islamda recm uygulaması üzerine *comün

vardır diyerek sorunsal olmadığını açıklayabileceğimiz gayri sorunsal. tabi her taşın altından çıkan faiz lobisi buna da yok diyerek kafa karıştırıyor. işte bunlar hep faiz lobisi. ne alakaysa bilmiyorum ama kesin faiz lobisinin bunda bir parmağı var. fuhuştan gelecek paranın vergilendirilerek kutsallanması pilanı yapıyor olabilirler. pilan yapmayın piiilan!
devamını gör...
kendince islam'da bulduğu bir bug'ı ortaya atıp müslümanları şah mat etmek isteyen kripto ekşicilerin şeysi. arkadaşım ilk önce ara araştır, oku öğren. kulaktan dolma bilgilerle sataşmaya çalıştığın din tam 1500 yıllık köke sahip. senin yaşın kaç?
devamını gör...
yoktur. islam'da ayrıca kur'an ayetlerinin keçilerce yenmesi de yoktur, ayrıca ömer'in Allah'tan korkmayıp da halktan korktuğu için bu recm ayetlerini kuran'a ekleyememesi gibi de bir şey yoktur.

recm tevrat'ın talmud bölümünde geçer. talmud yahudi hahamlarının oluşturduğu bir bölümdür.

devamını gör...
insan öldürmeye yasaklayan bir dinde böyle bir durum varsa ve bu durum "hadiste var" denilerek savunuluyorsa; ben o hadise inanmam, yazan da benim gözümde sahtekardır.

gönderilen kitapta yasaklanan bir durum, peygamberin sözleri olduğu iddiasıyla yazılıyorsa bunda sizce de bir terslik yok mu?
devamını gör...
hadis-i şerifle ve sünnetle sabit olan birşeyi modern çağ kafasına göre yorumlayan müslüman sorunsalı vardır recm sorunsalı yoktur. islamda recm vardır bu kadar basit. hülefa-yı raşidin döneminde de gerektiği zaman uygulanmıştır. hırsızın elinin kesilmesi ne ise recm de odur. cezadır. ahirette başınıza dolanacağına dünyada iken cezasını tövbe edip çekeceksiniz. mümin odur ki ahiretin azabının dünyada taşlanarak ölmekten daha büyük olduğunu bilir.
devamını gör...
şu ayetlerde geçen cezadır. iyi okuyun !

--- alıntı ---

14. kim Allah'a ve peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azap vardır.

15. kadınlarınızdan fuhuş yapanlara karşı aranızdan dört şahit getirin. eğer şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye yahut Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde hapsedin.

16. içinizden fuhuş yapan her iki tarafa ceza verin; eğer tevbe eder, uslanırlarsa artık onlara ceza verip eziyet etmekten vazgeçin; çünkü Allah tövbeleri çok kabul eden ve çok esirgeyendir.

--- alıntı ---

öldükten sonra tevbe etmek ?
kafam karıştı. hani vardı lan !
devamını gör...
bu cezanın uygulanışı çok zordur. bununla ilgili mesela bir sahabenin zina ettiğini temizlenmek istediğini peygamberimizin ısrarlı bir şekilde git tövbe et demesine karşı tekrar tekrar peygamberimize gelip temizlenmek istediğini söylemiş o ceza o zaman uygulanmıştır.

bununla ilgili hadisler böyledir muhatapları ısrarlı bir şekilde bu cezanın uygulanmasını isterler çokda azdır zaten. kuran-ı kerim'de böyle bir ceza yok ama zannediyorum recm cezası evli olupta zina edenler için...
devamını gör...
vardır ama recm cezasının verilmesi için öyle şartlar vardır ki neredeyse 1000 yılda bir bu şartlar zar zor denkgelirse bu ceza verilebilir.
iran'a bakmayın onlar biraz yanlış anlamışlar.
devamını gör...
cogito sözlük bir tarafından din uyduran heyetini harekete geçiren iddiadır.din adına zerrece bilgisi olmayıp hüküm verenleri ırgalayacak iddiadır.zinakar olduğu için bir tarafları korkudan titreyenlerin tartışmaya açtığı iddiadır.sanane lan var yada yok.senin dinin sana benim dinim bana.
devamını gör...
zinayı suç ve günah saymayan bir müslüman düşünülemez. zinayı suç saymayan reformcu, yenilikçi, değişimci, mezhepsiz, sünnet düşmanı, kemalist ilahiyatçılar ehl-i sünnet ve cemaat dışı bid’atçi, dall ve mudil kimselerdir.

islam şeriatinde recm cezası olmadığını iddia edenler yalancı ve bid’atçidir.
resulullah efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) recm cezasını uygulamıştır.
islam fıkhının ukubat bölümünde recm cezası ile ilgili hükümler vardır.

zina haramdır. mürtekibi (yapanı) şeriata göre (şayet muhsan ise, yani başından evlilik geçmişse) recmen idam olunur.
ülkemizde şu anda zina suç değildir. islam ise zinayı büyük günah ve suç kabul etmekte; başından evlilik geçmiş kadın ve erkek zinacılara (suçları şer’an isbat edildiği takdirde) idam cezası vermektedir. resulullah efendimiz (salat ve selam olsun ona) devr-i saadetinde recm cezası, bizzat hz. peygamberin emriyle uygulanmıştır.

recm konusunda çağdaşlar vahşet diye bağırırken, birtakım kuşkonmaz reformcu ilahiyatçılar da “islâm’da recm diye bir ceza yoktur” diye yalanlar imal ediyor.islâm’ın ukubat hükümleri içinde recm vardır. bu cezayı uygulayabilmek için (ehl-i sünnete göre) dört âdil şahidin zina fiilini “tam şekliyle” görmüş olmaları gerekir. böyle bir ispat çok zor olduğu için bu ceza tarih boyunca pek az uygulanmıştır.

zina ettiği ve suçu şer’an sabit olduğu için recm edilerek idam edilmeye götürülen bir müslüman için “onu bir köpek gibi taşlamak gerek” diyen kimseye resûl-i kibriya aleyhi ekmelüttahaya efendimiz hazretleri, “hayır böyle konuşmayınız, şeriat’ın emrini yerine getirin, idam edildikten sonra cenazesini techiz ve tekfin edin, namazını kılın ve kendisine Allah’tan rahmet ve bağışlanmak dileyin” buyurmuşlardır.

“zina eden erkeği zina eden bir kadın veya putperest bir kadından başkası nikâhlamaz. zina eden kadına gelince, onu da zina eden bir erkek veya putperest bir erkekten başkası nikâhlamaz. müminlere bu (tür evlilik) haram kılınmıştır.” (nur, 24:3) (bu ayet, zina edenlerle müminlerin evlenmesini yasaklıyor.)
“onlar Allah'ın yanında bir başka ilaha tapmazlar (yakarmazlar). allah'ın haram (saygıya layık) kıldığı canı haksız yere almazlar. zina etmezler. kim bunlar (dan birini) yaparsa cezaya çarpar.” (furkan, 25:68)
devamını gör...
bunun savunanlar şöyle bir tezle gelebilmektedir.

"kur'an'da recm ayeti vardı, efendimiz onu uyguladı, sonra Allah o ayeti unutturdu, çünkü bakara suresi 106'da Allah ayetleri unuturabileceğini söylüyor, o yüzden o ayet şu anda kur'an'da yok, ama efendimiz o ayeti insanlara sonradan yine söyledi, o ayet buhari'nin hadis kitabında vardır."

bu iddiayı neresinden tutsan elinde kalır.

kıt bilgimle gireyim konuya.

1- bakara suresi 106'nın meali şöyledir. diyanet meali, "biz, bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturursak (ertelersek) mutlaka daha iyisini veya benzerini getiririz. bilmez misin ki Allah her şeye kadirdir." velev ki söylediğiniz gibi olsun, recm ayeti eskiden vardı, sonra Allah onu unutturdu, o halde siz hâlâ recm var derseniz dayanak aldığınız ayetin başını almış, sonunu gözardı etmiş olursunuz ki bu tam da bektaşinin işidir. çünkü ayette ne diyor, mutlaka daha iyisini veya benzerini getiririz. şu anda kur'an'da zina yapanlarla alakalı hüküm var mı? var. o halde sizin iddianıza göre recm ayeti vardı ve unutturulduysa bakara 106'ya göre artık recm yoktur. çünkü benzeri veya daha iyisi bir hüküm getirilmiştir.

2- bakara 106'yı dayanak alıyorsunuz, ama bu ayet bakara 105'ten bağımsız değerlendirilemez. bakara 105 için diyanet meali şöyledir. "(ey müminler!) ehl-i kitaptan kâfirler ve putperestler de rabbinizden size bir hayır indirilmesini istemezler. halbuki Allah rahmetini dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir." şimdi bunun arkasına bakara 106'yı tekrar okuyun. ne hale geldi? daha önce indirilmiş olan dinlerin mensupları islamı kabul etmiyor ama şunu gözardı ediyorlar, Allah onlara gönderdiği bazı hükümleri unutturdu, bazılarını kaldırdı, ve onları benzeri veya daha iyisiyle değiştirdi. bu iki ayeti arka arkaya okuyunca benim anladığım. kolay bir mantık. zorlama yok değil mi?

3- unutturulan ayetin buharinin hadis kitabında yer alması iddiasına ancak gülüyorum. siz nasıl bir Allah'a inanıyorsunuz ki size bir ayeti unutturuyor fakat tam olarak unutturamadığı için kıyısından köşesinden yakalayıp ayeti tekrar ortaya koyuyorsunuz. madem ayeti tekrar buldunuz, o halde kur'an'a geri koyun. bunu niye yapamıyorsunuz da buharinin hadis kitabında ayet vardır diyerek kendinizi komik duruma düşürüyorsunuz?

4- şu üstteki iddiayı savunanlar yıllarca recm ayetlerini keçinin yediğine de inanmışlardı ama sonradan çok gülünç olduklarını garkedince ondan vazgeçtiler.

edit büdüt hakkım saklı olmak üzere söyleyeceklir şimdilik bu kadar. buraya kadar okuyan varsa beğensin beğenmesin emeği için kendisine teşekkür ederim.

beğendiyseniz sizden ricam sosyal medya ortamlarında paylaşın bu tanımı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar