islam

kendi tanımlayanı ve tamlayanı sadece vahiy olan din. böylece "akıl dini, mantık dini" gibi pozitiflikten uzak pozitivist yaklaşımların sıçrattığı çamurlar eteğine ulaşamayacak yücelikteki din.. el-din.
devamını gör...
inanan bakımından bakarsak 1,5 milyar insanla 2,1 milyar inananı olan hristiyanlıktan sonra gelmektedir. ancak aslında bu iki dinin aynı olduğunu söyleyenler vardır. ne derece doğrudur bilemiyoruz sonuçta devlet buna bir şey yapması lazım...
devamını gör...
kutsal kitabı kuran ı kerim olan din. bir rivayete göre 124 bin, diğer rivayete göre 224 bin peygamber gelmiş geçmiştir ve hepsi de hak ve gerçektir bu dine göre. hz adem (a.s) ilk peygamber ve hz. muhammed (s.a.v) son peygamberdir.
devamını gör...
aslında sanıldığının aksine 610 yılından itibaren var olan değil hz adem'den beri süregelen ve son temsilcisi olan hz muhammed ile tamama ermiş olan Allah katındaki tek dinin adıdır. yani hz muhammed den önceki peygamberlere inen tevrat, incil, ve zebur, da islam esaslarını içeren vahiylerdir. musevilik ya da hristiyanlık, o dönem müslümanlarına o dönemde verilen isimler değildir.
bunu örneklemek gerekirse , kur an'da al i imran suresi 67. ayette şöyle denilmektedir : ibrahim ne yahudi idi ne de hıristiyan. fakat o, hanif (allah ı bir tanıyan, hakka yönelen) bir müslümandı. Allah a ortak koşanlardan da değildi.
devamını gör...
ne tek dindir, ne cevaplardir, ne gercekliktir, ne her seydir. bir musluman'a gore tek dindir ve gercekliktir ama bir hristiyan'a gore de hristiyanlik tek dindir, aynen bir yahudi'nin tek dininin musevilik oldugu gibi. ateist'e gore hicbir seydir, budist'in ise buyuk ihtimal olup bitenden haberi yoktur.

mesela amerika gibi islamiyet'in terorizmden ibaret oldugunu sanan bir ulkede bir muslumanin turkiye'de yasadigi gibi yasamasi cok zordur.

din bir secim meselesidir. turkiye'de insanlarin dogar dogmaz kimligindeki din ibaresine 'islam' yazilmasi cok yanlistir, belki kendisi musluman dogmamistir... yine de bir musluman, islam'dan memnunsa ve dininin gereklerini yerine getiriyorsa ne mutludur ona...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar