istanbul fetih mi edildi zapt mı edildi

israil batı şeriayı ablukaya alıp bombalarken kahrolsun israil diyenlerin, kale surları içerisinde hapsolmuş halkı şahi topları ile aylarca bombalayan fatih sultan mehmet'e alkış tutanların cevaplaması gereken soru.
devamını gör...
mehmet bi cihan fatihi dizisi yayından kaldırıldığı için sonunu bilmediğim konu. nereden ogrenebiliriz gerisini aceba. te allam ya.
devamını gör...
--- alıntı ---

siz de, ortalıkta hiçbir fitne kalmayıp din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla cihad edin! eğer vazgeçerlerse muhakkak ki Allah yaptıklarını görür.

--- alıntı ---
devamını gör...
istanbul fethedilmiştir. fetih açma anlamına gelir işgal etme, zabt etme değil. ayrıca fatih mabedlerine dokunmayacak, içinde yaşayanlara seçim şansı verecek kadar da gerçek bir hükümdardı.
devamını gör...
madem başlık açacak kadar merak ediyorsun birkaç da avanen var bir araştır önce değil mi. fatih ıstanbul u fethettikten sonra icraatleri neler olmuş. hangi ilim adamlarını hangi zanaatkârlari şehre davet etmiş. şehrin imarı nasıl yapılmış. fetihten sonra halk nasıl muamele görmüş. bir bak ondan sonra neyle neyi kıyasladigni gör. marjinal olcam diye sacmalayip kizdiriyonuz beni alla alla.
devamını gör...
gidip işgal etmişiz işte. lamı cimi yok. ta peygamber zamanından beri gözümüz varmış işte. ama mabedlerine dokunmamışız diyenlerde iyi düşünsünler amerika bugün her yere sorsan demokrasi götürüyor. hem zaten hiç işgal etme adamlar dinini rahat rahat yaşasın daha kolay değil mi? bu tarz savunmaları çocukça buluyorum. meselenin özü şu; eğer ben 5 kıtaya hükmedicem diyorsan toprak almak işgal etmek zorundasın. osmanlı'nın böyle bir eğilimi vardı ve bu uğurda yapıyordu işgallerini. ha dersen ki yapıyordu ama insaflıydı evet doğru derim çünkü vergisini de alıyordu. ama işgal ettiğimiz gerçeğini değiştirmez.
zaten istanbul'un alınması da kısmen bu insaf sayesinde olmuştur. gemiler karadan ilerletilirken sus payı ya da rüşvet hangisini istersen artık o verilmiştir insanlara. yoksa mümkün mü koca gemileri geçireceksin ama kimsenin ruhu duymayacak. sus dediler size kolaylık sağlarız hepsi bu.
devamını gör...
yeryüzü kimsenin babasının malı değildir. Allah ın bir emanetidir kime dilerse onu güçlendirir ve ona verir. gücü gücüne yetene yani. adına ister işgal de ister fetih de netice de ilahi iradedir.
devamını gör...
bu sorunun cevabı ait olduğun medeniyete göre değişir, görecelilik kavramı açısından;
devamını gör...
600 yıldır acısı dinmemiş. dedem nasıl koymuşsa artık osmanlıyı...
devamını gör...
"istanbul bir daha fethedilecek, edildiğinde (inşallah) anlarsınız" dediğimdir.
devamını gör...
--- alıntı ---

bazı batılı tarihçiler ve sosyalbilimciler balkanlar'daki osmanlı fethini anlatırken çoğu zaman bir baskı zorlama ve esaret dönemini hikayeleştirirler. bu konuda ne dersiniz?

bu şekilde iddiada bulunanlar çoğunlukla ulusçu, komünist ve hıristiyan tarih anlayışına sahip kişilerdir. üzülerek söylemek gerekirse önyargılarını gizleyemeyenlerdir. balkanların komünist, sosyalist ve marksistleri de çoğu zaman gizli kalan ulusçuluklarını dışa vurarak bu kategoriye girerler. bu tür tarihçilerin değişmeyen temaları: kitlesel katliamlar, sürgünler ve zorla din değiştirme vakalarıdır.

gerçekten de bu tür vakalar yoktur. kanıtlanamayan iddialar zorlama yorumlar ve uydurma olaylara dayanır. osmanlıların balkanlara yerleşmesi tümüyle ortodoksların desteğiyle olmuştur. stavrianos'un da belirttiği gibi, balkanlara yerleşen osmanlılar yerli halka karşı ne kitlesel kıyım ve sürgün ne de zorla müslümanlaştırma uygulamaları yapmıştır. osmanlılar katoliklerle kanlı-bıçaklı olan ortodokslarla stratejik işbirliği yaparak balkanlara yayılmıştır. katoliklerin tahakkümünden kurtulan ortodoks balkan halkları osmanlıların yeni şehirler kurmasına veya mevcut şehirlerde yeni yerleşimler kurmasına karşı olmamış aksine artan ticaret ve güven ortamından memnun olmuştur.

istanbul fatih tarafından fethedildiğinde gördüğü yıkım kesinlikle 1204 yılında katolik latinlerin 4. haçlı seferi esnasındaki yıkım ve yağma ile mukayese edilemez.

osmanlı ile balkan halklarının ittifakında bir başka nokta da çözülmekte olan bizans'ın açtığı anarşik iktidar boşluğudur. halil inalcık'ın tespitlerine göre, osmanlı devleti balkanlar'da fethettikleri ülkelerin gayrı-müslim ahalisine adil davranmış ve katolik baskıya karşı kendi korumasına almıştır. zımmi hukuk çerçevesinde cizye ödemeleri koşuluyla müslüman tebaadan ayrı tutulmayan gayri-müslimler, osmanlı ile huzur ve emniyet içinde oldular. osmanlı'nın hoşgörü politikası, müslim ve gayrı-müslim bütün tebaayı koruması esas alması, osmanlı egemenliğinin hızla yayılmasının en önemli sebebidir. bu siyasetin referansı islam'ın en temel kaynağı kur'an-ı kerim'dir. kur'an ifadesiyle te'lifu'l-kulüb, yani kalblere hükmetmek prensibi osmanlı kaynaklarında isti‘malet politikası olarak ifade edilmiştir.

--- alıntı ---
devamını gör...
alt sınıf yapınca hırsızlık üst sınıf yapıyorsa yolsuzluk oluyor, fakirler yapınca zina, ünlüler yapınca kaçamak, çapkınlık oluyor. biz yapınca fetih, bize yapılınca zapt edilmek oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar