islam'ın pavlusları

sözde hadis nakli yapıyor denilen ama ne kadar uydurma rivayet varsa resulullah'ın ağzından çıkmış gibi lanse eden şahsiyetlerdir.
devamını gör...
bir kitap veya söyleşi için çok saçma bir başlık. içeriğe girmeme gerek yok. ben sadece isimden eleştiri yapacağım. islam'ın pavlusları olamaz. zira pavlus ana kaynağı tahrif eden bir tahrifçidir. islam'ın ana kaynağı ise tahriften uzaktır. tahrif edilemeyeceği mütevatir ve sadık haberle sabittir. işbu halde içerik burada ıskat oluyor. yani içerisinde ne anlatırsa anlatsın boşa çıkıyor. çünkü niyet başlıkla belli edilmiş. zihninizi bulandırmaya gerek yok izlemeyin.
devamını gör...
her kuşu öptük bir leylek kaldı minvalinden gereksiz bir konudur. islam sapasağlam yerinde durmaktadır ve duracaktır kıyamete kadar. son yıllarda hadi yeni bir şey söyleyeyim akımından etkilenmiş bir sürü hocayım diye dolanan sahtekar elbette var piyasada lakin itibar gördüğü kesim zaten doğrudan şaşmış kandırılmış kesimdir. koca memeliler grubuna bakın mesela ekranlarda dansöz gibi kıvırtıp maşallah inşallah diye dil döküyorlardı.
devamını gör...
yöneticilerin, zenginlerin işine gelen dini ortaya çıkaran bel'amlardır, onlar.

abee bizi beyazı bestami, menzil'i ilgilendirmiyor. mülk, güç, cinsellik adam gibi paylaşılacak o kadar. isteyen istediğine tapıp, inanabilir.
devamını gör...
birçok kişinin kafasındaki boşlukları dolduracak bir çalışma bu. ne nereden gelmiş, nereden karışmış? oldukça kapsamlı ve aydınlatıcı. he dinlemeyin aman putlarınıza imanınız sarsılır. Allah ''onlar hahamlarını ve rahiplerini rabler edindiler'' derken zaten islam olduğu gibi kalacağı için diyordu!

*
devamını gör...
bedir'in aslanları, istanbul'un fatih'i, uhud'un okçuları... bakın hepsindeki tamlama, alakadar olduğuyla eşleşiyor. islam ile pavlus'u; tespit yaptım yer misin havasıyla bir araya getirmeye çalışmak islam'a hakarettir. belki bir şeyler düşünülmüş ama olmamış. bu aynı şeye benziyor; "dünya sözlüğün bu ayki en ekşileri" *
devamını gör...
paralel din oluşturucular.

aman dinlemeyin bakmayın etmeyin, boş şu bu dendiğine göre peşin peşin; pavlusların müntesiplerini epey bir telaşlandırmış olmalı. gündem olmasından neden bu kadar rahatsızsınız? madem boş git dolu konulara. hayır kimsede içeriğe dair bir argüman yok, direkt inkar, direkt yaftalama. sanırım içeriğe girmeye cesaret edemediler. yorumlar-tepkiler bana, anlatana ve başlığa. şuraya bak, şu garabete bak.

''hicri 1.asrın sonuna gelindiğinde müslümanlarda 3 tane sapma vardır; 1) itikadi sapma 2) siyasi sapma 3) tasavvufi sapma...'' diye de bir konu vardır. bu islam tarihi açısından en önemli başlıklardır. he aklıma geldi ''siyer öğrenek.'' o aklıma gelince şey de aklıma geldi; ben bu üç başlığı ilk saadettin merdin'den duymuyorum. muhtemelen o siyercilerden duydum. aha da buldum bu arada. geçen övdüğünüz hoca. aynı şeyleri söylüyor. * cahil sizsiniz. bunlar bilinen , anlatılan şeyler zaten. ancak söyleyene göre değişiyor tabi!
(hatta 3 değil 4 başlık yapmış aşağıdaki hocamız.)

devamını gör...
--- alıntı ---

zira pavlus ana kaynağı tahrif eden bir tahrifçidir. islam'ın ana kaynağı ise tahriften uzaktır. tahrif edilemeyeceği mütevatir ve sadık haberle sabittir.

--- alıntı ---

ben şuraya takıldım ya. pavlus ana kaynağı mi tahrif etmiş? şu cümle tahriften daha beter bir tahrif. yahu incilin orijinali ana kaynağı mi varmış? hani nerde? incil dediğin tamamen başkaları tarafından kendi dünyalarına göre yazılan bir eser. isa kitap falan yazmadı ki. dolayısıyla ortada kitabı bir tahrif yok olamaz da. ha de ki rabbin hitabını kitaba dökerken tahrif ettiler ona sözüm yok ama üsluba bakınca kastedilen kitap olduğu bariz. bu cümleyi kurmak dinler tarihini tahrif alenen...

ikinci mesele kuranın tahrif edilemeyeceği meselesi. mütevatir ve sahih hadislerle sabit denilen hatta kuran ile desteklenen fikir. kur'ân'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız. şimdi birincisi bu ayette kuran ibaresi bile yok. zikir diyor (hitap, rabbin kelamı, peygambere gelen vahiy ve dolayısıyla onun kelamı) haliyle çeviri zaten problematik. diyelim rab kuranı (hani şu kitap olan) koruyacak olan biziz dedi. soru1: rab nasıl kuran koruyor ki hz osman bir tane hariç bütün nüshaları yatırıyor? osmain endişesi insanlar diğer nüshalarda kenarlarda teviller olduğu için onları da ayet kabul edecek diye korkması. peki yine bir soru2: Allah nasıl koruyor ki bu kuranı tevil ile kuran ayeti birbirine karışacak?

devam edelim, burada kasıt sizin o elinize aldığınız kitap değil canım rabbin dileği. rab diyor ki benim kelamım edebiyen yaşayacak o nuru söndüremezsiniz. illa ki birileri çıkıp hakkı savunacak ve güzel ahlaklı müslümana yakışır şekilde yaşayacak. bu şekilde korunacak zaten ilahi kelam. yoksa sizin 600 sayfa iki kapak arasındaki metin değil korunacak olan. bunu bile ayırt edecek kapasite yok cogunuzda. dolayısıyla kitap olan kuran tahrife açıktır.

tahrif demişken, kuranı zaten yeterince tahrif ettik biz. her insan kendi açısından ayeti ele alarak işine geldiği gibi yorumlayıp çıkarına kullanarak tarifin dibine vurdu. size göre metinsel bir değişiklik harf değişikliği olmaması tahrif edilmemiş kabul edilebilir ama kuran konuşmaz onu insanlar konuşturur diyen hz ali zaten bu duruma hakimdi. kuranı konuşturarak öyle bir tahrif ediyoruz ki bazen bakıyorum ayetleri nerelere çektiklerine aklım duruyor. bu bağlamda evet maalesef yazar haklı bildiğin pavlus gibi oraya buraya çeke çeke kullandık kitabı.

islam'ın pavlusları ifadesi teşbih olarak güzel. sonuçta birilerinin kuranı doğru düzgün anlamayıp işine geldiği gibi kullanması hususlarında gönderme yapıyorsa gayet de akıllıca. kıtabi okumadım okur muyum bilmiyorum da. sadece şunu elestirecegim kitap noktasında: tahrif ediliyor ya da yanlış yapıyorsunuz derken sizin de yanlış olabileceğinizi göz ardı etmeyin. bu tip kitaplarin kusuru bu oluyor maalesef. kendi doğrularını aktarmaya çalışırken kendisinin doğru olup olmadığını bilmiyor. bu yüzden kendi içinde bir nevi çelişkiye düşüyor. yine de o yargılı olmak yerine okuyup donanımli şekilde inceledikten sonra kitap için tenkit yapmak sizin kafanızın çalıştığını gösteren bir detay. aksi halde boş çöp hikaye diyerek içinde ne yazdığını bilmediğiniz bir eser için sallamak sığ bir zihne sahip olduğunuzu gösterir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar