islam dünyasının en büyük sorunu

cahillikdir. insan inandigi dinin kitabini dahi bir kez bile okumaya gayret etmeyip, sagdan soldan duyduklariyla iman etmeye calisirsa herkese gore bir din de cikar, yeni yeni adetler de.
devamını gör...
batıya ve avrupaya olan aşırı özentiliktir.bizim modamıza,sanatımıza,televizyon programlarimiza avrupanin yon vermesiyle gencligin geldigi durum ortadadir.
devamını gör...
serkan çınar gibi adil olması beklenen hakemlerin işledigi ufak tefek cinayetlerdir..
karabükü katletti..
yazık gunah..
beşiktasa haketmedigi uc puani kazandırdı..
devamını gör...
bedava cennete yumulma düşüncesinin motive ettiği katmerli cehaletin açtığı alandan cennete tarifeli uçuş düzenleyen, sıratı havadan geçme garantisi veren şarlatanlar.
devamını gör...
islam ülkeleri ve anlama hiç yakın ifadeler değil. bence en büyük sorunu tembelliktir.
devamını gör...
hz. ömer'in tabiriyle "teekül ehli" olmasıdır. ayrıca bediüzzaman said nursi bunun nedenini hutbe-i şamiye'de 6 madde olarak açıklıyor.

1. ye’isin, ümitsizliğin içimizde hayat bulup dirilmesi;

2. sıdkın (doğruluğun) hayat-ı içtimaiye-i siyasiyede ölmesi;(sadece siyasette değil toplum hayatında da geçerli olduğunu düşünüyorum.)

3. adavete (düşmanlığa) muhabbet;

4. ehl-i imanı birbirine bağlayan manevî rabıtaları bilmemek;(kafirler yerine müslümanlar ille uğraşmak)

5. çeşit çeşit sâri (bulaşıcı) hastalıklar gibi intişar eden istibdat(baskı);(kendi aramızdaki ilişkiler için de geçerli)

6. menfaat-i şahsiyesine himmeti hasretmek.(aklını fikrini kendi çıkarları üzerine toplamak)
devamını gör...
tevhidi bir nesil yetiştirilmemesi ve belamlarin hak olmayan yolları insanlara hak gibi göstererek Allah'a değil tağutlara çağırması.

devamını gör...
hangi mezhebin kafası tam kesmelik olduğuna karar verilememesi. bir de rakip mezhebin camisine organik bomba mı yoksa plastik mi koyacakları konusunda da yoğun ihtilaf var. ondan sonra bizi mars kolonisine neden almadılar diye yalandan ağlanır.
devamını gör...
müslüman toplum içindeki müslüman görünümlü islam düşmanları..
devamını gör...
sosyal ilişkiler namına insanlıktan nasibini almamış olması.
devamını gör...
"muhammed, Allah'ın peygamberidir. onun beraberindekiler ise, kafirlere karşı çok çetin, kendi aralarında son derece merhametlidirler." [fetih 29] ayetini tam ters biçimde algılayarak küffara karşı hiçbir şey yapmamak suretiyle merhametli, birbirlerine karşı ise müslümanım diyeni tekfir edip ötekileştirerek bütün şiddetini din kardeşlerine yöneltmesidir. devleti, tarikatı, mezhebi, cemaati hepsi buna dahil.
devamını gör...
dini eğitime önem verilmemesidir.bu yüzden Allah'tan ve peygamber(sav)'den uzak kalpsiz hissiz bir yaşam tarzımız oluyor.
devamını gör...
laiklik. sonuçta müslüman itikadını yaralayan bir anlayış olarak müslüman fertlerin dünyevileşmesi ve iman esaslarında ciddi sorunlar doğuran modern dönemlerin en baba problemi bu. ideal bir müslüman devlet modeli gelişmiş değil henüz, modern zamanlardan sonra. laiklik adeta islamın son en büyük mezhepçi fitnesi oldu gibi.

islam akideleriyle çelişmeyen adil bir sistem gelişmesi gerekiyor. sonuçta amaç sadece batılı manada gelişmek olamaz müslüman için.

nihayetinde hala modernizme ciddi anlamda direnen ve nüfus da dahil alternatif üretme potansiyeli bulunan en önemli alternatif kültür islam coğrafyası.

boşuna komünizm sonrası islam hedef olmuş değil. modernist kapitalist ideolojininin güçlülüğünü ve egemenliğini sürdürmesi için de orta uzun vadede bu potansiyeli bir şekilde etkisiz hale getirmesi gerekiyor.

nüfus olarak birinci en kalabalık din olacak islamın içinin boşaltılmış hali için laiklik şart. laikliğin mezhepçiliği yererek üst bir makamdan tarafsızlık iddiası da ayrı bir mezhepçilik gibi. kendileri adeta yeni bir mezhepleşme ve kendileri gibi olmayanları bir şekilde bastırma refleksiyke ve yeni islam yorumları ile islamın en son mezhebi olmuş gibiler. bir yanda ışid diğer yanda laisizm seçeneğinin karşısında gülenizm gibi new age mezheplerle seçim yapma zorunluluğumuz yok.

şimdi asıl üretilmesi gereken düşünce laiklik mezhebi yanlılarını da kapsayacak yeni bir sistem oluşturabilmekte.

çünkü laiklik kuran var olduğu sürece bir kısır döngü olarak çatışma kaynağı olacak gibi hep.

laiklik mezhebini de a,b,c mezheplerini de mezhepsizlik mezhebini de kapsayacak bir sistem.

devamını gör...
amerika ve onun piyonu israil tarafından bölünmeye çalışılırken bu emellerine karşı çıkıp islam dünyası adına bir birlik, beraberlik, güvenlik ve istikrarın sağlanamaması. tarih boyunca tekerrür eden bir entrikanın parçaları olmaları ve bir türlü bunu içselleştirememeleri
devamını gör...
musluktur. cami muslukları. beyler cok ciddiyim ne zaman şadirvana yaklassam 3 5 musluktan fena su akiyor. en son kalkan kapatmamişta değil çünkú bende sıkıyorum hala akiyo. musluk çok önemli. Allah rızası için önemseyelim.
devamını gör...
bilimsel düşüncenin destek görmemesidir. oysa ki din ve bilim gayet de bağdaştırılabilir olgular.
devamını gör...
özet olarak islam dünyasının en büyük sorunu islamdan uzaklaşmış olmasıdır. türkiye için ise durum farklı, islamdan uzaklaştırılmış olmasıdır. detaya lüzum yok, arife de tarif gerekmez. ama kaynaklar hatırlamaya yardımcı olabilir. bakalım islam dünyası bilim aleminde neler yapmış?


--- alıntı ---

^ çeliklerde paslanmanın önlenmesini sağlama, maddenin en küçük parçasının cüz-ü la yetecezza (atom) olarak tarifi ve parçalandığında bağdat'ın altını üstüne getirebilecek enerjiyle yüklü olduğunun tespiti

^ einstein'dan 1100 yıl önce rölativite (izafiyet-görecelik) teorisinin ortaya atılması

^ yoğunluk aleti piknometre, matametikte kosinüs formülü, sekant, kosekant kavramaları ve üçgenin alan formülleri

^ ilk göz ameliyatı, bağırsağın ameliyat dikişlerinde kullanılması, ameliyat sonrası oluşan iltihapları çıkaran seton (kıl fitili),petrolün ilk defa damıtılıp naft adı altında kullanılmaya başlanması

^ görme hâdisesi ve anatomisinin açıklanması; karanlık oda, mercek, prizma, aynalar, optik, atmosfer basıncı, atmosfer tabakasının kalınlığı gibi konularda öncü çalışmalar

^ galilei 'den 600 yıl önce dünyanın döndüğünü söylemiştir. el-biruni (973 - 1051)

^ newton'dan 500 yıl önce yerçekimi ivmesinin bulunması

^ ilk robotlar ve sibernetik ilmi. ayrıca pistonlu motorlarda kullanılan ve doğrusal hareketi dönme hareketine çeviren krank mekanizması.

^ dünya'nın güneş etrafındaki dönüşünün 365 gün 6 saat 9 dakika 6 saniye olduğunun günümüzdeki değerden sadece 58 saniyelik farkla hesaplanması

^ şahi isimli bir top icat etmiştir ki havan ve yivli topların mucidi sayılır.

^ barutla çalışan iki katlı ve yedi kollu bir roketle, 2.5 km yol katederdek uçuş denemesi yapılması.

--- alıntı ---

kaynak: wikipedia, müslüman bilim adamları.
devamını gör...
cehalet. aslında bunun hakkında onlarca paragraf yazı yazılır ama bu kelime hepsini özetliyor.
devamını gör...
böyle büyük bir soruya ilmi konuda benim gibi yetersiz bu kadar fazla kişinin vebal alıp da cevap vermesi veya bu potansiyelde olması olabilir.. az önce hangi diziyi seyretsem diye düşünen insanlarız, Allah için, hayatımızı adamadan neyi konuşuyoruz.. en büyük sorunumuz islam olmadan islam dünyasının en büyük sorununu nasıl çözeceğiz Allah içün?
devamını gör...
gerçek islam'ın yaşanamaması.

bakın bir arkadaş çok güzel yazmış. laiklik islam'a karşı kurulmuş islam'ı bitirmek için düzenlenmiş bir komplodur. keza kapitalizm. bankalar, faiz sistemi. bunun içine teknolojiyi de katabilirsiniz. internet sayesinde herkesin herkesle iletişebilmesi, dünyadan haberdar olması ve batının ahlaksızlıklarını öğrenip taklit etmek. akıllı telefonlar, iphone'lar, whatsapp'lar. kadının iş hayatı ve erkeklerle aynı ortamda çalışması. genç kızlarımızın çocuklarımızın örtünmemesi. otuzlarına doğru evlenen insanlar. şortlar, mayolar, bikiniler..

bunların hepsi zamanla insanın ahlak sistemini çökertip gerçek islam'ın karşısında duvar ören ögelerdir.

Allah bizlere bütün problemleri çözecek olan gerçek islam'ı yaşatmayı nasip etsin..

devamını gör...
* gerçek islamın yaşanmaması
* kur'andan sapılması
* islamdan uzaklaşılması vs vs vs

iyi de kime göre neye göre? gerçek islam hangisi? kimin dediğini yapacaz? tasavvufçılara mı uyacaz, vahabilere mi? şafiye mi bakacaz, hanefiye mi? şia'yı mı referans alacaz, sünnileri mi? her mezhebin, meşrebin din algısı, islam anlayışı farklı. kime göre ümmet şekil alacak da sorunlar hallolacak. geçiniz. bunlar neden değil sonuç. birlik olmamasının, başsız olmanın sonucu.
devamını gör...
para. parayı bulan islam dünyası zıvanadan çıkıyo. ayrıcane islam dünyası lafı da pek kıyak, bu nasıl bi kendini soyutlama hacııı. belki en büyük sorunu islam dünyası lafıdır, olamaz mı. olur belkim. olabülür.
devamını gör...
yapmadığını söyleyen o kadar insan var ki!

dincilerdir, dindarlar değil.
devamını gör...
her türlü şirk küfür ve sapıklığı işleyeni uyarmamak ona nasihat etmemek ve tevhidi söyleyenlerden kaçıp şirke koşmak sünneti savunanlardan uzaklaşıp bid'ate sarilmak ve islamı devletlerin tekelinde görmek.
devamını gör...
bence kendi ruh köklerine bağlı bir entelijansiyası olmamasıdır. entelijansiyadan kastım hem entelektüel, hem girişimci, akademisyen, uzman vesaire hepsini kapsiyor. daha da fecisi son 200 yıldır islam dünyası diye bir dünyanın fiilen olmamasıdır. zira islam dünyası denen dünya el'an , koloniyel devir sonrası hakim güçlerin yerleştirdiği kuklalarla idare ediliyor.
devamını gör...
gerek sunni, gerek şia, gerekse x müslümanları olarak 16. yüzyılda takılı kalmamız. 16. yüzyıl bir kırılma noktası; orayı mentalite, dünyayı okuyabilme yeteneği hatta kültür olarak aşamıyoruz. orada tıkandık.
devamını gör...
ıslamla alakalarinin olmamasi. hepsi kendi gavurlugunun gerçek islam olduğu iddiasinda.
ıslam dünyası diye bir şey yok. kendi gavurluguna islam diyen bir dünya var.
devamını gör...
şeriatsızlık ve dolayısıyla zillet.

“ıyne yoluyla alışveriş yaptığınız, öküzlerin kuyruğuna yapıştı­ğınız, tarımı seçtiğiniz ve cihadı terkettiğiniz zaman Allah size öyle bir zillet musallat eder ki dininize dönünceye kadar onu üzerinizden ata­mazsınız” (ebu davud, 3462).

"yakında milletler, yemek yiyenlerin (başkalarını) çanaklarına (sofralarına) davet ettikleri gibi, size karşı (savaşmak için) birbirlerini davet edecekler". birisi: "bu o gün bizim azlığımızdan dolayı mı olacak” dedi. resûlullah (asm), "hayır, aksine siz o gün kalabalık, fakat selin önündeki çer çöp gibi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarınızın gönlünden sizden korkma hissini söküp alacak, sizin gönlünüze de vehn atacak" buyurdu. yine bir adam: "vehn nedir ya resûlullah" diye sorunca: "vehn, dünyayı (fazlaca) sevmek ve ölümü kötü görmektir" buyurdu (ebu davud, melahim, 5).
devamını gör...
birincisi; hoşgörü.
müslümanın; müslime, gayri müslime ve bütün izm akımlarına hoşgörüsü yok.
ikincisi; cemaatçilik furyası.
islam dünyası kendi içinde bile fırkalara ayrılırken, kendi çemberi dışındakilere nasıl telkinvarî el uzatabilir?!
devamını gör...
düşünmemek.
düşünmeyi istememek.
düşünmeye vakit ayırmamak.
düşünmeden hareket etmek.
dü-şün-me-mek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar