sınıf ve sosyal farkı yok sayan bir evliliği de biraz takdir etmiyorsunuz. 9 yaş arap topluluğunda daha çok coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle kadınlığa geçiş yapılan bir yaştır. bakın avrupadaki 16 yaşını beklemek zorunda bunu görebilmek için. ve bu izinle birlikte kültürel yaklaşım da önemli. lütfen tarafsızca araştırın.
devamını gör...
kimsenin ahlak umrunda değil. maksat karşıdaki insanı bel altı vurmak. ayıp ayıp. 9 da değil 13 tür bildiğim kadarıyla. ayrıca günümüzde kimilerine göre 20 yaş büyük insanla sevgili olup evlilik hayatı yaşayınca sıkıntı yok ama 14 ile 15 yaş arası iki genç evlenince bu büyük ahlaksızlık. buradan da meselenin ahlak olmadığını anlayabiliyoruz.
devamını gör...
gelişim sıralaması değişmese bile kişiden kişiye gelişim hızında değişimler oluyor.
kalıtım, çevre, beslenme vs ile olgunlaşma açısından aynı yaş grubunda ciddi farklılıklara rastlıyoruz. buradaki 9 yaş ifadesi o yüzden havada kalıyor.
ahlak mevzusuna gelirsek kendi kararlarını verebilecek yetkinliğe ulaşmış birisi - kanunen 18 yaş- kendisinden 15 yaş büyük birisi ile evli gibi ilişki yaşayabilir. bunu yanlış bulsam bile kendi iradesiyle verdiği karardır.
ama ailesinin kontrolündeki 14-15 yaşındaki bireylerin evlendirilmesi net şekilde ahlaksızlıktır. çocuk gelinler, aile içindeki istismarın nedenleri açıktır. hep bu zihniyet yüzünden.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar