islâm işbirliği teşkilâtı

#siyaset  #ekonomi 

islâm konferansı teşkilâtı'nın yeni ismi.
devamını gör...
kısaca iit. 13.sü istanbul kongre merkezinde yapılıyor.

12 tane yapıldı sonuç ne oldu da bundan ne çıkacak diye sorabilirsiniz. 56 ülke temsil ediliyormuş. aslında başı çeken ülke suudi arabistan. türkiye ve s.arabistan son süreçte yakın ilişki içinde olduğu için sonuçları bakımından fark oluşturacağı söyleniyor. s.arabistan'ın kral selman'ın tahta gelişinden sonra devlet politikasında gözle görülür değişimler oldu. arabistan önce arap baharından korktu ve önlemler aldı. en son mısır'daki darbeye finansör olmuştu. fakat bunlar geçici tedbirler ve uzun vadede çok da etkili değiller. s.arabistan'ın asıl korkusu kendi topraklarında da olan şii hilali. iran yemen kapısına dayandı ve sınırı zorlamaya başladı. arabistan savaç uçaklarıyla yemen'i bombaladı. suriye meselesinde baştan farklıydı ama son süreçte türkiye ile paralele hareket etmeye çalışıyor. bölge sıkıştıkça sıkıştı ne hikmetse şii hilali genişledikçe genişledi. herhalde sebep bu değildir bir islam ordusundan bahsedilmeye başlandı. şakaydı, gerçekti derken büyük bir tatbikat yapıldı. hatta s.arabistan gerekirse suriye'de ışid hedeflerini vurmaktan falan bahsetti. ışid/daeş bahane ve ingiliz anahtarı. bu ve buna benzer gelişmelerin ardından bu zirge gerçekleştiriliyor. çözülmesi gereken bir sürü sorun var. mısır ve türkiye'nin arası açık. arabistan türkiye ve mısır'ı orta bir noktada buluşturmak istiyor. şimdilik ısınma turları atılıyor ama nihai barışma için erken olduğu söyleniyor.

bölge ülkeleri artık kendi sorunlarını kendileri çözmeli. bölgeye batıyı davet ettiğimiz müddetçe sorunlar küçülmüyor bilakis büyüyor. türkiye, iran, mısır, arabistan, pakistan... kesinlikle siyasi, ekonomik ve askeri olarak birlikte hareket edilmesi şart. ümmetin bundan gayri kurtuluşu görünmüyor.

http://tinyurl.com/za9asrn
devamını gör...
bu yıl istanbul'da toplanan teşkilat. şimdiye kadar bir işe yaradıkları görülmedi. inşallah dişe dokunur bir iş yaparlar.
devamını gör...
erdoğan'ın hareketlendirmeye çalıştığı teşkilat. kukla krallıklar ve iktidarlar formalite olarak görüyor, ama aktif olabilse çok daha fazla iş yapabilir.
devamını gör...
yıllardır işlevsel olmadığı için eleştiriliyordu. bugün rte sayesinde öğrendik ki, üyeleri daha yıllık aidatlarını bile ödemiyorlarmış.
devamını gör...
üyelerinin çoğu daha kendi karınlarını doyuramadıkları için aidatları ödeyemeyen topluluk.
devamını gör...
(bkz: islam işbirliği apartmanı)

tikkat tikkat !

bu yaz apartumanımıza mantolama yapılacaktır. herkes 200 tl nisan aydatını türkiye'ye teslim etsin. somali, etiyopya ve malezya hala geçen ayın aydatını getirmediler. temizlikçi kadına ayıboluyor.
kapıcı bi hafta yok memlekete gitti. çöpünüzü dışarda bırakmayın. bina eşşek ölüsü kokuyor.
not: iran kerbela ağıtlarını geceleri bağrıntmayın pakistan'ın hastası var rahatsız oluyormuş.
devamını gör...
(bkz: iran a sonuç bildirisi şoku)

sonuç bildirisinde iran'a tessüflerini bildirmişler: "iit sonuç bildirisinde, iran'ın bölge ülkeleri ile bahreyn, yemen, suriye ve somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahalesinden ve teröre desteğini sürdürmesinden üzüntü duyulduğu bildirildi."

ben de diyorum, dünden beri şu resim niye dönüp duruyor internette, meğer sebebi buymuş. ruhani'nin şu bakışına bakın hele!


bir de türkiye'nin istanbul merkezli bir iit polis işbirliği ve koordinasyon merkezi kurulması önerisi kabul edilmiş. bu ne anlama geliyor zamanla anlayacağız. sadece istihbarat paylaşımı mı yoksa daha ileri bir örgütlenme mi henüz bilmiyoruz.

bence dışarıya yansıyanlardan çok türkiye ve s.arabistan arasında var olan/veya olduğunu sandığımız ittifak daha da önemli. teşkilatta s.arabistan'ın ağırlığı var. bunu sonuç bildirgesinde iran'a eleştiri yapılmasından anlayabiliyoruz.

iit, islam ordusu, iit polis koordinasyon merkezi.. ya bizi kekliyorlar ya da bir-şeyler yapmak istiyorlar. ileride anlarız nasılsa.
devamını gör...
--- alıntı ---

suudi arabistan'ın cidde kentinde toplanan islam işbirliği teşkilatı, 15 temmuz darbe girişiminin ardından fetö'yü terör örgütü ilan etti.

mısır'ın itirazlarına rağmen...

iit üyesi devletlerin dışişleri bakanları tarafından alınan karara mısır itiraz etti. mısır, kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor.

--- alıntı ---

çok olumlu ve hızlı sayılabilecek bir gelişme.
geçmişte bu tür karar alma süreçlerinde havanda su dövülüp topluca net bir tavır çıkmazdı iit'den.

karara tek karşı duranın darbeci sisi elindeki mısır olması da ayrıca önemli bir detay.
sisi yönetiminin bu karşı duruşu sadece erdoğan rahatsızlığı ile açıklanamaz kanaatimce. sisi'yi destekleyen abd'nin de bu karşı duruşta payı vardır mutlak.
devamını gör...
bence işe teşkilat toplantılarını daha mütevazi ve iktisatlı yapmakla başlarlarsa iyi şeyler olacağına inanıyorum. yoksa yoksulluğu 100 yılda konuşsanız bitmez.
devamını gör...
kendi içindeki ülkeler arasındaki gelir uçurumunu azaltmakla işe başlayabilir.
devamını gör...
belirli aralıklarla toplanıp yiyip içip dağılan bir topluluk.
devamını gör...
lütfetmişler, halep'teki durumu görüşmek üzere dışişleri bakanları düzeyinde 22 aralık'ta acil toplanacaklarmış.

madem durum acil 22 aralık niye? tabi o tarihe kadar halep diye bir yer kalırsa. işte "islam dünyası" dediğimiz tablo bu! onun için başımız pisliklerden bir türlü kurtulmuyor.
devamını gör...
çocukluğumdan beri adını duyduğum ama bugüne kadar dişe dokunur bir iş yaptığını görmediğim örgüt.

iş yapmıyorlar çünkü üye olan ülkelerin çoğunun yöneticisi batı işbirlikçisi ve kendi halklarına zulüm yapan kişiler. müslümanların veya insanların sorunlarına, yaralarına merhem olacaklarını hiç düşünmedim. müslümanların gazını almaktan başka bir işe yaramaz.
devamını gör...
2016-2019 dönem başkanlığını türkiyenin üstlendiği teşkilat.

lutfedip teşkilatı harekete geçirememiş türkiye, rezilliğin dibini yaşamaktadır.

net bir şekilde hazımsızlık yaşamaktadır türkiye. beceriksiz ve liyakatsiz bir yönetimle ve grupla karşı karşıyayız.

yardım eyle ya rab.
devamını gör...
olağanüstü zirvesi istanbul ilinde yapılıyor. mahmut abbas konuşma yaptı. israil'e buradan israil'e meydan okuyorum dedi. oraya gidince burada dediğini unutmaz umarım. hadi bağalım.
devamını gör...
işbirliği kelimesinin kullanılması gereken teşkilat...
devamını gör...
hikayeden teyyare bir kuruluş...

bir kere çıkar birliği, ahlak birliği, düşünce birliği yok...

para gözlerin aç ve ahlaksızların. monarşik düzenlerin bir araya geldiği, ismininde islam özünde tiranların olduğu bir teşkilat...

yani kısacası hikayeden teyyare...
devamını gör...
48 müslüman ülkenin toplanması sonucu pis amerika deyip kudüs'ü ikiye bölerek bari doğu kudüs bizim olsun ehehe açıklaması yapıyor.

bu zevatların islam cephesinde olmadığını biliyoruz ama islam adına toplanıyoruz ayağı insanı sinirlendiriyor.
devamını gör...
halkının çoğu müslüman olan 57 devletin üye olduğu teşkilat. batı menşeili nice ürün bu ülkelerde üretiliyor ve satılıyor. adeta batı'nın kazanç kapısı. sahip oldukları genç iş gücü dışında başta petrol ve doğalgaz olmak üzere önemli yeraltı kaynaklarına sahip ve stratejik açıdan önem arz eden devletler bunlar. birlik içinde ve kararlı bir şekilde hareket etmeleri halinde dünya siyasetine yön verebilecek bir güç olmasına rağmen bu gücü kullanabilecek cesarete ve şuura sahip değiller. işte, cuma günü türkiye'nin çağrısı ile olağanüstü toplanma kararı alındı. nedense bu örgütün toplanıyor olması batılıları pek de korkutmuyor. halbuki dizlerinin titremesi gerekmiyor mu? batılılara cesaret veren bu değil mi zaten? islam devletleri ve ümmet ne de olsa uyuyor diye düşünüyorlar. yalan da değil hani. ümmet derin bir uykuda.
devamını gör...
dünyadaki müslüman sayısı 1,5 milyardan fazla.
dünyadaki yahudi sayısı 20 milyondan az.

gel gelelim koskoca(!) islam dünyası yahudiler kadar iyi para yönetebilen, ilim alabilen ve değerlerini muhafaza edebilen bireyler çıkaramıyor. tüm bunlara rağmen islam alemi tek yumruk olmayı bir başarabilirse yukarıdaki kritik ölçüleri yerle yeksan edebilecek bir güce ulaşır. nihayetinde toplu ambargo ekonomik güçlerini ciddi bir şekilde zayıflatabilecekken verilecek toplumsal ve lojistik mesaj olası tehditleri bertaraf edecektir.

şimdi teoriler bir yana dursun; türkiye'nin olağanüstü çağrısıyla toplanacak olan bu teşkilata pek muhterem arap ülkelerinin hangi düzeyde temsilciler göndereceklerini yakinen takip edelim. çok afedersiniz adi şerefsizler cepleri dolu olduğu sürece filistin veya suriye veya ırak gibi ülkeleri asla önemsemeyecekler. orada ölen masumlar zerre umurlarında olmayacak. hayatta kalabilmek için botlarda alabora olan bebeklere üzülmeyecekler. biz ise çaresizce onlardan, bu kansızlardan destek mi bekleyeceğiz?

öfkemi mazur görün arkadaşlar. dünya siyaseti, küresel dengeler falan da umrumda değil. hiçbir şey bir müslümanın katledilmesinden daha kıymetli değil, olamaz, olmamalı. eğer bugün her zamanki gibi neşelenemiyorsak bir sebebi var. ramazan arifesinde içimiz acıyorsa sebebi var. peki buna karşı ne yapmamız lazım? bilinçli müslümanlar olarak susmamamız lazım. toplum gerekli sesi çıkartacak ki devleti yönetenler arkasındaki gücü fark edebilsin. 15 temmuz'da millet destek vermese erdoğan ayakta kalabilir miydi? basit bir örnek bu. onun için yazın, çizin, elinizin ulaştığı her platforma lanetinizi dökün ki bu işin üstesinden yalnızca bizim, türkiye'nin gelebileceğini devlet erkanı anlasın. satılmış arapları bir araya toplamakla bir halt olmayacağını anlasın. bizim, sadece türkiye'nin birlik olmuş hali nice petrol babalarını hiç eder bırakır. güvenin bana.
devamını gör...
o 20 milyon yahudi dünyadaki paranın % 98'ini kontrol ediyor.
sayıları az ama paralı köpekleri bir hayli fazla.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar