islam’ı anlatmak

müslümanlar olarak bugünlerde islam’ı ne hakkıyla yaşayabiliyoruz ne de yaşamaya gayret edenlerimiz, bir başkasının da bu islam ile tanışmasına vesile oluyor.

günler ömrümüzden böylece giderken şuna inancım iyice artıyor; yaptığımız her amel son olabilir. iyi de kötü de... aldığımız her şey son olabilir. attığımız her adım son adım olabilir. son kez bağırmış olabiliriz. son kez sadaka vermiş olabiliriz. son kez tebliğ yapmış olabiliriz. son kez günah işlemiş olabiliriz. ama en korkuncu herhalde ise son amelin şirk ve küfür olması. allah muhafaza etsin.

demem o ki, bugün insanları bazı şirkleri terk etmekten ne alıkoyuyorsa yarın hesabını ağır verecekler ve ne kadar gereksiz olduğunu fark edecekler. bugun bizleri de islam’ı anlatmaktan ne alıkoyuyorsa, Allah teala’nın sınırlarını korumaktan ne alıkoyuyorsa, yarın onların hesabını vermek gerekecek.
devamını gör...
kesinlikle herkesin bu işe bulaşmaması lazım. bazıları insanı resmen dinden soğutur çünkü. daha insanlarla arası iyi olan islam dinini korku dini haline getirmeyen insanın anlayacağı şekilde anlatmasını bilenler yapmalı. yoksa insanların bir kulağından girip diğerinden çıkıyor.
devamını gör...
işçiyi, emekçiyi, köylüyü, küçük esnaf ve sanatkârı ezmemektir. dünyanın fani bir yer olduğunu görüp çok kazansan da, az kazananlarla eşit tüketmektir. mülkü, zamanı ve canı kur'an ayetlerinin emrettiği şekilde ortaya koymaktır.

sınırsız mülk, sınırsız kadın, sınırsız güç edinip, bir kısmını da seni destekleyenlere verip, halka da maneviyat adı altında afyon vermek islam'ı hiç anlamamaktır.

ek: "islamı anlamak" olarak okudum başlığı. o kadar da emek çektim. modlar görünceye kadar da silmem.
devamını gör...
doğrusu 40 yaşıma kadar vaaz dinledim. kimseden bir şey ummadım ancak çook süper müslümanlar da öyle anlattıkları gibi bir islam anlayışı içinde değillerdi pek. derdime ne çare olan oldu ne çare arayan. çok da samimiydim. onca zaman kimse benim 1 kuruş hakkıma girdi diyemez. benim çok param gitti çoklarında. oo çok süper de müslümanlardı. he ben pek cami cemaat gitmem artık, vaaz dinlemekten de hazzetmiyorum artık. dökülmüşümdür, yoldan çıkmışımdır belki sapıtmışımdır. ben iyiyim böyle. bu zamana kadar her işimi tek başıma kendim hallettiğim gibi evlenmemi de halledeceğim. soğumasaydım bari...

hee, islam'ı anlatmak? muhammed peygamber bir vaiz değildi.
devamını gör...
herkesin üzerine birşeyler yazabileceği bir tanım. islamı anlatan çok da yaşayan yok. islam şöyledir. evet öyledir. her şeyiyle mükemmeldir. müslümanların yanlışlarını islama yükleyemeyiz. bu da doğru katılıyorum. ama bu kadar çok yanlış yapan müslüman olunca müslümanlık yani islam böyle tanınır tabi. o yüzden islamı anlatmadan önce lütfen anlayın. anlayarak anlatın. kendinizden başlayın anlatmaya. sabah namazına kalkmaya başlayın. o önünde yürüyen tayt giymis hatuna bakmayarak başla mesela. o evi alirken faize bulaşmayarak başla. çingenelere suriyelilere burun kıvırmayarak başla. aç whatsappını yaz arkadaşlarına bi ihtiyacı var mı diye, buradan başla mesela. islam öyle alelade "olm bi film izledim çok iyi lan" gibi anlatılmaz. islam filmlere konu olur ama filmlere sığmaz. ne büyük bir din olduğunu önce anla, sonra anlat. ama anlamadan anlatmayın lütfen. herkes öyle yapıyor, ortalıkta islamı bilen kalmıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar