israfı engellemek için alınacak tedbirler

öncelikle, hayatınızda düstur edinmemiz gerekmektedir. araf suresinin 31. ayetinin bir bölümünde "yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz." denmektedir. israf ayrıca evin bereketini yok eder.

1. sebze ve patates haşlamada az su kullanıp, düdüklü tencereler tercih edilmelidir.
2. tv ve radyo, takip edilecek programlar dışında kapatılarak, israf önlenmelidir.
3. ütülenecek giyecekler biriktirilerek ütülenmelidir.
devamını gör...
çoğu insan rahat ve bolluktayken kendini kısıtlamakta zorluk çekebilir. asıl olması gereken de bolluktayken bu konuda hassas olmaktır.

özellikle su tüketimi duş kültürü yayıldıkça çok fazla israfa sebep olmaya başladı. kendimden biliyorum küçükken bi kovaya doldurduğum sıcak suyla yıkanırken, şimdilerde yok üşümeyeyim diye suyu hep açık bırakarak haddinden fazla su kullanır oldum.

ihtiyaç dışı alışverişler, gereksiz kullanımlar, sosyal medyada harcanan zaman şu bu derken liste uzar gider.

her şeyden hesaba çekileceğimiz o günü aklımızdan çıkarmamaya çalışarak israf da dahil her konuda çok güzel tedbirler almış oluruz. ama şeytan, ahireti bize unutturarak işini gayet güzel yapıyor.
devamını gör...
bir gün peygamberimiz (asv), sahabîlerden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “bu israf nedir?” diye sorar. bunun üzerine sahabî, “abdestte israf olur mu?” diye karşılık verir. peygamberimiz: “evet, akan bir nehrin kenarında bile olsan, normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.” buyurur.

abdest alırken bile suyu israf etmeyen bir zihniyete sahip olarak alabileceğimiz tedbirdir.
devamını gör...
bu ülke artık öyle güzel değerlerini güzel alışkanlıklarını kaybetti ki bunlardan bazılarını geri getirmek çok zordur. israf öyledir mesela. bugün herhangi bir durumda israf yapıldığı halde "yuuuoookhh canııııım ne israfıııııı" diyerek geçiştiriyor insanlar artık. mesela sırf yeni modeli geldi diye eski telefonu çöp olarak görmek israftır. ya israf örneklerini saysak geriye bulgur ile ayran kalıyor öyle söyleyeyim.

israf için kişisel tedbirler alsak bile tam manasıyla samimi olmamız gerekiyor. belki ekmek israfımızı engelleriz belki su israfımızının az da olsa önüne geçeriz ama topyekün tedbirler almamız gerekiyor aslında.
devamını gör...
önce su tasarruf ve niyet hikayesini şuraya koyalım;

(bkz: sanki yedim camii)

1- aylık harcayacağınız miktarı belirleyin ve kesinlikle aşmamaya özen gösterin. bir kere savsaklarsanız hep savsaklarsınız.

2- alacağınız şey bir giyim ürünü ise gerçekten ihtiyacınız olup olmadığınızı sorgulayın. iyi durumda olan giyemediğiniz kıyafetleriniz varsa onları dolap, gardrops gibi uygulamalarda satışa çıkarabilir ya da hayır amaçlı da bağışlayabilirsiniz.

3- su israfı önemli bir konu. örneğin sifonlar kontrol edilemeyen gereksiz şu girdapları oluştururlar. sifon kabının içerisine 1 litrelik dolu şu şişesini koyarak hacmini küçültebilirsiniz. ya da sebze yıkamak için kullandığınız su ile çiçek sulayabilir, bulaşıkları sudan geçirmek yerine bir peçete ile silebilir ya da zehir arayan keloğlan misali aynı suyu tabaktan tabağa ya da bardaktan bardağa aktarabilirsiniz.

4- ekmek israf ediyorsanız beni uğraştırmayın en yakın pencereden atlayın lütfen.

5- çocuğunuz var ise ona nasıl tasarruf yapılacağını, israfın ne demek olduğunu anlatın. ve zinhar kendiniz bulaşmayın. unutmayın en iyi model siz olmalısınız.

6- çocuğu olmayanlar bir yanaşın hele. kaç yaşınıza geldiniz daha da israf etmeyin mi diyelim ille de. bilinç gerek bilinç.

aklıma geldikçe düzenlerim. tschüs!
devamını gör...
bu ülkede 200 küsür milyar lira sadece gıda israfı var. buna teknoloji vs. katarsak ülkenin bu zamana kadar nasıl ayakta kaldığına hayret etmemiz gerekecek. radikal kararı devlet verecek. çünkü şunu çok iyi anladım ki biz türk toplumu başımıza kılıç inmeden adam olamıyoruz. o yüzden o kılıcı da devlet indirsin. bend e seve seve kabul ederim.
devamını gör...
taa diş operasyonlarımdan kalan arveles tablet var evde demin başımın agrısı için yarısını kırıp içtim. fazla doz yüklemesi olmasın. öbür yarısını da attım. steril olarak muhafaza edemem sonucta. israf tedbiri nerede? bende bilmiyorum ama attıgım yarımı atmasam olabilirmiş. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar