islam terakkiye manidir

terakki de nedir? düz bir çizgide mi ilerler, inişli çıkışlı mıdır? neye göre terakki? kıstas görsel zenginlik midir? ülkeleri işgal edip müstemleke hale getirmek midir? zihin karışıklığı olanların yutacağı bir zokadır. siz yemeyin.
devamını gör...
başlığı okuyunca, hakan albayrak ın kemalizm terakkiye manidir adlı kitabı geldi, yazarımızın bu kitapla çok başı ağrımıştı, ağrıtmışlardı, doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali..
islam terakkiye manimidir peki? terakkiden kasıt çağdaşlık seviyesi ise evet manidir, ama iyi ki manidir..ayrıca bilim islamı desteklemez, islam terakkiye manidir gibi söylemler, boş lakırdıdan başka bir şey olamaz. islamı gerçekten bilen ve yaşayan insan,islamın yön gösterdiği şekilde gelişim, eğitimini tamamlar.
devamını gör...
bu savın müritleri için dinlerden sadece islam, terakkiye manidir. yahudilik, hıristiyanlık, budizm, hinduizm progresiftir (!) pekala, 'post-modernist'tir maaşallah. batı'nın hıristiyanlıktan sekülerizme geçişini örnek gösterip, islam'a: ''bak gördün mü sen de hıristiyanlık gibi akıllı uslu bir din olsaydın, 'sezar'ın hakkı sezar'a, tanrı'nın hakkı tanrı'ya'yı savunsaydın çağa intibak edecektin'' derler. ruhbaniyet oligarşisinden, engizisyondan, 'ama... yine de dünya dönüyor' ve 'dünya düz bir tepsidir'den, kast sisteminden, yahudi din adamlığı müesses nizamından, budist pasifizminin irrealizminden... bihaber olmak böyle bi' şey işte.
devamını gör...
ateist olduğunu defalarca deklare eden yahudi asıllı roni margulies, islam'ın terakkiye engel olduğunu düşünen 'salaklar'ı (bu, onun ifadesi!), taha akyol'dan alıntıladığı bir pasajla tenkid ediyor. izliyoruz:

“müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkeler geri kalmış, nüfusunun çoğunluğu hıristiyan olan ülkeler gelişmiş. demek ki, islam gericidir, gelişmeyi engeller” şeklindeki yaklaşım sadece yüzeysel değil, gülünç. “sınırları içinde çöl bulunan ülkeler azgelişmiş, çölsüz ülkeler çok gelişmiş. demek ki, kum azgelişmişliğe yol açıyor” iddiası kadar gülünç. ve aşağı yukarı aynı ölçüde bilimsel.''

''soru, “islam’da bilim niye gelişmedi” şeklinde sorulunca, bilimin gelişmemesinde islam’ın parmağı olduğu kabul edilmiş oluyor. soruyu böyle soranlar, islam âlimleri dâhil, “islam yüzünden gelişmedi” cevabını da, ister istemez, içsel olarak, vermiş olur. soruyu dinsel bir şekilde soranlar, dinsel bir cevabı baştan kabullenmiş olur. oysa sorun (eşitsiz gelişme sorunu) dinsel bir sorun değil.

doğru soru: “kapitalizm niye latin amerika’da veya afrika’da veya ortadoğu’da değil, kuzeybatı avrupa’da ortaya çıktı ve gelişti?''

http://www.taraf.com.tr/ron...
devamını gör...
batılı dinin-hristiyanlığın baskısından kurtulduğu için ilerledi, hristiyanlık sayesinde ilerlemedi.
doğuda dinin-islamın baskısı hala devam ediyor, ama onun da sonu gelecek, kurtuluş yok.
o yüzden islamcılar son kozlarını oynuyorlar.

internet kullanan gençliğin kaçta kaçı islamcı sizce?

edit. internet dedim, ihl sözlük demedim.
burada bile islamcılar azınlıkta, en azından fanatik olanlar.
bu sözlükte kaç tane şeriatçı var zannediyorsunuz?
sözlük yönetimi omurgalı bir duruş sergilerse sayıları gitgide azalacak.
değişmeyen tek şey değişmenin kendisidir.
devamını gör...
"internet kullanan gençliğin kaçta kaçı islamcı sizce?"

bu soruyu ihl sözlük te soruyor.bu platforma yazanlar çekiç ve keski mi kullanıyor?* bu sözlüğün kaçta kaçı "islamcı"dır ayrıca?
devamını gör...
terakki(ilerleme) nedir? diye bir soru sorulmadan ve cevabı verilmeden doğru kabul edilemeyecek önerme. terakki denilen şey bugün avrupanın amerikanın ilerlediği yolda yürümekse, islam buna manidir, mani olmalıdır. zira bizim gelişmiş dediğimiz ülkeler mazlumlarin kanları üzerine kurulmuş sömürü düzenleridir. bunu görebilmek için çok uzaga gitmeye gerek yok. işte bir haftadır bombalanan libya gözümüzün önünde, irakın kanı daha kurumadı.

off neyse opera mini ile ancak bu kadar yazabiliyorum.
devamını gör...
islam coğrafyasındaki ayaklanmaların sebebi demokrasi kültürünün yoksunluğudur.
nihayetinde halk iktidara ortak olmak istiyor, güdülmek-sömürülmek istemiyor.
batı demokrasi getirmez, batı çıkarı için ortadoğuda.

medeniyetin ölçüsü batının kendi coğrafyası içinde nasıl yaşadığıdır.
gücünü de buna borçludur.
devamını gör...
''islam terakkiye manidir sözü sosyolojik bir kafadan mahrumiyeti gösterir, hristiyanlık terakkiye ne kadar mani ise islamda o kadar manidir, islam bir ibn-i rüşd'ün bir ibn-i haldun'un çıkmasına mani olmamıştır, çöken bir ülke için safradır din, yükselen bir ülke içinse kanat, osmanlının çöküşü sosyolojik ve ekonomik sebeplere bağlıdır....'' cemil meriç uzun bir ders veriyor bu konuda hepsini yazmak isterdim sözlük ama yatmam gerekiyor... sosyolojik kafadan mahrum insanlarlada sosyolojik çıkarımlar yapılmaz konular konuşulmaz...
devamını gör...
davut heykeli'nin kaldığı yerden devamla:

bu tezin asıl kökeni "din temelli toplumların değişime ayak uyduramadığı" varsayımıdır ki dünya tarihi çok canlı örneklerle bu tezi çürütür. matematik, tıb ve astronomi'nin en ileri olduğu medeniyet antik mısır medeniyetidir. buradaki pagan inanışları ise pek çok dinin kaynağını oluşturur. islam fikri, fenni ve toplumsal olarak 'ilerleme'nin en güzel örneklerini vermiştir. medeniyet kurmak ya da islam medeniyeti kavramları şöyle bir araştırıldığında bu tezin ne kadar temelsiz olduğu zaten görülecektir. ekonomik, teknolojik ya da askeri anlamda ilerlemek ile fikri anlamda ilerlemek ve bir paradigma inşa etmek arasındaki farklar iyi anlaşılmalıdır. islam medeniyeti sirayet ettiği her toprağa kendinden bir şeyler bırakabilmiştir.

batı sadece reklam konusunda daha iyidir. taraflı tarih yazıcılığı, tembel bünyeleri bu teze inandırır.
(bkz: ibni batuta nın marco polo dan daha büyük bir seyyah olması)
(bkz: yerçekimi kanununun mucidi newton değil beyruni dir)
devamını gör...
batı tarihinde skolastik bir dönem vardır, öncesi ve sonrası dönemler de az yumuşatılmış halidir. haçlı seferleriyle uşağı olduğun batı buluşları avrupaya taşımıştır. bunu ben söylemiyorum senin zihniyet baban oryantalistler bile söylüyor. biraz tarih oku da cehaletin sırıtmasın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar