cumhurbaşkanı erdoğan'ın 8 mart dünya kadınlar günü vesilesiyle az önce dile getirdiği iddia. ayrıca dinin güncellenmesi gerektiğini de savunmuş. ne diyelim ; ne söyleyelim? körle yatan şaşı kalkıyor ...

--- alıntı ---

cumhurbaşkanı: din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. anlamak mümkün değil. bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. çünkü islam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. islam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. siz islam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. rabbim bizi tefe koymasın.

--- alıntı ---
devamını gör...
bakalım halkımız nasıl tepki verecek. zira bunu mustafa öztürk’ten, islamoğlu’ndan ya da taslaman’dan duysalar neler derler.
devamını gör...
"istikametin istikametimizdir"cilerden yine çift burgulu dörtlü salto beklememize sebep olacak açıklama. de hade hayırlısı.
devamını gör...
hüloğğ söz konusu olduğu için alkışlanacak söylemdir.
devamını gör...
bugün çıkıp dese ki ben zaten islam'a inanmıyorum; yarın "1400 yıllık islam yalanı" diye manşet atanlar olacak.
o yüzden ne dese haklıdır uzun adam, sorgulamadılar, sorgulamayacaklar.
devamını gör...
iktidar putperestleri başkası söylese yerin dibine sokacakları bu cümlelerin sahibi cumhurbaşkanı olduğu için mutlaka bir tevil kıvırma yoluna gideceklerdir . faiz dünya gerçeği demişliği var mısır'a laiklik tavsiyesinde bulunmuşluğu var bunlara rağmen dini lider gibi görüyorlar ve telkinlerini mutlak doğru kabul ediyorlar sorun yapacaklarını hiç sanmıyorum .
devamını gör...
kemalistlerin geçmişte ve günümüzde iddialarından biri.

bakıyorum artık sözde islamcılar da böyle düşünmeye başlamış... kemalistlere dinde güncelleme-yenilenme olmaz diyorlardı..

güncellemeyi kim yapacak, nasıl yapacak? kimi dayanak alacak? usulü ne olacak?

güncellemeyi yapanlar vahiy mi bekleyecek yoksa keramet mi gösterecek? bu pilav daha çok su kaldırır arkadaşlar.. çok yanlış yerden girmiş tayyip bey.

bakalım aldatıldım kandırıldım mı diyecek yoksa tepkim moderatöreydi diyerek sıyrılmaya mı çalışacak.. göreceğiz.
devamını gör...
deveye neden boynun eğri diye sormuşlar. mübarek hayvan, "benim sürümde biraz sıkıntı var. çalışıyorlar, yeni sürümde bu sıkıntılar giderilecek," demiş.
t: konuşma yetisine sahip olan bir ademin beyanı.
devamını gör...
yakışmadı reis, yanlış laf.
şöyle islamoğlu falan deseydi bu lafı ağız tadı ile giydirirdim ama nasip değilmiş.
islamın noksanımı var ki güncellenme ihtiyacı olsun?
devamını gör...
tabi tabi islamoğlu deseydi o zaman linç çok tatlı olacaktı. halbuki Allah kinimizde de sevgimizde de ölçü emretmiş ama kimin umrunda sevdiğim yaparsa sineye çekerim, sevmediğim yaparsa döverim.

neyse reis'e gelelim. söylemesi ayıp fetö'nün de o başörtü, zina fetvaları, peygamberi ezandan çıkarmaları filan da bir nevi güncelleme değil miydi. hadi bakalım çık işin içinden.

ekleme: bir akp li arkadaş gelsin de tevil etsin şu lafı bir şekilde. bak yoksa yine yanlış anlayacağız. aslında şöyle demek istedi filan.
devamını gör...
benim kadar tayyip düşmanı okyanus ötesinde yaşayan gavat o kadar düşmanım ama bu sözleri bilnçli olarak ya da anlaşıldığı şekilde söylediğini düşünmüyorum. umarım hatasını anlar. tez zamanda düzeltme yapar.
devamını gör...
versiyon kısmına seri seri tıklayıp basılı tutunca acaba islamın da gizli kapıları açılıyor mu merak ettirmiştir.

*

ayrıca yalnız wi-fi'den güncelle seçeneği olması pek bir haksızlık. birisi bir şey paylaşmadan güncelleme yapamayacağız anlaşılan.
devamını gör...
sanırım bazılarına islam devletlerinin yüz yıllardır bölgeden bölgeye, devirden devire ictihadi uygulamalardaki farklılıklarını ve değişikliklerini söylesek tüm islam medeniyetini külli kafir ilan etmekte beis görmezler.

söylediğimiz şeyde herhangi bir değişiklik yok: ictihatta, fıkıhta uygulamalar devre, kültüre ve coğrafyaya göredir. 8. 9. asırlardaki azami 2000 - 3000 kişiyi geçmeyen yerleşik hayatın düzenini alıp elektrikli, sulu 15 20 milyonluk şehirlere mot-a-mot uy-gu-la-ya-maz-sın. kıçını da yırtsan başına da geçirsen uygulayamazsın! o çocuksu hayallerimizin peşinden insanları sürüklemeyi bir bırakalım ! o şizofren gözlüklerimizi bir çıkartalım, bunun yerine fıkhen duruma uygun, meselelerin temelini görebilen ve günümüz meselelerini çözebilecek çalışmalarda bulunalım diyoruz. yıllardır diyoruz lan bunu. zira 300 yıldır bunu yapamıyoruz. uyanın! sanki rte burada çok yeni bir şey söylemiş.

muhalif gözlüklerinizi bir kenara çıkarıp konuşun, erbakan hoca'nın söylemek istediğinden farkı ne bunun ? haa mesele sırf kelime seçimi mi? art niyetlisiniz arkadaşım! yahut safsınız ! uyanın.
devamını gör...
uğraşın uğraşın, daha çokkkkk söz tevil edersiniz... yakında ayet eğer bükersiniz siz.. o günler yakın.

--- alıntı ---

çünkü islam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. islam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. siz islam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız.

--- alıntı ---

http://www.haber7.com/siyas...
devamını gör...
daha düne kadar bizden daha koyu müslümandınız, ne oldu bir an'da, hayırdır?

ülkende islam şeriatını uygula veya uygulama; buna zaten millet karar verir ama dinini gerçeklerine göre savun, bak o kadar islam hukukunu/hükmünü vurgulayan ayetler var, ayetleri mi inkar edeceksiniz şimdi de? bir de güncellemek nedir? Allah'ın koyduğu hükümleri mi değiştireceksiniz (haşa)?

dinini siyasete alet edenlere ve dinine samimi olarak inanmayanlara sinir oluyorum, bir karar verin lan!

düne kadar ışid denen terör örgütüne de 'bunlar gerçek müslüman değil ya.' diyordunuz ama en azından bunlar bile çizgisini bozmadı lan. pes, vallahi pes!

tanım: bir rte söylemi.
devamını gör...
açıklama içerisinde içtihat kelimesi geçiyor. haliyle burada kastedilenin fıkıh olduğu aşikar.
buradan islam'ın naslarını anlamak biraz zorlama olur.

tabi ifade etme şekli de önemli, böyle bir konuda açıklama yaparken cümleler daha dikkatli seçilmeli.
yoksa, basit bir fıkhi meseleyi açıklarken, iyi ifade edemediği için sapık/pedofil ilan edilen hocaefendilerin durumuna düşersin.

konunun özüne gelince.

günümüzde e-ticaret, e-takas, bankacılık prosedürleri, yazılım, sanal paralar gibi konularda boşluklar var. bu alanlarda birbirine ters fetvalar görülebiliyor. şüpheli, yaklaşmayın diye işin içinden sıyrılanlar da var.

geçmişte ekonomik piyasalarda mal ve kıymet olarak tanımlanan bazı ürünlerin bugünki karşılıkları farklıdır.
mesela kumaş geçmişte çok değerli ve nadir bir üründü. fıkhen misli sayılmamıştır; yani piyasada, eskiye göre pazarda fiyat olarak muadili olmayan bir üründür. ama günümüzdeki kumaşın kıymeti ve konumu eskisi gibi değildir. haliyle misliye dönüşme durumu hakkında nasıl bir tutum sergilemeliyiz?

mesela yazılım konusunda bir fetva aradık. korsan yazılımdan bahsetmiyorum; internete konulmuş bir kod bloğu. şimdi kimisi somut mal değildir kullanılabilir, kimisi terkedilmiş gibi duruyorsa kullanılabilir, kimisi kullanılamaz diyor. internet ve yazılım kavramlarını islami açıdan değerlendiren pek bir kaynak ta yok. haliyle bazı güncel bilgiler çerçevesinde yeni içtihatlara ihtiyaç var gibi duruyor.
devamını gör...
islam'da zaten olan lakin doğrucu delinin de söylediği gibi birkaç yy'dır uygulanmayan bir mesele bu. mezhepler nereden çıktı sanıyorsunuz? coğrafyaya, kültüre, zamana, meşrebe göre islamın hükümleri yorumlandı. hatta bununla ilgili bir hadisi şerif var. dinin yenilenmesiyle ilgili. müceddid kavramı var islamda. tamam bilmiyorsunuz, cahilsiniz anlıyoruz da azıcık okuyup öğrenin dininizi.
yani sizin anladığınız gibi isyanoğlu gibi sözde kurancı tiplerin fikirleriyle paralel bir şey değil bu.
devamını gör...
büyüksün reis. bana böyle gel, canımı ye.
devamını gör...
şimdi gelenekçiler düşünsün.

islamoğlu ve aynı paralelde seyredenler benzer şeyler söyleyince, hem de delillleriyle falan ortaya koyunca bile kafir ilan ediliyorlardı ancak ''reis'' söyleyince ''yakışmadı reis'' , ''olmadı reis'', ''yanlış kelime kullanmıştır'' filan bir sürü zırva. kıvırın kıvırın, ikiyüzlülüğünüze bir size iki. (ki islamoğlu'nun söylediği güncelleme de değil, orijinali) lan dinden çıkarmıyor muydunuz böyle söyleyeni ? bir kere o eli indir'in suratını merak ediyorum. * gerçi benim şiilik diye de sünnilik diye de bir dinim yok dediğinde de reisçi olmaya devam etmişlerdi. aslen bu tarikatçılar filanların menfaat için böyle olduklarını hep yazarım. kalksın islam'ı inkar etsin menfaatleri uğruna yine bir şey değişmeyecek.

öte yandan; deme öyle, beni de reisçi yapacaksın. ancak biliyorum ki iki gün sonra farklı şeyler söylersin. tam tersi bir şeyler söyleyebilirsin.

he, haklılık-doğruluk kısmına gelince; tepki çok olduğu için o tarafa oynuyor olmalı. gerçekten uyduruklardan arındırılmış öz, has Allah'ın dininin taraftarı olduğunu bilsem şu dakka kendisini desteklerim ama ben o havayı göremedim onda.

yeri gelmişken; (bkz: şartlar değişince şeriatın da değişmesi)
devamını gör...
kim Allahın hükmüyle hükmetmezse onlar kafirlerin ta kendileridir maide 44
devamını gör...
sayın cumhurbaşkanımız birkaç kelimeyle kartaca konsülünde birbirini boğazlayan piskoposların ortamını yarattı ülkede.

keyifle köşemden izliyorum.*
devamını gör...
erdoğan'ın yeni bi sıfır beyanı.
haha hayatımda duyduğum en gamer açıklama olabilir. 1396 yılda bir patch geliyor. knight online pvp servera daha yeni düştü.
beta sürüm arabistanda uygulanıyor bakalım bize ne zaman gelecek.
devamını gör...
bu konuşmada kastedilen şey açık.
dini selefi tavırla yorumlamak problemlidir.
bunun yerine ehli rey ekolünün (doğrudan hanefi fıkıh geleneği de diyebiliriz) bakış açısına atıf var.
kısacası reis adam olun ehli sünnet olun demiş.
buradan reformculuğa ekmek çıkmaz.
devamını gör...
cepten giriyorum, detaylı yazamayacağım: islam, hüküm, güncelleme.. bunları cahil biri kullansa ciddiye alma, ancak durum öyle görünmüyor. hele hele "hüküm" lafı öyle rastgele kullanılamaz.

bu konuşma çok su kaldırır, yanlış kapılara çıkartır. kasıt içtihat ise bu şekilde cümleler kurulmamalıydı.

erdoğan "para" konusunda sınıfta kaldı. bir de her konuda konuşup duruyor, konuşmamalı.

tasvip etmiyorum..
devamını gör...
elinde islam'ın güncel sürümü olan varsa çok acil link paylaşsın. reis onaylı olursa çok mutlu olurum.
devamını gör...
kasıtlı olarak söylendiği aşikar.

konjonktür dolayısıyla yükselen prestij ve oyların düşürülmesi lazım.
devamını gör...
sosyoloji die bi şey var. adam haklı. önüne gelen içtihat savuruyor. bunlar bi an önce bitmeli.
devamını gör...
e adam doğru demiş istiyorsunuz ki hem kadın taşlayıp hem de 3-4 kadın ile evlenelim.
devamını gör...
akla fazlur rahman'ı getiren söz. erdoğan'ın yaklaşım biçimi bu sözle uyumlu değil. bundan sonrası uyumlu olacaksa da yarı yolda kalır zaten. kastını aşan bir ifade olmuş. konuşmanın bütünlüğünde ictihattan söz ediyor.
devamını gör...
bu hamur çok su çeker.
tanım : tanımlanamayan bir cisim yaklaşıyor kaptan demesi gerekirken tanımlanamayan bir cisim aklaşıyor deyiveren mürettabatı anımsattı.
devamını gör...
bu güne kadar önlerine geleni hadis düşmanı modernist reformcu diye hedef gösteren ve ehl-i sünneti tekelinde gören itayfayı tutuşturmuş söz. havayı koklamaya, kıvırmaya başlamışlar.
devamını gör...
keşke her başlığa böyle çok yazılsa başlığı.

yazmanız için illa dini polemik mi çıkaralım.
devamını gör...
ne dediği aşikar. içtihatlarda güncellemeden bahsediyor. oyna devam.
devamını gör...
şuan 4.114.604.6236*sürüm kullanıyoruz. bizimki özel. ve kesinlikle razıyız buna. güncellemeye gerek yok. tamam bu.
devamını gör...
tek başına dev kadro lafı var ya tam reis için geçerli ya adam tek başına gündem. ülkede başka gündemlik olay olmasına gerek kalmıyor. ülkemiz resmen gündem cenneti, hatta o kadar çok gündemimiz var ki yakında yurtdışına ithal edeceğiz. avrupa kapımızda sıra sıra dizilecek, kilo ile satacağız. canımız hangisine isterse.
devamını gör...
böyle konularda "güncelleme" gibi basit kelimelerden çok daha fazla detaya inilmesi gerekiyor. islamoğlu gibiler söyleyince kötü niyetli olduğunu zaten biliyoruz. ama cumhurbaşkanı gerçekten ne demek istediğini detaylıca anlatmazsa fetocuların bahsettiği "zamanın şartlarına göre" safsatası gibi anlaşılır.

şimdilik kötü zanda bulunmayacağım ama detaya inip "şöyle demek istedim" demez veya "hataliydim" demezse oy pusulasına ejderha başlı garalastik ayakkabı giymiş ördek resmi çizer geçerim.
devamını gör...
bir devlet idarecisi şahsi düşünce dünyasında dinde reform yapılması gerektiğini düşünebilir veya düşünmeyebilir ya da din diye birşeye ihtiyaç dahi olmadığını da düşünebilir. ancak bir devlet adamı din hakkında kamuoyu önünde lüzumlu lüzumsuz konuşamaz. çünkü din, insanların özel hayat alanıdır ve kimseyi ilgilendirmez. işte laiklik bu yüzden var ve önemli. aksi taktirde yürütmenin başı olacak kişiyle okyanus ötesinden vaiz kılıklı bir papaz birbirlerini dinsizlikle, eksik imanlılıkla suçlayıp dururlar ve sen de izlersin. hasılı laiklik bu ülkeye biraz fazla demek ki.. sözlükte bu kadar eğitimli adamdan birisi de iyi de aga sana ne dememişler ...
devamını gör...
anlayın artık, türkiyede tüm dini cemaatler, gruplar, tarikatlar esir alındı, devletin önüne serdiği menfaatlerle veya tehditle. arada alparslan kuytul gibi çatlak ses verip satın alınamayanlar hapse tıkıldı. artık müslümanların tepki verecek hali kalmadı ama bu başganlığı garantilemek için yetmiyor. artık laik seçmenin oyu gerekiyor. o yüzden laiklik dedi olmadı, atatürkçülük dedi olmadı, şimdi islamı çağa uyduracak, modernleşecek, kadınlarla ilgili ayetlerle oynanacak, başganlık garantilenene kadar kaybedilebilecek ne varsa kaybedilecek. yoksa başganlık kaybedilecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar