istanbul’un fethi hadisi

"kostantîniyye elbette fetholunacaktır. onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır! onu fetheden askerler ne güzel askerlerdir!" (ahmed bin hanbel, müsned; c.4, s.335)

-bu kitaba bu sözler o yıllarada(bkz: ahmed bin hanbel) girmişse ve bir müslüman komutan orayı fethetmiş ise ve de müslümanlar bu zamana kadar orayı islam bol memleket yapmış ise bazı kişiler; bu hadisi istediğiniz kadar uydurma deyin.

hatta ikinci kez fetholunacaktır. onca sahabe turistik gezi için şehid olmadı haşa değil mi efem.
devamını gör...
bazı alimler fatih'in fethini islam ordularının fethi olarak saymazlar ancak hilafet ordusu fethetmişse fetihtir derler ve asıl fetih gerçekleşmedi derler. (bkz: imran hüseyin) http://tinyurl.com/ld4az97

not: alime söverim bak ben diyen izlemesin beyler. zira biraz fatih sultan mehmed'e laf ediyor. ben de çok sinirlendim ama böyle düşünenler de var. ayrıca imran hüseyin'in hilafet ve medeniyet, deccal vaazları çok faydalıdır ama bu vaazına ben de disslike verdim.
devamını gör...
hadis kaynağı olarak ahmet b hanbel dir. bunun yanında farklı kaynaklarda vardır. hadise zayıf diyenlerin eyüp sultan camine gidip ilerlemiş yaşına rağmen bu müjde sebebiyle bizans kapılarına kadar gelip burada vefat eden eba eyyup el ensari( radıyallahu anh) yi ziyaret etmesi tavsiye edilir.
devamını gör...
hadis uydurma atölyesi'nden çıkmış bir hadis. ahmed bin hanbel bir yana muteber kabul edilen buhari ve müslim de uydurmacı atölye emekçisidirler. sözümona ilk fethedilen (!) ülke iran'dır ve islam ordusu altın ipek dolu kervanlarla geri döndüğünde dönemin halifesi hz. ömer "eyvah" demiştir. daha sonra cereyan eden tüm seferler kılıç kuşanmalı istilalardır. fetih ve işgali birbirinden ayıran dopdolu bir çizgi vardır. kudüs'ün fethi ve fatihi islam hukukuna en uygun fetih'tir. geri kalanı istila, işgal, yayılma politikası ve tekelleşme. dönemlerine göre gayet tabii olan bir reaksiyondur. çünkü imparatorlukların kurucu fişeği ve lokomotifi genişlemektir. kostantiniyye ziyadesiyle bu uydurmadan nasibini almıştır. bir başka eyüp isimli sahabe kimbilir moğolistan bozkırlarında, kenya yarığında, sibirya soğuğunda metfun. dünya'ya yeni bir din ve düzen gelmiş. dünya sebeplensin diye kimisi huşu ve samimiyetle, kimisi balina iştahıyla, kimisi makam mevki kadın arzusuyla sağa sola dağılmıştır.

edit; hz. muhammed'in vefatı 632
ahmed bin hanbel doğum yılı 780
matematik, istatistik, rakamlar rahmettir.
düşünen bir toplum için içinde ibretler vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar