istanbul müftüsü prof. dr. hasan kamil yılmaz'ın beyanı. maşallah zehir gibi müftü. yalnız benim daha iyi bir fikrim var. istanbul'un üstünü komple kapatıp kubbe yapalım, istanbul cami olsun. nasıl fikir?


--- alıntı ---

“istanbul'da olması gereken cami sayısı, nüfusa göre 15 bindir ama bugün istanbul'da 3 bin 365 cami var. istanbul'da en azından 10 bin tane daha camiye ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. istanbul'da bazı yerlerde 50 bin kişiye, 30 bin kişiye bir cami düşüyor. bu çok büyük bir rakam. 30 bin kişin olduğu yerde bir tek cami bulunması, özellikle cemaatin en yoğun olduğu zamanlarda yer bulamamasına neden oluyor. insanlarımızın cami ihtiyaçlarının karşılanacağı adımların atılması lazım.”

--- alıntı ---

haber kaynağı
devamını gör...
bir sürü gereksiz okul binası var. çocuklarımız orada şeriata uymayan eğitimler alıyor. tamamı camiye çevrilsin. çocuklarımızda cemaat evlerinde eğitim alsın.

bu da bir çözüm yanim.
devamını gör...
cemaatin en yoğun zamanlar dediğin onlar da bayram namazı zaten cuma günleri bile o kadar olmuyor millet işinde gücünde oluyor. yani sırf millet bayram namazında yer bulacak diye 10 bin adet cami yapılacaksa verimli bir yatırım olmaz sanki. ama tabi eminim müftümüz bu kısmını düşünmüştür.

tnm : konuyla ilgili istanbul daki en yetkili kişinin açıklaması. haklıdır kesin yani. bilmese söyler miydi?
devamını gör...
(bkz: biri sevsin la şunu) 8 ayda tüm bütçesini bitiren diyanet yeni camii bahanesiyle sanırım daha büyük bütçe peşinde koşturmakta birisi şu adama camilerin sadece cuma günü dolduğunu bu ülkeye hastanenin okulun lazım olduğunu söylesin.

benim mesleğimde yapılan işte bir hata varsa o hatayı daha buyuk bir hatayla kapatarak insanların bakış açısını baska tarafa cekeriz. sanırım devletin taktiğide tam olarak bu %40 vergi zammı, sigara yasağı vs gibi şeylerden sonra birden suriyeliler gitse de göndermeyiz ve istanbula cami lazım açıklaması sanki biraz vergi yüzünden yapılanlar unutturulmaya çalışılıyor izlenimi vermeye başladı.
devamını gör...
istanbul'da misal ikindi vakti rastgele 100 camiye girsen 90 tanesini dolu bulamazsın. 10bin camiye ihtiyaç var denirken galiba yalnızca cuma günleri falan doluluk göz önünde bulundurularak konuşulmuş. bana arz talep meselesi çok gerçekçi gelmiyor ancak, işin şehir planlama yönünden bakacak olursak 400metre yarıçaplı komşuluk ünitesi ilkokul için geçerli olduğu kadar ibadethaneler için de geçerli olmalıdır. mevcut yönetmeliğe göre bu mesafeler daha da kısa şöyleki :
--- alıntı ---
ayrıca imar planlarında; dini tesislerden küçük cami takriben 250 metre, orta (semt) cami takriben 400 metre mesafe dikkate alınarak yaya olarak ulaşılması gereken hizmet etki alanında planlanabilir. mescitler ise yerleşik veya hareketli nüfusa göre takriben 150 metre hizmet etki alanında yapılabilir.
--- alıntı ---
denmektedir. yönetmelik her bölgenin dini gereksinimlerine göre düzenlenmesi üzerine olması gerekirken yalnızca camiye odaklanmış cem evi, kilise, sinagog gibi ibadethaneleri göz ardı etmiştir. türkiye'de şehir planları ve planlama yönetmelikleri ihtiyaca göre değil siyasi havaya göre düzenlendiği için bu konuyu çok kafaya takmıyorum. ancak ben nasıl çıkıp televizyonda vaaz vermiyorsam bu meselelere uzak, dış kapının mandalı müftü de bir zahmet kafasına göre şehir planlama hakkında ahkam kesmeyecek kardeşim. yoksa daha acı konuşurum.
devamını gör...
ağzını öpim diyebileceğim müftüdür.

bunu diyanet işleri başkanı yapalım. gerçi sayı saymayı bilmiyor galiba ama diyanet işleri başkanının sayıyla ne işi var.
devamını gör...
geç kalmış açıklama.
vergi zamlarını açıklarken savunmaya para lazım diyeceklerine cami yapcaz deselerdi kimsenin sesi çıkmazdı.
lan vakit namazına bırak cemaati imam bile gitmiyor çok zaman. naapacaksan camiyi.
devamını gör...
sokaklarda onca evsiz varken, evinde aş pişmeyen yoksullar varken ve mevcut camilerin bu insanlara kapalı olması durumunda söylenmiş iğreti söz öbeği. daha önceki tanımlarda denildiği gibi, sadece cuma veya bayram namazında kullanılmak için bunca israfın yapılmasında ibadet etme iştiyakı değil de rant sağlama amacı var gibi görünüyor.
devamını gör...
insanlar gittikçe dinsizleşirken, hatta namaz kıldığı halde dinsizleşirken bunun derdini bırakıp camii peşinde koşan müftü beyanı. Allah'ın evi camiiler değil gönüllerdir, camiiler dolu gönüller boş kimin umurunda?
devamını gör...
"gelecek 177 yıl içinde" demeyi unutmuş olabilir. bir de "ne biliyorsunuz müftü efendi belki diyanet bütçesinin daha da artırılmasını istiyordur üstü kapalı."
devamını gör...
yahu herşeyi geçtim de istanbul'a 10 bin camiyi nasıl sığdıracaklar orayı anlayamadım. ulan metrekare başına 500 adam düşüyor, şehir olmuş zaten koca bir şantiye. megaköy anasını satayım megaköy....
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar