bdp yerleşimlerini dağıtmaktır. bu çerçevede başıbüyük, gazi mahallesi, derbent ve daha pek çok semtte yeniden yapılanma adı altında yıkımlar yapılacak, buradaki nüfus belli yerlere dağıtılarak pasifize edilecektir. istanbul'u içten fethetme amacı güden bdp ve pkk'nın oyunu kentsel dönüşüm projeleri ile bozulacaktır.
devamını gör...
bakanlığın riskli ilan ettiği alanlar ile teknik çalışmalar neticesinde riskli olduğu net bir şekilde belirlenmiş olan alanlar karşılaştırıldığında, net bir şekilde görülecektir ki, amaç: rantsal dönüşümdür.
evet kabul kent planlamasının özünde kent rantını kent paydaşları arasında yeniden dağıtmak vardır. ancak afetlere karşı önlem almak gibi hassas bir meseleden bahsediyorsak meslek etiği riskli alanda dönüşümü öncelikli tutar.


bu haritadaki fark kentsel dönüşüme oldukça zarar veriyor. süreci takip ettiğim için örneklendireyim, sarıyer derbent bölgesinde yapılmakta olan kentsel dönüşüm proje alanı, teknik bir dayanağı olmadan riskli ilan edildi, proje çizildi. mahalleli haklı olarak itiraz etti. çünkü teknik verilere göre istanbul'un en sağlam bölgelerinden birinde yaşıyorlardı. milyarlarca para harcandı. süreçte mahalleli eylemler yaptı, gazla sokaklarında müdahaleye uğradılar. sonuç : proje tamamen iptal edildi. günah değil mi harcanan paraya.

güngören'de tozkoparan mahallesinde yapılacak teknik geziye belediye çalışanı bir bayan ayağında topuklu ayakkabı olduğu gerekçesi ile gitmedi. şaka gibi. araçtan inmeden diğer elemanlar hızlıca fotoğraf çekimi yaptılar. fotoğraf üzerinden kararlar alındı. tam bir zaiyat.

elbette istanbul'un süratle yenilenmesi gerekiyor. risk haritası malum. ancak bunu yaparken daha profesyonelce çalışılması gerekmekte. bu haliyle ancak zengini daha zengin etmekteler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar