istanbul erkek lisesi vs kartal anadolu imam hatip lisesi

istanbulun farklı ekoldeki başarısı tartışmaya açık olmayan iki lisesi.

istanbul erkek lisesi 1882 yılında kurulup o günden beri yarı türkçe yarı almanca eğitim veren bir lise. öyle alelade bir almanca falan da değil, sayısal derslerin tamamını almanca okuyor bu çocuklar. 2018 mezunlarından 89 öğrencisini de almanyadaki okullara eğitim almayı yollamışlar. kadim bir kültüre sahip bu okulun benim için en dikkat çekici iki özelliği ise konumu itabiriyle binası ve mezunları. türkiyedeki lise eğitimini göz önüne alınca asıl mevzu bu dönemde kurulabilecek bağlantılar ve tanışılan insanlar. istanbul erkek lisesi bu açıdan bulunmaz hint kumaşı. bu bağlantıyı da çok iyi bir şekilde kurmayı başarabilen bir okul aynı zamanda. mesut yılmaz, necmettin erbakan, ahmet davutoğlu, murat ülker, sadri alışık diye uzayıp giden isim listesi ise mezunları oluyor. okuluna gelince normalde görüntü manzara vs. önemsiz detaylardır lakin bir kaç defa münazara dahilinde bulunma fırsatı bulduğum bu okul için mevzu biraz değişiyor. onur salonu diye bir yer yapmışlar okula kadıköyden sütlüceye bütün istanbul tek odada nasıl görülebiril? görülüyor valla.

kartal anadolu imam hatip lisesi ise 1985 yılında beykoz imamhatip lisesi ismiyle kurulan çok daha yeni bir okul. lakin bu yeniliğin yanında kurulduğu günden beri ciddi bir üniversite başarısı yakalamış durumda okul. 1993, 94, 95 yıllarında üst üste türkiye birincisi çıkartıp daha sonra gelen katsayı mevzusundan dolayı bütün kaliteli öğrencilerini bir şekilde bir yerlere göndermesi gerekmiş bir okul. farklı bir ekol dedim, okulda yabancı dil olarak iyi seviyede arapça ve ingilizce eğitimi veriliyor. bunun yanında imam hatip olmasından mütevellit dini derslerde belirli bir ağırlıkta. öyle imam hatip ıyy denilebilecek bir okul değil eğitim açısından kartal anlayacağınız. puanlarının yüksek olmasıyla da ilişkili herhalde, buradan mezun tanıştığım insanların geneli çok kaliteli insan çıkıyor. mezun derneği dedik istanbul erkek için kartal da bu mevzuyu başarabilmiş okullardan biri, istanbul erkeğin görece seküler konumuna karşın islami bir paydada bir araya gelmiş bir ton mezun bir arada olup mensuplar ile ilişkide kalmayı başarabiliyorlar. mezunları arasında thy genel müdürü ilker aycı gibi isimlerle bu mezun mevzusunda kartal da ciddi isimlere sahip.* bu sene ilk 500 de 13 ilk 5000'de 51 öğrencileri var.*

tercih mevzusuna gelecek olursak, ben de bir imam-hatip mezunu olsam da ve kartalın ne kadar iyi eğitim verdiğini bilsem de tercihim kesinlikle istanbul erkek lisesinden yana olurdu, çünkü imam-hatip camiası içindeki dindarlık ve dava tartışmalarının içten içe kendisine ve öğrenciye etkisini yakından gözlemlemekle beraber müslüman komüniteye dahil bir bireyin bu çevrelerle iletişime geçip bir şekilde bağlantıda kalması da o kadar zor olmuyor. iki okulu yakından tanıdığım için kalite konusunda ne kadar iyi olduklarını biliyorum ama bu akademik yönelimlerin yanında hayatın içine dahil olup lise sonrası hayat için hazırlık mevzusunda istanbul erkek lisesinin kartala nazaran çok daha başarılı olduğunu da gözlemledim. sosyal çevrelerdeki farklılık aileler için aman çocuğum müslüman birilerinin yanında olsun kaygısıyla imam hatip tercihini önde tutuyorlar ki bir miktar da haklı sayılabilecek bir endişe olmasına rağmen bu ahlak mevzusunun imam hatip içinde son dönemde silikleşip saçma bir hal aldığını görünce endişelerin giderilebileceği bir mekan olarak tercih sayamıyorum kartalı. velhasıl ne kadar iyi okullar olursa olsun ikisi de benim tercihim bab-ı âli'den yana.
devamını gör...
istanbul erkek lisesi çok farklı bir eğitim sistemine sahip. sınırsız bir düşünce yapısıyla yetişiyor öğrenciler. hocaların tamamı bir dönem almanya'dan getirilen hocalar. bugün sistem biraz daha farklı. alman düzenine, ahlakına göre yetiştikleri için iş ahlakı açısından çok avantajlılar. bugün türkiye'de en büyük firmaların yönetim kadrolarında istanbul erkek lisesi mezunu insanlar var. okul başarılarının yanında türkiye'deki ilkleri gerçekleştiren insanlar.

istanbul erkek lisesi ile türkiye'deki herhangi bir lisenin karşılaştırılmasını doğru bulmuyorum. doğru değil çünkü. bahsi geçen lise cumhuriyetten daha geçmişe dayanan köklere sahip. yalnızca türkiye ile sınırlı olmayan uluslararası başarı ve ün söz konusu. aynı durum galatasaray lisesi için de söz konusu.
devamını gör...
kartal imam hatip lisesini tanıştığım kişilerden yola çıkarak tanıdım ve büyük adamlar yetiştirmişler. sonra duydum ki bir çok kurumda yönetici olanlar buradan hatta neredeyse aynı dönemde okuyanlardanmış. istanbul erkek için ise yukarıda zaten bütün bilgiler yazılmıştır.gönlümün efendisi kartal imam hatip kısacası.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar