işsizim diyenler iş beğenmiyor

cumhurbaşkanı erdoğan'ın açıklaması.

3. havalimanında çalışacak işçi bulamadıklarını ve uzak doğu'dan işçi getirdiklerini söyleyen reis bu konuda haklı.

özel sektörün yatırımı ne biliyor musunuz 400 milyon liralık bir yatırım karadeniz'in, kafkasya'nın, iran'ın orta asya'nın giriş ve çıkış kapısı olan bir konumda bulunan erzurum'un önünde bulunan potansiyel kaç şehirde var? eğer buna rağmen erzurum'da işsizimiz çok, ticaretimiz zayıf ise dönüp kendimizi sorgulamalıyız. bakın 3. havalimanı yapılıyor. enteresandır bu havalimanına işçi bulunamıyor. ta uzak doğu'dan işçi getiriliyor. insanımızda iş beğenmeme hastalığı var."
devamını gör...
bu sene mezun olunca beni 3. havaalanına mühendis olarak alsın, çıtım çıkarsa ne olayım. *

cumhurbaşkanı çok haklı. insanlar iş beğenmiyor gerçekten. sürekli şikayet ediyorlar durumlarından ama emeksiz yemek olmaz ki. iş imkanı yok diye ağlamasın kimse iş beğenmiyorsa. zor geliyor da ondan çalışmıyorlar. yoksa kahveler insan dolu.

ek: eğitimli kesimden bahsetmiyorum. eğitimli kesim hakkında gerekli söylemde muhalefetül lügateyn hoca bulunmuş zaten.
devamını gör...
yanlış. bunu daha önce defalarca belirttik. bu işlerde çalışacak olan gençlerin çoğusu geleceği olmayan boş beleş üniversite bölümlerinde geleceğini yok etmekle meşgul şu an. o kadar genç insanı üniversitelere doldurursanız tabiki de "ben üniversite mezunuyum, amelelik mi yapacağım?" der. der ama başka iş de bulamaz. çünkü okuduğu bölümde yeterli iş olanağı yok.
devamını gör...
gerçekten işsiz çoksa ve kimse havalimanı inşaatında çalışmak istemiyorsa oturup kendisini bir sorgulaması lazım ulan 1400 liraya insanlar neden hayvan gibi çalışmıyor da gidip 2000 liraya daha iyi iş arıyorlar diye bir sorması lazım. hayvan gibi zam kitliyoruz bu insanlar 1400 lira ile nasıl gecinecek diye kendisine sorması gerek! ayrıca ne gerek vardı uzak doğuya 3 milyon suriyeli insan zaten orada duruyordu en azından kendi masraflarını çıkarırlardı.
devamını gör...
o kadar üniversite mezunu işsiz var,var olmasına ama kahvehaneler,internet kafeler'e git bir bak adamların hepsi boş beleş üniversite okumamış kesim. adam o kadar kendi bölümünü okudu hayatının 4 senesini ayırdı o bölümde çok kıytırık bir bölüm değilse neden haksız olsun kendi mesleğini yapmakta ısrarcı olması konusunda?sen asıl internet kafeleri bir gez,gez de gör pubg ve cs go oynamak dışında bir şey bilmeyen adamlarla dolu sabah gidiyorlar akşam dönüyorlar internet kafeden.ülkede bu gençler yemin ediyorum ayda 500tl ye yaşıyor abur cubur içecek bilgisayar sonra ana babasının evi uyku yine aynî düzen 500tl da ailesinden alîyorsun zaten niye çalışıyım ki ben diyorlar.
devamını gör...
biri reis'e o üçüncü havalanı inşaatında çalışmayı beğenmeyen adamların 170-180 bin sıralama ile mühendislik fakültelerine doldurup, 4-5 senelerini mühendis olacaksınız siz diye yediği adamlar olduğunu da hatırlatmalı.

adam mühendislik okuyor, kamu yönetimi okuyor, eğitim fakültesi bitiriyor sonra da haklı olarak eğitiminin aldığı mesleği yapmak istiyor. ama sen adama diyorsun ki gel inşaatta çalış. bak bak bir de iş beğenmiyor. yanlış anlaşılmasın inşaatta çalışan insanları elbette hor görmüyor kimse. ancak inşat işçiliğinin daha çok fiziksel güce dayalı, çok fazla akademik eğitim gerektirmeden de yapılabilecek bir iş olduğu malum. zaten seviye bu kadar aşağı çekilmemiş olsa o adam daha en başında bir kaç kez girip kazanamadığı sınav sonunda ben bu eğitimi alacak, bu eğitimin gerektirdiği mesleği yeterliliğe sahip değilim deyip alternatif bir ekmek kapısı arayacak kendine. belki inşaatta çalışacak, belki bir fabrikaya yazılacak. ama sen o adamı 4 yıllık bir fakülteyi bitirecek düzeyde olduğuna inandırır, onun için gaza getirirsen haklı olarak o eğitimin sonunda o insan da inşaat işçiliğini beğenmeyecek. acımasız ama gerçek. ama sen her seçimden sonra ulufe dağıtır gibi üniversite açıp herkese diploma dağıtırsan inşaat işçiliğini beğenmeyip, diplomasını aldığı mesleği yapmak isteyen adamlara laf söylemeyeceksin.
devamını gör...
işsiz gençlerin beğenmedikleri işlere senin oğlunu koysak nasıl olurdu acaba kaç gün bile değil kaç saat dayanabilirdi.
ülkede çok mecbur kalınmadıkça 1.500 tl. lik asgari ücret bile verilmiyor. çalışma saati 12-14 saat arasında değişiyor. ha bu vasıfsız yada çok vasıf istemeyen işler için. biraz eliniz iş tutuyorsa iyi kötü mesleğiniz varsa ücret 2.000 tl çıkabiliyor. üniversite mezunu birisi asgari ücretten işe başlıyor. çok çok iyi bir şirket bulamazsa 2-300 tl ye anca çıkıyor maaşı. memur olayım arkamı devlete yaslayayım biraz rahatlayayım diyor sınavlardan başını alamıyor .
bu millet nasıl iş beğensin, nasıl geçinsin.
ha arada benim kuzen gibi zıpçıktılar oluyor 5-10 bin maaşı da beğenmiyor da bunlar istisna kısmı.
devamını gör...
nası böle bişi yaparlar ya. nası iş beğenmezler. bi khk ile emrolunabilir. hepsi mum olur beğenirler. ya bunnar ekmek düşmanı ya. nası beğenmezler. nası yaaa nasıı.
devamını gör...
bunun çözümü işi beğenmeyelere fırça çekmek değil.

siyasi hedef uğruna imam hatipler değil adam gibi meslek liselerine önem verilseydi ülkedeki iş ve üretim kalitesi de artardı.
devamını gör...
yakında hepinizin Allah belasını versin diye haykıracak ekranlarda. nasıl vatandaşsınız lan siz?
1.400 trilyor tele asgari ücret neyinize yetmiyor be hainler!
reis ama ya, kral ya, facebook videolarında halkın evine misafir olup bir aşr-ı şerif okudun mu mum oluyor herkes.

Allah’ın da bir hesabı vardır ama. bu milletin, bu ümmetin hepinizden büyük Allah’ı var!
devamını gör...
türkiye'nin iş sorunlarını sıralarsak:
-maaşlar düşük
-işveren işçi benim kölem olsun istiyor
-işçiler bazen gerçekten basit işleri bile beğenmiyor, nasılsa maaşımı alıyorum deyip işini düzgün yapmıyor
-temel matematik bilmeyen adam mühendisim diye dolanıyor
-ara eleman sıkıntısı var.
devamını gör...
üniversite mezunu birinden gidip inşaatta çalışmasını beklemek teoride epey anlamsız duruyor hakikaten. şöyle de bir durum var ama. bizim memlekette tünel yapmak istediklerinde civar köylere haber salmışlardı. iş yükünün çoğunlukla kadınların üzerinde olduğu, erkeklerin onları bağlayacak düzenli uğraşılarının olmadığı bir yer. karadeniz'in bir köyü... çalıştıracak adam bulamadılar, doğu'dan bir sürü insan geldi istihdam edildi orada. sebep ne biliyor musunuz? "pis iş!" "parası az!" bazen hakikaten bazı şeyler müstahak diye düşünüyorum başımıza.
devamını gör...
insanlar artık kendilerini çok yıpratmayacak işlerde çalışmak istiyor. sebebi bu.
gençlikten orta yaşlılığa doğru gittikçe hayatından daha fazla feragat edip daha zor şartlarda çalışmayı kabul etseler de erken yaşlarda "oto tamircide meslek öğrenmektense markette raf dizerim aynı parayı kazanırım hem de çene çalarım" kafasındalar.
devamını gör...
iş beğenmeme değil sayın cumhurbaşkanım. mayış beğenmeme o. o mayışın yetersizliği insanları iş seçme ve geleceğe daha sağlam adımlar atmak istemelerinden kaynaklanıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar