istanbul sözleşmesi

türkiye'de 1 ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele hakkındaki avrupa konseyi sözleşmesi. türkiye dahil sözleşmeyi 20 avrupa konseyi ülkesi imzalamıştır.

sözleşmenin 1. maddesinde belirtildiği üzere amacı,
'...ev içi şiddetin tüm mağdurlarının[3] ve kadına yönelik şiddet mağdurlarının korunması ve bunlara yardım edilmesi için kapsamlı çerçeve, politika ve önlemler geliştirmek; kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti ortadan kaldırma amacıyla uluslararası işbirliğini yaygınlaştırmak; kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi maksadıyla kuruluşların ve kolluk kuvvetleri birimlerinin birbiriyle etkili bir biçimde işbirliği yapmalarına destek ve yardım sağlamaktır.'

sözleşmenin taraf devletlere yüklediği sorumlulukların birkaçı:
-zihniyet değişikliğinin sağlanması
-farkındalığı artırma
-toplumsal cinsiyet eğitimi
-önleyici müdahale ve tedavi programları oluşturma
-telefon yardım hatları ve sığınma evlerinin işlevini iyileştirme ve sayısını arttırma.
devamını gör...
bulgaristan bu sözleşmeyi anayasasına aykırı bularak kabul etmemiş. bir de sözleşme için yapılan anket çalışmasında halkın yüzde 58'i sözleşmenin kabul edilmemesi taraftarı.

işe bak, kadın hakları ile ilgili bir sözleşmeyi imzalamıyor yetmiyor bir de halkın nabzını tutuyor. hakikaten ilginç biz kadın hakkı var denilen her yere tuzumuzu alıp koşuyoruz.
sözleşmenin içeriği bambaşka konu önemli de değil biz uluslararsı sözleşmeleri imzalarken bu tarz araştırmalar yapıyor muyuz?
devamını gör...
devlet erkinin neredeyse gururla imzaladığını beyan ettiği, toplumsal cinsiyet safsatası üzerinden gerçekleştirilen ahlaki yozlaşma hareketinin milatlarından biridir. uyum kriterleri, hukuk arayışı, bireysel özgürlük diye diye ne güzel de açılıyor bazı şeylerin önü.

bu kadar ısınan kurşun silahta öylece durmaz, ya patlayıp can yakar ya silahı bozar.
devamını gör...
6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunla gerekleri yerine getirilmeye çalışılan kanundur. birleşmiş milletlerin temel sözleşmesinden biri olan cedaw'ın avrupa konseyi tarafından aile içi, ev içi (domestic violance) ekseninde düzenlenen sözleşmesidir.
ev içinde akrabası olan ya da olmayan kişiler tarafindan fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddet başta olmak üzere insan onuruna yakışmayacak her türlü baskıya maruz bırakılan kadınları korumak için hazırlanmıştır.
her yıl onlarca kadının yakınları tarafından öldürüldüğü, onurun kadın "vajinası" taşındığı, evli olduğu hanım şöyle duruşun boşandıgı hanımı bile mülkiyetinde gören ve böyle muamele eden, sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyen coğrafya için imzalanması gurur olan sözleşmedir.
devamını gör...
yeni şafak gazetesi yazarı yusuf kaplan sosyal medya hesabı aracılığıyla, hükümete seslenerek türkiye'nin istanbul sözleşmesi'nden çıkması gerektiğini ifade etti. kaplan, geçtiğimiz günlerde de sert sözlerle kadem'i eleştirmişti.

cumhurbaşkanı erdoğan'ın istanbul sözleşmesi'nden çıkılmasını istediğini iddia eden kaplan, "bazı vekiller aksi yönde erdoğan'a baskı yapıyorlar." açıklamasında bulunarak "bu vekiller durdurulmalı!" dedi.

kaplan'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"türkiye, istanbul sözleşmesi'nden çıkmalıdır. bu sözleşme eşcinselliği meşrûlaştırmak için geliştirilmiş soros projesidir. hedef ailenin çökertilmesidir.

erdoğan sözleşmeden çıkılmasını istiyor. bazı vekiller aksi yönde erdoğan'a baskı yapıyorlar. bu vekiller durdurulmalı!"
devamını gör...
nergis teyzenin de istanbul sözleşmesi kadınların burnunu havaya kaldırdı söylemini duyduktan sonra artık eeöhh dedim. istanbul sözleşmesi cedaw ve türk medeni kanununda olmayan neyi söylüyor ki bu sözleşme bu kadar abartılıp günah keçisi ilan edildi anlamak zor. 7'den 70'e herkesin dilinde.

bunca yıldır hem tmk'ya hem de istanbul sözleşmesine temel teşkil edilen cedaw niçin konuşulmaz? tamam bugün istanbul sözleşmesine giydirmeye karar verdin o zaman bu sözleşmeye niye gökten zembille inmiş gibi davranıyorsun?

istanbul sözleşmesi sırp veliahtın kaderini mi yaşıyor nedir.

büyük resmi görmek için gözlerimi kıstım ama hala flu netleşince size de haber veririm.
devamını gör...
pabucumun avrupa konseyi denen birkaç zibidisi imzalayınca bizimkiler de iyi bir şey zannederek işgüzarlık edip imzalamışlar.

benin için tuvalet kağıdı hükmündeki sözde sözleşmedir!
devamını gör...
tuvalet kağıdı olarak dahi kullanılamayacak saçmalıklar yığını. tenimle temas etmesine bile izin vermem. en güzeli direkt tuvalete atılıp sifonu art arda 5-6 defa çekmektir. devlet tez elden yaptığı hatadan geri dönüp, bu saçmalıktan imzasını geri çekmelidir.
devamını gör...
bilal erdoğan'ın teşrif ettiği bir stk toplantısında gündeme gelince beyfendi "karşı çıkanların çoğu bu sözleşmeyi okumamıştır. ben de okumadım. ama uzmanlar bu sözleşmeyi isabetli ve gerekli buluyorlar" demişti. bu basiretsizliğin bedeli çok ağır olur, oluyor, olacak!

sözleşmeyi okumuş ve rapor hazırlamış, uygun makama gerekli sunumu yapabilmek için tüm imkanlarını seferber etmiş biri olarak sadece şu maddeyi önünüze koymak istiyorum. zira tüm sözleşmenin gayesini açıkça ortaya koymaktadır. genel yükümlülükler madde 1;

taraflar kadınların daha aşağı düzeyde olduğu düşüncesine veya kadınların ve erkeklerin toplumsal olarak klişeleşmiş rollerine dayalı ön yargıların, törelerin, geleneklerin ve diğer uygulamaların kökünün kazınması amacıyla kadınların ve erkeklerin sosyal ve kültürel davranış kalıplarının değiştirilmesine yardımcı olacak tedbirleri alacaklardır.

bir toplumun aileye ve fertlerine nasıl bakacağına doğrudan müdahale ederek öz benliğini yerle yeksan etmeyi planlayan bu sözleşme artan cinayetlerin baş müsebbibidir. bu sözleşme gereği düzenlenen 6284 sayılı kanun aile kurumunun dibine dinamit döşeyen ucube bir kanundur. Yine bu sözleşme gereği kurulan kadem kadın haklarını korumak için değil, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını millete sindirmekle görevlendirilmiş feminist bir topluluktur.

bu sözleşme ise millete ihanet sözleşmesidir!
devamını gör...
dün sosyal medyada yaşlı bir amca gördüm yaklaşık bir yıldır arabada yatan. çocuklarına namaz kılın diye tembihte bulunduğu için karısı tarafından şikayet edilmiş ve evden uzaklaştırılmış. geçen biri soruyordu niye başımızdan musibet eksik olmuyor diye. daha ne olsun.

derhal yırtılıp çöpe atılması gereken sözleşme.
devamını gör...
dün imzalayanların bugün " dinde şöyle şöyle yazıyor, bu tavır islam'a uygun değil" dediği sözleşme. ya ne olacağıdı? samimiyseniz bu sözleşmeyi kaldırın, değilseniz dinin konu hakkındaki hükümlerini ağzınıza almayın.
devamını gör...
#6728208 daha önce de dedik ama sanırım özellikle muhafazakar kesim içinde artan feminist eğilim için bir günah keçisi lazımdı tmk'ya laf çarpsan olmaz tabii. bu sözleşme bizim medeni kanunumuzla yüzde yüz uyumludur cinsiyet eşitliği evvelden vardı sadece devletin pozitif yükümlülüklerini arttırma halkı bilinçlendirme ön plana çıkarıldı.

aileyi ve tabii kadın erkek ilişkilerini hiç eden kesimlerin kanuni haklarını etkin kullanmaya başlaması sözleşmeyle alakalı değil artık sesleri daha çok çıkmaya başlıyor. toplum demek ki buna müsait ortamı oluşturdu. meselenin eğilmesi gereken kısmı bu bence.
devamını gör...
sıkıntının olacağını 2-3 yıldır bas bas bağıran akademisyenler vardı. bu sözleşmenin aile olma bilincini tamamen yıkacağı görüşü hakimdi. tınlamıyorduk. iş ciddiye binince gündeme getirildi. kaldırmaları gerekiyordu.

zararın neresinden dönsen kârdır. kaldırılması çok isabetli olur. yoksa yarın birgün kendi çocuklarına da musallat olabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar