islami hizmet metotları

ahirzaman çağımızın getirdiği "yepyeni problemler karşısında" islamiyetin temsili ve anlatılması noktasında "nasıl hizmet edilmelidir" diye bir soru kendini gösteriyor. bir çok metot denenmiş olup neticesinde müspet ya da menfi sonuçlar alınıyor.

köprü dergisi 1998 yılında çıkardığı 63. sayıda bir çok başlıkta bu metotlar akademisyenler tarafından makale şeklinde yazılarak tahlil edilmiş. yıl 2019 yaklaşık 20 yıl geçmiş aradan. bu sebeple bir refresh'e ihtiyaç duyulacak ki aynı başlıkta bir makale yarışması düzenlenmiş. Allahın inayeti olursa ve muvaffak olursam çalışmayı düşünüyorum. her ne kadar 1998 yılında yayınlanan makaleler de olsa ilk defa incelediğim makale başlıklarında günümüzde de merak edilen- incelenmesi gereken konuları buldum ve ayrıca heyecanlandım. güncelliğini koruyor. makale başlıklarını "başlık" şeklinde yazıp şimdi ya da ileride merak edilebilir ve fayda sağlar ümidiyle başlıkları da dolduracağım inşaallah.

tekrar söylemek durumundayım 1998 yılı yani 20 yıl öncesinde yazılan bu yazıların hala güncelliğini koruması... dikkat edilse idi ders alınırdı diye üzülmemek elde değil.

başlıklar şöyle:

cemaat-devlet ilişkisinde çatışma olgusu ve sivil itaatsizlik
"bugün cemaatlerin büyük bir kısmının derdi, toplumu önemsememeleridir"
bir iman inkılabı olarak risale-i nur

(bkz: kur’anî tebliğ metodu)
(bkz: risale-i nur ve ihvan-ı müslimin: iki mektep)
(bkz: insan insana tebliğ)
(bkz: bediüzzaman’ın hayatında siyaset yoluyla islam’a davet tecrübesi)
(bkz: hizmet metodu olarak cemaat ve cemiyet)
(bkz: bediüzzaman’a göre günümüzde hizmet metodu-cihad-ı mânevî: irşad ve tebliğ)
(bkz: tebliğ ve edebiyat)
(bkz: risale-i nur’un hizmet metodu)

merak edenler ilgili sayıya

buradan ulaşabilirler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar