ismail cem

ismail cem ipekçi, (d. 15 åžubat 1940, istanbul ■ö. 24 ocak 2007, istanbul). türk politikacı, eski dışişleri bakanı ve gazeteci.

istanbul robert koleji'nden (1959) ve lozan üniversitesi hukuk fakültesinden (1963) mezun oldu. paris siyasal bilgiler enstitüsü'nde siyaset sosyolojisi dalında master yaptı (1991).

çeşitli gazetelerde yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın müdürlüğü gibi görevler aldı. türkiye gazeteciler sendikası istanbul åžubesi başkanlığını yürüttü (1971-1974). trt genel müdürlüğünde bulundu (1974-1975). 1987 ve 1991 seçimlerinde istanbul'dan 1995 ve 1999 seçimlerinde kayseri'den milletvekili seçildi.

dsp tbmm grup yönetim kurulu üyeliğine seçildi (1996). avrupa birliği parlamenterler meclisi ve batı avrupa birliği asamblesi üyeliklerine seçildi (1987-1996). akpm sosyalist gurubu başkanvekilliğine seçildi (1989-91), (1993-95). akpm ve bab asamblesi türk parlementer gurubu başkanlığına seçildi (1996). avrupa medya enstitüsü danışma kurulu üyeliğini yürütmekteydi. 50.hükümette kültür bakanlığı yaptı (1995). 30 haziran 1997 tarihinde kurulan 55.hükümette dışişleri bakanlığı görevine atandı, 5 yıl kadar sürdürdüğü bu görevden temmuz 2002'de istifa edip yeni türkiye partisi'ne katıldı ve bu partinin genel başkanlığına getirildi. 2004'te ytp'nin chp'ye katılması üzerine genel başkanlık görevi sona erdi. ismail cem, türkiye cumhuriyet'i tarihinin en uzun süre görev yapan 4. dışişleri bakanıdır. 18 ve 19. dönem istanbul, 20 ve 21. dönem kayseri milletvekilliği yaptı. elçin cem ile evli olan ismail cem, ipek ve kerim adlarında iki çocuk babasıydı.

ismail cem, 26 aralık'ta akciğer kanseri tedavisi için yatırıldığı istanbul cerrahi hastanesi'nde 15 ocak'tan itibaren enfeksiyon nedeniyle yoğun bakıma alınarak antibiyotik tedavisi görmeye başlamıştı. ismail cem, 24 ocak 2007 saat 09:50'de vefat etti. cenazesine aynı dönem çalıştığı meslektaşı yunanistan eski dışişleri bakanı yorgo papandreu da katılmış, mezarına çiçek ve toprak atmıştır.
kaynak: wikipedia
devamını gör...
bu ülkenin gelmiş geçmiş en efendi, en olması gerektiği gibi, en doğru, en aydın, en ileri görüşlü, en kültürlü, en kaybı dolduralamayacak yurttaşlarından ve diplomatlarından biriydi. türkiye' nin ve türk halkının çok büyük kaybı olduğuna inanıyorum.
devamını gör...
soyadı ipekçi dir. abdi ipekçi-cemil ipekçi hepsi ayni sabetayist ailenin üyeleridir.yunanistana bu kadar sevgisinin sebebi toprak çekmesi olabilr.ecevit in ve partisin dağilmasına sebep olan üçlüden biridir.
hüsamettin özkan-kemal derviş-isamil cem ipekçi sonra devriş onlarıda sattı ve orta kaldılar. son dönem partiside iyice göçmüş eski trt müdürü ve dış işleri bakanı dönme.
devamını gör...
ılgaz zorlu, "ismail cem ipekçi köklü bir sabetaycı aileye mensuptur... büyük dedesi haham'dır ve sabetay sevi'nin de yakın arkadaşıdır" demiştir.

cumhurbaşkanı adayları arasında yer alan çok kıymetli ismail cem'in kendisi ipekçi soyadını pek kullanmasa da tam adıyla ismail cem ipekçi, ipekçi ailesine mensuptur. dini geçmişi olan ve cemaat içinde hahamlık yapmış bir ailedir. ipekçi'nin ailesinin en başındaki isim, sabetay sevi'nin çok yakınında yer alan bir kişidir. cem'in yanısıra, adaylık tartışmalarının yapıldığı ilk günlerde ismi gündeme gelen başka sabetaycılar da vardı. mesela, büyükbabası hem haham, hem mevlevi şeyhi olan emre gönensay...

doğan medyası'nda ismail cem ödüllerinin neden bu kadar kıymet gördüğü de böylece daha iyi anlaşılabilir. yine sabetay kökenli olan okan bayülgen, programının tamamını bu ödül törenine ayırmış, vefa borcunu ödemiştir.
devamını gör...
bir hatırasında çinli bir diplomatla arasında geçen anekdotdan bahseder.

çinli diplomat centilmen bir tavırla ismail cem'e onun ülkesini önemsediğini göstermek için: "ülkenizin kültürünü ve siyasetini yakından takip ediyorum. türkiye siyasetinde de bizde ki gibi, amerika da ki gibi güçlü aileler var. mesela demirel ailesi bir sürü başbakan ve bir de cumhurbaşkanı çıkarmış"

ismail cem: "utancımdan hepsinin aynı kişi olduğunu söyleyemedim" diye anlatır olayı.
devamını gör...
çok ileri bir tarihte,
çok yaşlı olarak
sessizce ayrılmalıyım,
kimseye pek gözükmeden
ve kimseyi rahatsız etmeden.

masamın üzerinde
dünden kalan işler
tamamlanmamış yazılar
okunmayı bekleyen kitaplar
ve anılar ve umutlar.

filleri kuyruğundan çekerek,
tepeleri aşırtmaktı görevim.
günler bitti filler tükenmedi
ben elimden geleni yaptım
gerisini siz tamamlayın.

boşa geçmedi hayatım.
daha fazlası olabilirdi ama
'buna da şükür' demeliyim
işte sevgili dostlar,
ben böyle veda etmeliyim...

ismail cem “veda” 1995

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar