israil iran-ırak savaşında iran a silah verdi

iranlı bir yazar arman emiri'nin iddiası. iran'ın suriye politikasını eleştiren yazarlardan imiş, herhalde pek yoktur bunlardan.

şöyle diyormuş: “iran’ın suriye’deki askeri müdahalesini savunan çok sayıda analizden biri de “müttefiki savunma zorunluluğu” analizidir.

"biraz düşünelim, eğer bu düşünce politikanın gereksinimiyse ve [abd eski başkanlarından] carter iran’ın esed’i savunduğu gibi, amerika’nın birinci müttefiki olan muhammed rıza şah’ı savunsaydı ülkemizin başına nasıl bir felaket gelirdi? bizim devrimcilerimiz nasıl bir katliama uğrardı? ülkemizdeki kaç şehir bombalanır ve viran olurdu? acaba öyle bir durumda esasen bu gün esed’i savunacak “islam cumhuriyeti” adında bir rejimin iş başına gelmesi mümkün olabilir miydi? "

yazar burada kıyas yapıyor. şimdi buna meşhur deyimle "direniş ekseni" deniyor. müttefiklerin biri-birini desteklemesi. bir çeşit empati kurmaya çalışıyor. eğer abd, şahı askeri olarak da destekleseydi -ki bunu yapmaktan çekinmezdi- iran'ın her tarafı bombalanırdı. ama böyle yapmadı.

devam ediyor ve ilginç bir bilgi veriyor: "başka bir örnekten bahsedeyim. ben suriye’nin [iran- ırak] savaşı sırasında tam olarak bize ne tür yardımlarda bulundu ve karşılığında ne kadar bedava petrol aldı bilmiyorum. ama bizim 8 yıllık iran- ırak savaşında israil hangi istikametteydi? kaç defa ırak’ı bombaladı. hem de sovyet dâhil hiçbir ülke bize silah satmadığı dönemde!

hangi ülke iran’a gelişmiş haag füzelerini verdi? acaba israil’in iran’a savaş zamanında yaptığı yardımlar israil’i bizim müttefikimiz olarak ilan etmemize ve filistinlilere karşı işlediği cinayetlere gözümüzü kapatmamıza neden oldu mu?

bu sorular sarsıcı. gerçekten böyle bir durum var ise şuana kadar iran-israil gerilimi bir tiyatrodan ibaret. tarafların kontrollu gerilimi. ve yazarın tespiti şu:

"iran’ın israil’in onca yardımlarına rağmen tel aviv’i müttefik ilan etmediğini belirten iranlı yazar “iran’ın israil düşmanlığı kozunu” kullanmak ve müslümanlara israil’in düşmanı olarak görünmek istediğini unutuyor."

ilginç mi yoksa aşırı abartılı mı? elimizde bilgi/belge yok. ama iran-israil geriliminin bu zamana değin bir blof olduğunu da gördük. en son israil iran'ın nükleer tesislerini vuracaktı. ne olduysa abd ile iran anlaştı. sonrasını biliyorsunuz, peyda edilen bir "ışid" belası ile bölgenin anasını ağlattılar, haritaları değiştiriyorlar. ışid'in iran'a karşı çıkarıldığı iddisı ile gerçekleri karşılaştırıyoruz ve kaybedenlerin genelde "sünnilerin" olduğunu görüyoruz. iran'ın nüfuzu genişliyor ama diğerleri geriliyor. ırak darmadağın ve ırak'ta etkin güç iran. suriye darmadağın ve iran her-şeyiyle suriye'de. israil ise bu durumdan gayet memnun. hatta yer yer ışid'in yok edilmesi bizim için iyi olmaz minvalinde bir şeyler söylüyor. anlıyoruz ki israil ve arkasındakiler kendileri açısından denge politikası izleyerek tırnak içinde müslümanları biri-birine kırdırıyor. buna iran dünden razı zaten. iranlı yazarın dediği doğruysa iran-ırak savaşında el altından israil ile saddam'ın ile savaşmışlar.

şu bilgi de ilginç: "iran’ın “kanserli ur” ve “yeryüzünden yok olması gereken devlet” olarak tanımladığı israil saddam- humeyni zamanında 8 sene devam eden iran- ırak savaşında iran’a son teknolojik füze ve silahlarını vermiş, iran asıllı israil genelkurmay başkanı dan halutz iran lehine, ırak’ın nükleer santralını yok etmişti."

eğer bu bilgi de doğruysa söylenecek fazla bir şey yok. görüntü başka, arka tarafta dönen dolaplar başka. elbette bu iddiaların doğru olup olmadığı ortaya çıkacaktır. şimdiden geriye doğru baktığımızda batı'nın şuan dolaylı olarak şii hilalinin önünü açtığı, sünni omurgayı çökertmeye çalıştığı görülüyor. bunu da sonsuza kadar yapacak değil. sonra bir gün tam tersini yapmayı deneyecektir. denge politikası denen nalet şeyin yansıması da böyle, milyonlarca mağdur ve binlerce ölen insan..

link http://tinyurl.com/hymu6jk
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar