istanbul muhafazakar moda haftası

100 tasarımcı ve marka
milyonlarca erişim
1 şehir
istanbul
uluslararası muhafazakar moda tasarımcıları, moda editörleri, defileler, atölye çalışmaları, tasarımcı buluşmaları..


http://www.istanbulmodest.c...

rabbime şükürler olsun tek eksiğimiz buydu! oturuşundan, düşüncesinden, sakalın şekline kadar bir müslüman profili oluşturan peygamberin kim olduğu belli olmayan
ümmeti olduk garip.
devamını gör...
keşke islamda moda ve örtünme (iki cins için) diye bir comün açılsa da millet tartışabilse dediğim konudur. zira bu muhafazakar moda haftası müslümanlarda bir ifrat tefrit noktası olarak yer etmiş gibi.
devamını gör...
bi fabl kitabım vardı küçükken, defalarca bitirmeme rağmen tekrar başlar tekrar okurdum, içindeki bir fablda sahibi onu okşarken ayaklarıyla küçük tekmeler atan köpeği örnek alıp, sahibi sağmaya geldiğinde tepik atan bir inekten bahsediyordu. sonunda sahibi ineği kesiyordu. bunlar hep sıtarbaks, huqqa etkisi efendim.
devamını gör...
muhafazakar demese iyiydi. irrite oldu bazı şeyler. irrite devam ettikçe bu tarz şeyler daha da çok karşımıza çıkıyor. biz tepki gösterdikçe nedense bir tık daha ileri gidiyor. tepkisizlikte iyi değil aslında; biz tepkimizi cinsiyetçiliğe vuruyoruz belkide sıkıntı ondandır.
benim bilinç altım fena kirlendi yalnız. bu tarz giyinen bayanları zihnimde kişilik olarak hangi kefeye koyacağımı şekillendiremiyorum.
devamını gör...
tesettürü oyuncak eden, müslüman kızları maymuna çeviren bu markaları aklıma kazıyorum. bir gün lazım olursa hiç birisini tercih etmeyeceğim.

bir muhafazakar-dindar platform olarak; bunları protesto etmek, bu din istismarcılıklarını suratlarına çarpmak ve bu istismarlarını internette gündem etmek bizim görevimiz olmalıydı.

gidin ekşicilerin kuyruğuna takılın. neyi gündem ettiler onu taşıyın buraya... kendi sorunlarını gündem etsene ?

devamını gör...
neden anlatasım geldi. bana şu yaşadığım olayı hatırlatmama vesile olmuş durum. vaktiniz varsa anlatmak istiyorum.
tüketici alışkanlığımız farklı biraz. ailece. kredi kartı kullanmıyorum. bir şey alacağımız vakit biriktirip daha sonra elimizdeki nakitle alışverişe çıkıyoruz. eşime bir şeyler bakmak için yine böyle bir zaman çıktık. tesettür kıyafeti satan yerlerde "hakiki tesettüre uygun etek vs'yi geçiyoruz artık bir pardesü bulmanın bile zorluğunu yaşadık". belki de biz bulamadık. günahlarını almayalım. sonunda kendimize uygun bir şeyler bulabileceğimiz bir yer bulduk. yalnız bir sıkıntı vardı. cebimizdeki para almayı düşündüğümüz şeylere yetmedi. aldığımız bir etek. bir gömlek.bir başörtüsü, bir de ferace. toplamı yanılmıyorsam 354 tl gibi bir tutardı. bizim de köşeye koyduğumuz para 200-250 tl civarı idi. biraz daha sıkıştırsak alabilirdik. eşimle göz göze geldik. zannederim bir erkek olarak bir "kocanın en zor" halidir; eşine yakışan ve beğenip de aldığı şeylerin fiyatını gözü kapalı temin edememek, alamamak..." eşim benden daha anlayışlı çıktı. başörtüsünü bırakalım(90 tl idi ipek başörtüsü) dedi...buraya kadar okuduklarınız normal. ip sonradan koptu; satıcı bayana durumumuzu izah ettim. biz kredi kartı kullanmayız. öğretmenim. alacağımız şeyler için biriktiririz sonra alırız vs. ben sizle böyle diyaloga girmek de istemezdim açıkçası. ama alamayız dedim başörtüsünü. bütçemiz buna uymadı. ne dese beğenirsiniz "beyfendi madem öyle yapıyorsunuz "siz şimdi başörtüsünü de alın bence bunu alın bir daha ki ay sıkarsınız kendinizi"... şunu diyemiyor müspet...muhafazakar satıcım...işyerim...işletmem: "kardeşim anlıyorum sizi;fiyatlar gerçekten pahalı,sen bunu da al bir daha ki aylarda getirirsin...veya......umarız fiyatı düşer ve ilerde alabilirsiniz;ama ben bu fiyattan aşağı satamam, bir daha bekleriz umarım o zaman uygun fiyatlı mallarım olur ya da fiyatlar düşer"... hayır yok "sen bugün al bunu bir daha ki ay sıkarsın kendini"...
kıyafet de muhafazakar... işyeri de ...satıcı kadın da...kılığıyla kıyafeti ile...

peki zihinler; "kapitalist burjuva düzeni be çeto"...
bu halleri şuna da benzetiyorum: faiz hassasiyeti olanları bu sıkıntıdan kurtarmak için kurulduğu öne sürülen katılım bankalarının piyasa faiz oranlarından daha yüksek tutarda geri ödeme alması gibi... tesettür hassasiyeti olanlar "kıyafetlerine daha fazla harcamak zorundalar"...

ahir zamanda helal yaşamanın da pahalılığı zannederim...


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar