ispanyol gribi

1918-20 yıllarında h1n1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır. on sekiz ay gibi kısa bir süre içinde 70 ile 100 milyon kadar insanın ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur. bu gribin en ilginç özelliği ise zayıf, yaşlı ve çocuklardan ziyade sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır. birinci dünya savaşı'nın son aylarında tüm dünyayı etkisi altına almış, hatta kimi tarihçilere göre dört yıl süren savaşın sona ermesinde tifüs ile beraber önemli bir etken olmuştur. hastalığa "ispanyol" gribi denmesinin sebebi dünyada savaş yıllarında geniş çaplı yeni bir hastalık salgınının saklanmasına rağmen ilk olarak bu ülkenin kamuoyunda tartışılmaya başlamasıdır yani ispanya bu hastalığın ortaya çıktığı veya en yoğun olduğu yer değil, bu hastalığın bir salgın olduğunun tespit edildiği yerdir.
devamını gör...
batı cephesi’nde sıkışık ve kalabalık ordu eğitim kamplarında özellikle fransız sınırındaki siperlerde üreyen ve daha sonra yayılan bir pandemi.

savaş kasım 1918’de sona ermişti ama askerler eve döndüklerinde, virüsü beraberlerinde getirdiler. 50 milyon ile 100 milyon arasında insan ispanyol gribi nedeniyle öldü.
devamını gör...
ülkemizi derinden etkilemiş bu hastalık nazım hikmet'in kuvayi milliye destanında da yer alır :
" biz ki istanbul şehriyiz
seferberliği görmüşüz
kafkas, galiçya, çanakkale, filistin
vagon ticareti, tifüs, ispanyol nezlesi
bir de ittihatçılar
bir de uzun konçlu alman çizmesi
914'ten 18'e kadar yedi bitirdi bizi."
devamını gör...
aslında hastalık ilk olarak abd’nin kansas şehrinde küçük bir kasaba olan haskell county’deki camp funston adlı askeri eğitim kışlasında ortaya çıkmıştır sanılıyor. ama ispanyanın hastalığı faş etmesiyle ispanyol gribi adıyla anılır olmuştur.
devamını gör...
70 ila 100 milyon kişiyi öldürmüş grip salgını. yaşlı ve çocuklardan ziyade sağlıklı genç insanları öldüren ilginç bir gripmiş doğrusu. her virüsün ayrı bir huyu var.

atatürk'ün samsun'a hareket etmeden önce bu gribe yakalanıp atlattığı da söylenir.
devamını gör...
diğer virüslerden en büyük farkı ise flash hızında mutasyon geçirmesi. yani bir insandan diğer insana geçerken bile moleküler yapısını değiştirebilme yeteneğine sahipmiş. evlerden ırak....
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar