istanbul boğazı


--- alıntı ---
Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birleşŸtiren su yoluna verilen isim. istanbul'un Rumeli (Avrupa) ve Anadolu (Asya) yakalarını birbirinden ayırır. UzunluğŸu düz olarak 32 kilometredir. Girintileri ve çıkıntıları hesaba katılınca kıyılarının uzunluğŸu ortaya çıkar. Rumeli yakasında Rumeli Feneri'nden Haliç kıyılarını dolaşŸarak Ahırkapı Feneri'ne kadar olan uzunluğŸu 55 kilometre, Anadolu yakasında Anadolu Feneri ile Kız Kulesi arasındaki uzunluğŸu 35 kilometre, Selimiye önündeki Kayak Burnu'na kadar olan uzunluğŸu 36 kilometredir. istanbul BoğŸazı'nın en genişŸ yeri Anadolu Feneri ile Rumeli Feneri arasında 3600 metre, en dar yeri Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı arasında 760 metredir. BoğŸazın en derin yeri Bebek ile Kandilli arasında 120 metredir.

istanbul BoğŸazı'nda su yüzünde Karadeniz'den Marmara'ya, su altında Marmara'dan Karadeniz'e akıntılar vardır. Su yüzeyinde yer yer ters akıntılar da görülür.

istanbul BoğŸazı üzerinde 1973 yılında hizmete açılan 1073 metre boyundaki BoğŸaziçi Köprüsü ve 1986 yılında hizmete giren 1090 metre boyundaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü iki yakayı birbirine bağŸlamaktadır. BoğŸazı alttan geçecek Marmaray projesinin 2013'te tamamlanması beklenmektedir.
--- alıntı ---

http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
boğaziçi ve fatih sultan mehmet isimli 2 köprüsüyle meşhur boğaz.
kız kulesi, sarayları, yalıları, köşkleri, g.saray adası, camileri, iskeleleri, vapurları, tekneleri, tankerleriyle tadına doyulmaz manzarasıyla istanbulu istanbul yapan yer.
devamını gör...
3.
zaman zaman doyum olmayan. geçip giden devasa gemileri, vapurla yanlarında oyuncak gibi kaldığınız devasa gemileri küfreder gözlerle izlettiren. ufuğa bakıp, dalıp gitmeye alışkın canlılarda ümüğü sıkılmış etkisi bırakan. bol ufuğa bakmalı günlerden sonra özlenilen. işte öyle bir şey.

(bkz: boğaziçi)
devamını gör...
zikredildiğinde yandı kıçımın ağzı diyenler yok mu ! güzelim boğazın içine http://ederler.ne iğrençsiniz ya ! yok hani alaka nedir kafiye ise git başka şeyi kullan nedir yani istanbul boğazı yandı kıçımın ağzı.umarım sadece yanmakla kalır.
devamını gör...
--- alıntı ---

istanbul boğazı gemi trafiğine kapatıldı

istanbul boğazı'nın, "düşük görüş" nedeniyle gemi trafiğine kapatıldığı bildirildi.

kıyı emniyeti genel müdürlüğü istanbul gemi trafik hizmetleri merkezi'nden (igthm) yapılan yazılı açıklamaya göre, istanbul boğazı, "düşük görüş" nedeniyle saat 03.20 itibarıyla gemi trafiğine kapatıldı.
--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

istanbul boğazı, karadeniz ile marmara denizi'ni birbirine bağlayan su geçidi.[1] genel olarak kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır ve istanbul şehrini avrupa yakası ve asya yakasi (anadolu yakası) olmak üzere ikiye böler. boğazın her iki yakasına yayılmış yerleşim bölgesine boğaziçi adı verilir.[2] istanbul boğazı, marmara denizi ve çanakkale boğazı ile birlikte türk boğazları olarak adlandırılır ve avrupa ile asya kıtalarını birbirinden ayıran doğal sınırlardan biri olarak kabul edilir.[3] 1 mayıs 1982 tarihinde yürürlüğe giren istanbul liman tüzüğü uyarınca, istanbul boğazı'nın kuzey sınırı anadolu feneri'ni rumeli feneri'ne birleştiren hat; güney sınırı ise ahırkapı feneri'ni kadıköy inciburnu feneri'ne birleştiren hat olarak belirlenmiştir.[4]
--- alıntı ---
devamını gör...
bütün resmi tanımlardan münezzeh mekan. anlatılamayacak kadar önemli yaşanacak kadar özel mekan. öyle lafla olmuyor be abi...
devamını gör...
karadeniz'e sürekli debisi yüksek akarsulardan su boşalır. ancak karadeniz'in açık denizlere olan tek kapısı istanbul boğazı olduğu için su kabarır. her ne kadar deniz seviyesi 0 olarak kabul edilse de karadeniz'de 0 seviyesinden 40 cm yukarıdadır. bu sebeple deniz suyu hızla marmara denizine boşalır. bu da istanbul boğazında karadeniz'den marmara yönüne doğru kuvvetli yüzey akıntısına sebebi olur.

bunun dışında karadeniz'deki tuzluluk oranı marmara'ya nazaran çok daha düşüktür. bu da yoğunluğunun düşük olmasına sebep olur. yoğun olan marmara denizi suları, daha az yoğun olan karadeniz sularına doğru hareket eder. bu akıntı da marmara'dan karadeniz'e doğru boğazın altından dip akıntısı şeklinde gerçekleşir.

yani boğazın hem yüzeyinde hem de dibinde birbirine karşıt yönlü iki kuvvetli akıntı vardır. bunun önemi ne? şöyle ki marmara denizi enerji üretimi için kullanılabilir. deniz adeta bir santral gibi durmaksızın aktif halde ama kullanmıyoruz. belki de biraz maliyetlidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar