ihsan süreyya sırma'ya ait taşı gediğine koyan bir açıklama.

açıklama ne zaman yapıldı bilmiyorum ama dört dörtlük olmuş.

islamcıların 15 yıllık iktidar yürüyüşlerinde, muvahhid değil, münafık bir nesil yetişti. eski radikallerin kızları justin biber posterleriyle yatıyorlar. eski islamcılar, laik düzene, düzende kendilerine uygun bir yer bulamadıkları için karşı karşıyaydılar. demek ki ciğere ulaşamadıkları için mundar diyorlarmış. ciğere ulaşıp, devletin tepesine yerleşince de laikliğin yeni yeni faziletlerini keşfettiler. vallahi halleri ibretlik görmesini bilene..”

ekleme : açıklamanın geçtiği yazı; buradan
devamını gör...
nokta atışı bir tespit. hani itiraz edenler icin munafikigin alamet-i farikası 3 adet:
1- söz verip sözünde durmaz (bu ülkede sözler hep çarpıtıldı).
2- emanete hıyanet eder (evet emeğe ihanet, eğitime ihanet, gençliğe geleceğe ve her seye).
3- konuştuğu zaman yalan söyler (mavi marmara ve benzeri u dönüşleri yeterli sanırım).

yukarıdaki tepede başlayan çarpıklık. eee balık baştan kokar ve ne demişler; nasıl yasarsaniz öyle yönetilirsiniz. toplum olarak lackaligimizin bir haddi hududu kalmadı. ünlü şairin dediği gibi
bir kurusunuz olmasa da bir duruşunuz olsun aslanım.

ekleme: jay jay kardeşim marmaray degil mavi marmara diye düzeltti. kendisine sabaha kadar teşekkür etsem az. büyük adam büyük insan kalite abidesi. kralllll.

edit: eklemeden geçemeyeceğim. muvahhit degil de müteahhit bir kişilik oluşmadı degil.
devamını gör...
islamcı kelimesini hiçbir zaman doğru bulmuyorum. şucu buculuk değildir. türkiye de islamcı diye bi kesimi yaftalamayı hele hele hiç doğru bulmuyorum. insanların içindeki boşluğun daha da derinleştiğini görüyorum. insanlar dini yaşamayı bırak daha da düzene aşina oldu. dinin bi adı kaldı. insanlara ahlak edebi doğruluğu ve Allahın emrettiği şeyleri ilettiğimizi düşünmüyorum. o kadar çok çarpıklık var işin kötüsü bu mevcut hükümet yokken de bunlar vardı ama bu hükümetin ötekilerden pek bi farkı olmadığını gördük. ne hükümet sözcüsüyüm ne de hükümet karşıtıyım. benim gözümde menderes kitabında deniyor ki bunca madde eserine rağmen, mânâ eseri verilemediği, ortaya bir ruh ve fikir ülküsü konulamadığı için halk, 1957 seçimleriyle, yollar, barajlar, santrallar ve daha bir çok tesis üzerine iki kalın çapraz çizgi çekmiş:

-bütün bunların bağlı olduğu insan, cemiyet ve ruhî oluş gayesini görmedikçe hiçbirine inanmıyorum! menderes üstad’a sorar:

“- yol nedir?”

üstad:

“-madde imarından evvel ruh kalkınması…”

menderes:

“-usûl nasıldır ve isnad neyedir?

üstad:

“-usûl, ideal sahibi insanlara mahsus en sert gözü karalıktır ve isnat, milletedir! haklı cür’et, imanlı cesaret, dâvâ sahibi cesaret ve köklere kadar inmeyi bilen samimiyet. işte, demokrat parti’nin mahrum olduğu hassalar…” (s. 429)
devamını gör...
doğru tespit amenna da bunu biz deyince burun kıvıranlar meşhur, ünlü biri deyince vay be taşı nasıl gediğine koydu havasına giriyor.
bu da ayrı bir iki yüzlülük.
yukarıdaki sözlerim tanım girmiş yazarlar için değil genel bir tepkidir.
devamını gör...
dindar, kindar ve modern nesil yetiştireceğiz diye çıkılan yolda;

sözde dindar, özde kindar ve modernlikten bihaber bir nesil ortaya çıktı ya la. ahahaha

t: bir tespit.
devamını gör...
malesef acı bir gerçek. bunca yolsuzluk ve haksızlığın olduğu bir ortamda din ile ilişkisi kısıtlı veya çekimser olanlar iyide iyiye uzaklaştılar. ebeveynleri geri kafalı bir islam algısıyla konjonkturdan uzak yaşamış bireylerin çocukları ki günümüz kuşağının büyük çoğunluğu, iktidar sayesinde evrensel ahlaktan uzak ama sure bilgisi kuvvetli, dşa kapalı, düşman yaratmada usta, ötekileştirici ve içe dönük ticaret erbabları olarak büyüyorlar. bunun ülkeye geri dönüşünü önümüzdeki yıllarda bolca göreceğiz belki de (umuyorum) cesur sosyologlar bu konuları derinlemesine inceleyecek ve derleyecek.
devamını gör...
ortalık başörtülü kızdan geçilmiyor; lakin sevgili edinmeyen başörtülü kız neredeyse yok gibi.

oysa akparti iktidara gelmeden önce başörtülü kızlar, kadınlar çok saygın ve saliha bir hayata sahiptiler.

çünkü o zamanın başörtülüsü bedel ödüyordu.

şimdiki başörtülü ise prim kasıyor. tesettürle alakası olmayan kişiler tesettüre giriyor.
devamını gör...
bu islamla, hristiyanlıkla vs. ile ilgili bir durum değil; nerede eğitimi alıp, yerine baskıyı ve dogmayı koyarsan aynı sonucu alırsın. dinlerle arası iyi olmayan biri olarak şunu söylemek isterim ki bunu islamcıların çoğalıp, artmasına bağlamak saçmadır, çünkü hiçbir din kökeninde kötü değildir, felsefesi anlaşılırsa "islamcı" olmak da kötü bir şey değildir. asıl kötü olan şey düşünmeyen insan" olmaktır zaten bu da dinden bağımsız olarak bütün badireleri başa getirmeye yeterlidir.
devamını gör...
akparti'nin iktidarda kalmasıyla munafık nesil yetişmesi arasında doğru orantılı bir kolerasyon var. ama bu öyle akparti munafık nesil yetiştirdi anlamında değil. ak partinin iktidara gelmesiyle bu 'globalleşme' denen nanenin alevlenmeye başladığı dönem denk düştü birbirine. evet 90'ların başından beri konuşuluyordu bu mevzu ama teknoloji daha buna imkan vermiyordu. ama milenyumdan sonra bu işler çok hızlandı. şu an gelinen noktada başka bir ülkede bir kafede önümde bilgisayar yan masadaki kızı keserken bu entryi yazabiliyorum. yani her şey çok hızlandı. malların taşınmasından tutunda üretimin kendisine kadar. yani dünya malını da onun dertleri de evimizin içine bilgisayarımıza telefonumuza çok kolay girebiliyor. ak parti ise bunun ülkemize gelmesi için yardımcı oldu. siz sanıyorsunuz ki iphone'muzun olması bize yetiyor. iphone'nun yanında instagramda geliyor. onun story kısmı da geliyor. siz istiyorsunuz iphone olsun ama instagram kullanılmasın. insanlar gösteriş yapmasınlar. dünya malı bu, adamın başını döndürüyor. bu sapkın nesil muhabbeti sadece bizde yok her yerde var. o yüzden evet bir münafık nesil yetişti. ama bunu ak parti yetiştirmedi. bu bizim kendi munafıklığıız. ak parti sadece ekonominin düzelmesini istedi. ama ekonomi ile ahlak anlayışımız da değişti değişecek.

o yüzden bence şunu söylemek tam da munafıklıktır: ''ak parti ekonomimizi bayağı düzeltti. 1990'larda tüp kuyruğunda beklerdik ama şimdi öyle şeyler yok. ama munafık bir nesil yetiştirdi.''
bu bunla gelecekti kaçınılmaz olarak zaten. o yüzden suçu ak partiye atmaktan ziyade, insanların kendilerine dönüp bakması lazım.
devamını gör...
az önce bir video izledim. gusül abdestinin nasıl olduğu sorulan kişilerin çoğu bilmiyor. türbanlı bir kız da ben gusül abdestini bilmiyorum çünkü ihtiyaç hissetmiyorum diyor. gerizekalı türban takıyor ama ömrü boyunca cenabet dolaşmış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar